شماره : 28122
15 / 9 / 2020 - 8:37

مدیر آموزش و پرورش شهرستان ممسنی پاسخ داد؛

ماجرای ابتلای سه دانش آموز نورآبادی به کرونا چه بود؟

مدیر آموزش و پرورش شهرستان ممسنی در خصوص خبر ابتلای سه دانش آموز به کرونا ویروس توضیح داد؛

آقای رضا امیری در گفتگو با دیارممسنی با تایید این خبر گفت : هر سه دانش آموز به دلیل ابتلای اعضای خانواده خود به این ویروس مبتلا شدند که ۲ نفر از آنها اصلا به مدرسه نیامده بودند و تنها یک نفر به مدرسه آمده بود که وی نیز بعد از اینکه متوجه علائم ویروس کرونا در خود شد دیگر به مدرسه نیامد و این سه نفر در رده سنی هستند که اغلب به صورت سرماخوردگی در آنها نمایان میشود

مدیر آموزش و پرورش ممسنی افزود : کلیه پروتکل های بهداشتی همچون استفاده از ماسک,رعایت فاصله و زنگ ۳۵ دقیقه ای در مدارس شهرستان رعایت میشود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیش از ورود دانش آموزان از آنها تست گرفته میشود یا خیر نیز گفت : تعداد کیت های تشخیص در شهرستان محدود است و امکان تست گیری از چند هزار دانش آموز وجود ندارد.

آقای امیری در پایان گفت : مطابق دستور العمل وزارتخانه مدارس موظف هستند هم کلاسهای درسی را به صورت حضوری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار کنند و هم آموزش به صورت مجازی را اجرا کنند و حضور در کلاس درس اختیاری است 


سخن سردبیر: این روزها بحث استفاده از فضای مجازی برای تدریس مطرح است.متاسفانه کشور ما نه از لحاظ زیرساخت اینترنت و نه توان اقتصادی خانواده ها برای خرید تلفن همراه هوشمند در شرایط مطلوبی قرار ندارد. بسیاری از شهرها و روستاهای ما هنوز تحت پوشش اینترنت نسل سوم نیز قرار ندارند.کیفیت اینترنت در سطح شهرها نیز وضعیت مطلوبی ندارد. قیمت گوشی های هوشمند با توجه به چندبرابر شدن نرخ دلار بسیار بالا رفته و همه ی خانواده ها امکان خرید گوشی را ندارند.

از سوی دیگر مقطع ابتدایی که پایه تحصیل دانش آموز است بسیار حساس بوده و دانش آموزان این مقطع به سختی میتوانند از طریق فضای مجازی درس بیاموزند.

امیدوار بودیم در فاصله تعطیلات چندماهه مدارس که ناشی از کرونا بود برای این شرایط تصمیم جامعی گرفته میشد که…

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28122 توسط دیارممسنی و در روز سه‌شنبه 15 سپتامبر 2020 ساعت 08:37:03
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28120
15 / 9 / 2020 - 8:20

تاکید فرماندار شهرستان ممسنی؛

پایانه مسافربری و میدان تره بار نورآباد تعیین تکلیف شود

فرماندارممسنی گفت:زمین های واگذارشده جهت احداث ترمینال مسافربری و میدان تره بار نورآباد بازپس گرفته شود .؛

داوودایوبی فرماندار شهرستان ممسنی گفت : علیرغم گذشت مدت زمان زیادی از تحویل زمین و تعهدات متقاضیان احداث ترمینال مسافربری و میدان تره بار در ورودی شهر نورآباد و عدم انجام تعهدات مربوطه شهرداری نورآباد مکلف به بازپس گیری زمین مربوطه شده است .
وی که در جلسه شورای مسکن شهرستان ممسنی صحبت می کرد افزود :این پذیرفته نیست که فردی با رضا و رغبت بیاید و زمینی را برای احداث طرح عمومی تحویل بگیرد و هیچ کاری انجام ندهد و مسولان مربوطه هم دست روی دست بگذارند و توجهی به آن ننمایند .
ایوبی گفت : این در حالی است که دو دهنه مغازه به ترمینال ممسنی تغییر اسم داده و مسافران در کف خیابان سوار بر اتوبوس می شوند .
وی اضافه نمود :در بحث میدان تره بار نیز در چند مغازه و در محلی نامناسب اسم میدان تره بار نام گرفته که زیبنده شهروندان نیست .
وی گفت :متقاضی احداث ترمینال مسافربری حدود دو ماه قبل در شورای تامین قول شروع عملیات ساختمانی ترمینال را دادند ولی در بازدید صورت گرفته معاون عمرانی فرماندار هیچ توجهی به قول های داده شده ننموده است .
رئیس شورای مسکن شهرستان ممسنی با تاکید بر اجرای مصوبه شورای تامین و مسکن در بازپس گیری زمین های مورد نظر بیان داشت :هرگونه مسامحه و تعلل را در این رابطه خیانت به حقوق عامه مردم می داند و با انها در مراجع مربوطه برخورد خواهد شد .

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28120 توسط دیارممسنی و در روز ساعت 08:20:09
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28108
7 / 9 / 2020 - 17:54

سرهنگ قسام خبر داد؛

دستگیری ۷ سارق و کشف ۴۲ فقره انواع سرقت در ممسنی

فرمانده انتظامی ممسنی از شناسایی و دستگیری 7 سارق و كشف 42 فقره انواع سرقت طی دو هفته اخیر در شهرستان خبر داد؛

سرهنگ محمدهاشم قسام با اعلام این خبر گفت: در پی وقوع چندین فقره انواع سرقت در شهرستان، موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت.
وی افزود: ماموران با انجام یکسری اقدامات فنی و پلیسی، مراقبت های شبانه روزی و دنبال کردن سر نخ‌ها، موفق به شناسایی سارقان شدند و بلافاصله با هماهنگی مراجع قضائی آنها را دستگیر کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان ممسنی ادامه داد: ماموران پلیس آگاهی در تحقیقات فنی و بازجویی های به عمل آمده از این ۷ سارق حرفه ای، موفق به کشف ۴۲ فقره انواع سرقت شدند.
این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: سارقان پس از تشکیل پرونده حقیقات برای سیر مراحل قانونی تحویل مقام قضائی شدند.
منبع: پلیس فارس

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28108 توسط دیارممسنی و در روز دوشنبه 7 سپتامبر 2020 ساعت 17:54:19
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28110
6 / 9 / 2020 - 17:55

اضافه شدن ده مورد جدید؛

آخرین آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹در ممسنی

رئیس شبکه بهداشت و درمان ممسنی گفت :جمع مبتلایان کرونا در شهرستان تا روز شانزدهم شهریور99 به 567 نفر رسیده است؛

دکتر علی چوبینه رئیس شبکه بهداشت و درمان ممسنی : از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ تاکنون در شهرستان ۲۸۷۰ نمونه آزمایشگاهی از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در مرکز ۱۶ ساعته مراقبت از بیماران حاد تنفسی و بیمارستان ولی عصر (عج) تهیه و به آزمایشگاههای استان ارسال شده است.
جمع مبتلایان کرونا در شهرستان تا امروز به ۵۶۷ نفر رسیده است.
تاکنون ۱۶ نفر از همشهریان بر اثر ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست داده اند که ۷ نفر خارج از شهرستان و ۹ نفر ساکن ممسنی بوده اند.
از ابتدای شیوع این بیماری در ممسنی ، ۵۰۶ بیمار مبتلا به کروناویروس با بهبودی کامل از مراکز درمانی ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.
هم اکنون یک بیمار مبتلا به کووید۱۹ در بیمارستان‌ ولی عصر (عج) ممسنی بستری می باشد.
از این تعداد بیمار ۳۳۶ نفر مرد و ۲۳۱ نفر زن می باشند
در بین مبتلایان تاکنون۱۰۷ نفر دارای بیماری زمینه ای، ۸ نفر زن باردار و ۱۱ نفر کودک زیر ۵ سال بوده اند.

منبع: روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان ممسنی

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28110 توسط دیارممسنی و در روز یکشنبه 6 سپتامبر 2020 ساعت 17:55:54
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28112
5 / 9 / 2020 - 17:59

معارفه رئیس جدید کمیته امداد امام خمینی (ره )شهرستان رستم

این جلسه با حضور بهروز مهربانیان قائم مقام کمیته امداد فارس و حسین بابایی مدیر نظارت و بازرسی کمیته امداد امام خمینی(ره) فارس در محل فرمانداری شهرستان رستم برگزار شد؛

سید ابوطالب حسینی فرماندار شهرستان رستم گفت :از مدیر کل کمیته امداد امام خمینی( ره ) استان فارس و مجموعه معاونان او بخاطر توجه ویژه به شهرستان رستم تشکر می کنم و کارکنان کمیته امداد انسانهای پرتلاش و خدوم هستند و توقع داریم که انشاالله خدمات به مستضعفین هرچه بیشتر و بهتر شود
در ادامه مهربانیان قائم مقام کمیته امداد فارس گفت :شهرستان رستم شهرستان محرومی است و در استان نگاه ویژه ای نسبت به رستم وجود دارد و مسئولیت کمیته امداد بسیار سنگین است.
ایشان افزودند با وجود تحریم های ظالمانه استکبار و وجود بیماری کرونا در زمینه توانمند سازی مددجویان کارهای خوبی صورت گرفته و در شهرستان رستم با توجه به تعامل خوب بین مجموعه مدیران و مردم می توان کارهای بیشتر و بهتری انجام داد .

در پایان ضمن تقدیر از تلاشهای نعمت اله ممویی رئیس اسبق ، علی اکبر شاه حسینی به عنوان رئیس جدید کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان رستم معرفی گردید .
شایان ذکر است شاه حسینی از کارمندان کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان رستم می باشد.
✉️منبع: روابط عمومی فرمانداری رستم

 

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28112 توسط دیارممسنی و در روز شنبه 5 سپتامبر 2020 ساعت 17:59:53
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28100
5 / 9 / 2020 - 7:44

ادامه سریال آتش سوزی ها در ممسنی؛

تاریخ ممسنی میسوزد! آتش سوزی در قلعه سفید+عکس

آتش سوزی های سریالی این بار به جان دژسپید ممسنی ( قلعه سفید) افتاده است و درختان این کوه را طعمه خود میکند؛

به گزارش دیارممسنی,از روز گذشته (جمعه ۱۴ شهریور) آتش سوزی در دامنه و ارتفاعات کوه قلعه سفید در شهرستان ممسنی رخ داده است که گسنردگی منطقه و صعب العبور بودن کوه کار برای مهار آتش را دشوار کرده است.

اما نکته تاسف بار اینکه بعد از آتش سوزی های فهلیان که به کشته شدن محمدجواد مختاری از جوانان حامی طبیعت منجر شد و محتمل بودن آتش سوزی ها همچنان دیارممسنی با مشکل کمبود امکانات و تجهیزات رو به روست و انتظار میرود مسئولین استانی با توجه به صعب العبور بودن مناطق شهرستان برای در اختیار گذاشتن بالگرد همکاری داشته باشند. و مسئولین شهرستان نیز یک گروه ویژه برای هماهنگی در موقع بروز چنین حوادثی تشکیل دهند.

بسیاری از نیروهای مردمی دوستدار طبیعت از روز گذشته برای خاموش کردن آتش اقدام کرده اند اما کافی نیست. داوود ایوبی فرماندار شهرستان ممسنی در پیامی که در فضای مجازی بازنشر شده است اعلام کرده که آتش سوزی هایی دیگری نیز در تل انجیر,جهرم و دشت گل رخ داده است!

آتش-سوزی-قلعه-سغید۲

آتش-سوزی-قلعه-سغید

نکته قابل تامل اینکه بسیاری از آتش سوزی هایی که در شهرستان ممسنی رخ داده است به صورت همزمان در چند نقطه بوده است و دوم اینکه آتش سوزی ها در مناطق صعب العبور رخ میدهد که فرضیه تعمدی بودن آتش سوزی ها به ذهن خطور میکند!

یک فرضیه دیگر اینکه ممکن است افرادی که برای تفریح به این مناطق میروند اقدام به روشن کردن آتش کنند و بعد از ترک محل آتش را خاموش نکنند و این باعث سرایت آتش به دیگر نقاط شود.

از جناب آقای اتحادنژاد دادستان جدید شهرستان ممسنی تقاضامندیم به جد پیگیر بررسی علت بروز این حوادث آتش سوزی باشند و با شناسایی و برخورد قاطع با عاملان آن درس عبرتی شود برای افرادی که عامدانه چنین جنایتهایی را در طبیعت انجام میدهد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28100 توسط دیارممسنی و در روز ساعت 07:44:20
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28096
5 / 9 / 2020 - 7:20

به قلم فرزاد نظری؛

خطر انقراض و برچیدگی زنبور ریز (apis florea) در زاگرس

خطر انقراض این زنبورهای ریز با برداشت بی رویه عسل و تخریب لانه های آن حس می شود.؛

به قلم: فرزاد نظری

با فرا رسیدن ماه شهریور و موسم پائیز، تولید و بارآوری عسل به جهت طبیعت در این گاه و روانه شدن (هجوم) رو به افزایش افرادی برای جمع آوری عسل زنبورهای ریز با القاء اطلاعات غیرموثق و بی بنیاد از مجاری و مبادی غیرمستند، پیرامون ماورایی بودن این ماده غذایی طبیعی ، خطر انقراض این زنبورهای ریز با برداشت بی رویه عسل و تخریب لانه های آن حس می شود. ویران کردن کل لانه و حجره های ساخته شده زنبورها و به دنبال آن نابودی تخم و لاروهای در حال رشد از طرف دیگر، این گمانه را به واقعیت نزدیک خواهد کرد. هر چند عوامل دیگر مانند به کار رفتن بی رویه سموم گوناگون کشاورزی و تغییرات آب و هوایی در این مسئله تاثیرات منفی خود را دارند.

گمان درآمد حاصل از فروش عسل زنبورهای ریز در کنار تبلیغات مبالغه آمیز پیرامون خواص ماورایی عسل زنبور ریز مناطق باغی، کوهی و یا خانگی در مناطق جنوبی کشور بخصوص در استان فارس، خطر انقراض زنبورهای عسل ریز را به واقعیت نزدیک می کند. چیزی که این انقراض را تسهیل میکند، از بین بردن کل لانه که نسل بعدی آن کلنی خواهد بود و روشن است که تکرار این گزند رسانی انسانی، برچیدگی این گونه ارزشمند جانوری را باعث می شود. اگر برداشت کنندگان عسل زنبورهای ریز را شکارچی های عسل (honey hunter) بدانیم، پس این مسئله باید از مسیر حفاظتی محیط زیست نگریسته شود و خواهان حضور مجری ضوابط و دستورالعمل های سازمان حفاظت محیط زیست در این باره باشیم. اگر شکارچی های عسل این مطلب را نخوانند، امیدواریم مصرف کنندگان و درخواست دهندگان این ماده غذایی با مطالعه مطلب، نگرش آنها به واقعیت نزدیکتر شود و با در نظر گرفتن واقعیت ها و دانستنی های تغذیه ای مربوط به مواد مغذی و ریز مغذی عسل، ضمن جلوگیری از خطر انقراض این زنبورهای ریز، از طبیعت، محیط زیست و تولیدات کشاورزی کمک کرده باشند. قطعا اگر سفارش دهندگان با واقعیت مواد مغذی عسل آگاه تر باشند، اشتیاق برای تخریب لانه های این موجودات کمتر خواهد شد. چون شکارچیان عسل با تکیه بر اطلاعات موهوم و غیر واقعی اقدام به ارائه قیمت هایی غیرموجه برای این ماده غذایی می کنند.

روزنه ای به زندگی زنبور ریز:
از ۹ گونه زنبور عسل در دنیا دو گونه آن در ایران وجود دارد. یک گونه apis mellifera که توسط انسان در کندوها جهت بهره‌برداری عسل و سایر فراوردهای مفید مانند موم و بره موم پرورش داده می شود و با توجه به اصلاح نژاد متناوب و متداول در زنبورستان ها روی این گونه، نسل آنها همواره دورگ گیری می شود. دیگر گونه apis florea، زنبورهای ریزی هستند که زیستگاه آنها فضای باز و تقریبا در ده استان گرم جنوبی سکونت دارند. خطر از بین رفتن این گونه نادر زنبور زمانی به واقعیت نزدیک می‌شود که برداشت بی رویه و غیر اصولی عسل، روند صعودی دارد و سوزاندن، از بین بردن لانه و حجره های دارای تخم، لارو و شفیره، این نسل را در معرض انقراض قرار داده است. از طرفی به خاطر وجود قدرت رسانه‌ای فضای مجازی، اطلاعات و تبلیغات غیر واقعی پیرامون خواص فراتر از عسل پرورشی، شرایط را به شدت برای هجوم به لانه های زنبور ریز فراهم کرده است. اکنون موضوع از آنجا اهمیت دارد که نقش مستقیم و غیرمستقیم زنبورهای ریز وحشی در تامین، تهیه محصولات و مواد غذایی و کشاورزی بسیار چشمگیر است و نقش آنها در گرده افشانی ها برای تولید دانه ها، تولید میوه در جهت تامین غذای انسان کاملاً روشن است و در این باره پیشنهاد و درخواست می‌شود که سازمان حفاظت محیط زیست کشور، نسل این حشره مفید را در بین گونه های در حال انقراض قرار دهد تا با تهیه قوانین و دستورالعمل هایی جهت حفظ این موجود ارزشمند تمهیداتی و عمل آید چون ارزش کار گونه‌های زنبور عسل در طبیعت بسیار بیشتر از تولیداتی مانند عسل و موم است. از طرفی رمز کیفیت محصولات درختی و زراعی، آمیخته شدن آلل های متفاوت ژنی بین گرده های پرچم گلها به مادگی گل های گیاهان و درختان است.
در واقع زنبور ریز فقط یک شان می سازد که در حدود ۳۰ تا ۲۵ سانتیمتر عرض و ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر طول دارد. هرچند در بخشی از خوزستان این ابعاد به ۴۰ سانتی متر نیز می رسد. در ساختمان شان زنبور ریز، عسل در قسمت بالای شان ذخیره و قسمت پایین شان نیز جهت ذخیره گرده گل و پرورش نوزادان می‌باشد و سلول‌های پایین قاب برای پرورش زنبور نر مورد استفاده قرار میگیرد. اصولا زنبوران ریز برای جهت یابی باید به طور مستقیم از نور پلاریزه استفاده کنند و نمیتوانند در جایی بسته نگهداری شوند از این رو نگهداری آنها در محیط بسته امکان پذیر نیست.

مواد مغذی عسل:
برای مقایسه و ارزیابی کیفی و کمی عسل تولیدی زنبوران پرورشی و ریز، دانستن مقادیر مواد مغذی و ریزمغذی موجود در این ماده غذایی موثر است که می تواند معیارهای محکم و مستدلی برای تصمیم و قضاوتمان باشید. اصالت و کیفیت عسل به مواد موثره مصرف شده از گیاه درخت و گل مصرفی توسط زنبور ها بستگی دارد و در صورت مهیا بودن شرایط لازم، زنبورهای عسل پرورشی نیر توانایی عسل های در حد ترکیبات عسل زنبور ریز را دارند.

پارامترهای زیادی برای بررسی و مقایسه عسل ها وجود دارد از جمله تعیین رطوبت، قندها، اسیدها، مواد معدنی، آنزیم ها، پروتئین ها، اسید آمینه، ویتامین ها.

آنالیزهای عسل زنبور پرورشی مناطق مختلف در چند پژوهش‌های برای تعیین ترکیبات موادمغذی بدین شکل بود: ph عسل در محدوده ۳ تا ۴، دیاستاز ۱۰ تا ۱۸ گرم ، قند کل ۶۶ تا ۷۰ گرم ، رطوبت ۱۵ تا ۱۸ درصد فروکتوز ۳۵ تا ۴۴ گرم ساکاروز ۴ تا ۵ گرم و گلوکز ۲۵ تا ۳۴ گرم بود. اعداد متوسط چند پژوهش برای ترکیبات مغذی عسل زنبور ریز : رطوبت ۱۳ تا ۱۴ درصد- ساکارز ۱تا ۳ درصد- فروکتوز ۳۰ تا ۳۶ درصد- گلوکز ۲۹ تا ۳۹ درصد- پرولین ۲۰۸ تا ۳۳۸ میلی گرم در کیلوگرم- خاکستر ۰٫۰۹ تا ۰٫۱۳ درصد است.

کربوهیدراتها: ۹۵ درصد بخش جامد عسل از کربوهیدرات است و فروکتوز شیرین ترین قند طبیعی بعنوان بیشترین قند عسل است. ویژگی های شیرینی، انرژی بخشی، دارویی، طعم و ویژگی های فیزیکوشیمیایی مانند شکرک زدن مربوط به شهدمصرفی، گونه زتبور عسل، نوع گیاه است که باید در نظر گرفته شود.

اسیدها: اسیدها نقش مهمی در ترکیب عسل دارد. اصلی‌ترین اسید عسل اسید گلوکونیک است. همچنین اسید ها نقش بسیار زیادی در طعم عسل دارند.

زنبور

پی اچ( ph)عسل:
عسل زنبور دارای ph اسیدی است که در زنبورهای پرورشی بین سه تا چهار و عسل زنبورهای ریز نیز بین ۳ تا چهار می باشد.

اسیدیته : حداکثر اسیدیته مجاز در عسل پرورشی چهل میلی اکی والان در کیلوگرم است ولی اسیدیته زنبور عسل زنبور ریز در حدود ۱۵ تا ۱۸ میلی اکی والان بر کیلوگرم است که این خاصیت باعث جلوگیری از تخمیر و فساد عسل نسبت به عسل زنبور پرورشی می باشد که این باعث متفاوت تر شدن طعم آن نیز خواهد بود. نوع گل مصرفی و خاستگاه جغرافیایی می تواند باعث تغییراتی در میزان ph تولیدی عسل باشد. چون ph شهد گل و گیاه و شرایط خاک تا حدود زیادی برخواص فیزیکوشیمیایی عسل موثر است.

رطوبت: یکی از مهمترین ویژگی‌های اثرگذار روی کیفیت عسل رطوبت است. در زنبورهای پرورشی رطوبت بین ۱۵ تا ۱۸ درصد متغیر است و در زنبور ریز این معیار در حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد متغیر می باشد.
پایین بودن رطوبت به خاطر تفاوت در نوع لانه سازی و اختلاف در نوع شهدهای جمع‌آوری شده می باشد و چون با پایین بودن رطوبت، انبار کردن عسل بهتر خواهد بود

آنزیم ها: در ثبات عسل بسیار موثر است. آنزیم ها توسط زنبور به عسل اضافه میشوند که ثبات عسل در محیط از عملکرد آنزیم ها می باشد. مهمترین آنزیم عسل، اینورتاز است که از غده بزاقی زنبور ترشح می شود.

ویتامین: هرچند ویتامین‌ها به در مقدار جزئی در عسل وجود دارد اما ویتامین سی مهمترین ویتامین عسل می باشد.

آنتی اکسیدانها: یکی از عوامل موثر در ایجاد خواص ویژه عسل و از عوامل مهم تغذیه ای دخیل در عملکرد سیستم ایمنی می باشند. آنتی اکسیدانهای عسل از گروه فنل، فلاونوئید و اسیدهای آلی هستند.

خواص فیزیکوشیمیایی عسل: هر عسلی به طور ذاتی خواص فیزیکو شیمیایی خاص خود مانند ویسکوزیته، جذب رطوبت، متبلور شدن یا همان شکرک زدن را دارد که بررسی این معیارها، کیفیت عسل را مشخص می کند.
با مقایسه موارد مطرح شده طبق نتایج و گزارشهای پژوهشگران به این نکته می رسیم کمترین رطوبت مربوط به عسل های تولیدی زنبورهای ریز و بیشترین رطوبت مربوط به عسل پرورش است و استدلال کارشناسان برای این مورد، تفاوت در نوع لانه سازی و شکل رفتاری زنبورها باعث این نتیجه شده است.

واقعیت ساکارز: عرضه‌کنندگان عسل زنبوران ریز روی برتری نسبی به لحاظ ساکارز مانور می دهند. ساکارز یک درصد ماده خشک عسل را تشکیل می‌دهد و حد مجاز ساکارز عسل بر اساس استانداردها حداکثر ۵ درصد است و ساکارز زنبورهای تغذیه کننده از مرکبات به ده درصد می‌رسد حتی عسل برخی گیاهان مانند اسطوخودوس تا ۱۵ درصد ساکارز می‌رسد که این بیانگر وجود تقلب نخواهد بود. پژوهشگران در این زمینه بالا بودن درصد ساکارز زنبور پرورشی را بین ۲ تا ۳ درصد به طور میانگین گزارش دادند. این قند در عسل زنبورهای ریز از یک تا ۳ درصد گزارش شده است.برخی پژوهش‌ها نشان می دهد میزان ساکارز عسل های گوناگون در عسل های طبیعی، تغذیه ای و دست ساز به ترتیب در محدوده ۴ درصد، ۱۲ درصد و ۲۰ درصد است. طبق گزارش پژوهشگران، میزان ساکارز عسل زنبور پرورشی بالاتر از زنبوری ریز است که یک دلیل به خاطر تغذیه زنبور عسل پرورشی با شربت است و دلیل دیگر آن فعالیت آنزیم اینورتاز است که مقدار ساکارز را در طول ذخیره سازی به علت حضور این آنزیم کاهش می‌دهد.

پروتئین: عسل بین نیم تا یک درصد پروتئین دارد که از ۱۸ اسید آمینه عمده عسل، اسید آمینه پرولین ۵۰ تا ۸۵ درصد را شامل می شود.میزان پرولین از اسید آمینه های مطرح عسل نشانگر رسیده بودن و طبیعی بودن عسل است و پایین بودن پرولین در عسل نشانگر نارس بودن یا تغذیه دستی با شکر است. حداقل پرولین برای عسل طبیعی ۱۸۰ میلی گرم در کیلوگرم می باشد.
این میزان در عسل زنبور ریز بین ۲۰۰ تا ۳۴۰ میلی گرم در کیلوگرم گزارش شده است.

فعالیت دیاستاز: یک فاکتور و معیار کیفی که در اثر ماندگاری عسل و حرارت تغییر می‌کند و نشانگر تازه بودن و یا حرارت دادن عسل است. پژوهشی در ایران میزان دیاستاز در حدود ۵ واحد برآورد کرده است در پژوهش دیگر این میزان بین ۱۰ تا ۲۰ واحد بود. در پژوهشی دیگر نیز میزان دیاستاز ۲۵ واحد گزارش شد. این معیار در زنبور های ریز ۳۰ تا ۳۶ است که بیشتر از عسل زنبور پرورشی نشان می دهد
تمام خصوصیات فیزیکوشیمیایی عسل تولیدی زنبور عسل مانند پایین بودن ساکارز، بالا بودن میزان دیاستاز نشان دهنده کیفیت بالای عسل زنبور ریز می باشد. به موازات این مطالب ، همواره کیفیت عسل تولیدی بستگی به چگونگی و نحوه پرورش، تنوع گیاهان منطقه، شرایط حاکم آب و هوا و مدیریت زنبورهای پرورشی می باشد و این موضوع که خواص فیزیکوشیمیایی عسل زنبور ریز با فاصله بسیار زیادی برتر می باشد با مراجعه به پژوهش ها ریز مغذی ها و مواد مغذی موجود در عسل های این دو گونه زنبور نزدیکی زیادی به همدیگر از لحاظ ترکیبی دارند اما این تفاوت ها نمی تواند منجر به این شود که عسل تولیدی زنبور ریز کیفیتی فراتر از حد تصور نسبت به عسل پرورشی باشد و همچنین وجود تفاوتهای نزدیک به هم از نظر میزان ترکیبات مغذی، توجیه قانع کننده ای برای تخریب و از بین بردن لانه های این زنبور ها نمی تواند باشد.

از این رو با در نظر گرفتن عواملی که باعث انقراض زنبورهای ریز می شود ضروری است تمهیدات و تدابیر حفاظتی لازم صورت گیرد تا این سرمایه ملی از بین نرود و بشر از خواص مفیدتر آن مانند کمک به تولیدات کشاورزی و غذایی بیشتر و مداوم بهره‌مند شود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28096 توسط دیارممسنی و در روز ساعت 07:20:58
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28093
28 / 8 / 2020 - 15:54

فرماندارممسنی خبر داد؛

کلنگ زنی محل جدید روستای مشایخ دشمن زیاری

فرماندار ممسنی گفت : پس از هفده سال بلاتکلیفی سایت جدید احداث روستای مشایخ بخش دشمن زیاری کلنگ زنی شد .؛

به گزارش دیارممسنی,داوودایوبی فرماندار ممسنی گفت :در چهارمین روز از هفته دولت ، پس از ۱۷سال بلاتکلیفی در جابجایی روستای مشایخ بخش دشمن زیاری آیین کلنگ زنی سایت جدید جابجایی روستای مشایخ با حضور مسولین شهرستان و محلی برگزار شد .
وی گفت :در این مراسم که بخشدار دشمن زیاری،مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان ممسنی،کارشناسان بنیاد مسکن ، اهالی،شورای اسلامی و دهیار روستا حضور داشتند جابجایی این روستا وارد فاز جدید اجرایی قرار گرفت .
رییس شورای اداری شهرستان ممسنی اضافه نمود :روستای مشایخ دارای ١۶٩ خانوار است که با تقدیم تعداد ١٩ شهید و ٩٠ جانباز در ٨ سال دفاع مقدس، یکی از روستاهای برجسته شهرستان در تولید محصولات باغی و دامی شهرستان است که این بلاتکلیفی خدمت رسانی شایسته به مردم را با مشکلات جدی مواجه نموده بود .
آقای ایوبی اظهار داشت :براساس نظریه زمین شناسی،سکونتگاه روستای مشایخ،رانشی است و هرلحظه احتمال رانش و زیر خاک رفتن منازل و …متصور می باشد .
نماینده عالی دولت در شهرستان ممسنی با تشکر از استاندار فارس و معاونین وی در مساعدت به انتخاب سایت جدید جابجایی روستای مشایخ بیان داشت :در پروسه طی شده نماینده شهرستان های ممسنی و رستم در محلس شورای اسلامی ، ادارات کل بنیاد مسکن و منابع طبیعی و راهداری و حمل و نقل جاده ای و …همکاری های خوبی داشته اند که امید است با تکمیل زیر ساخت ها شاهد احداث روستایی زیبا با تمامی امکانات لازم باشیم .
وی با تشکر ویژه از مردم و تشکل های مردمی و اعضای شوراهای اسلامی و دهیار و باغداران و خیرین روستای مشایخ گفت : انتظار ان است که با همت مضاعف مردم و مسولان اندک نگرانی تعدادی از خانواده ها در سایت جدید برطرف گردد وبا کاری جهادی شاهد پرداخت تسهیلات و ساخت منازل و تاسیسات عمومی باشیم .

روستای مشایخ

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28093 توسط دیارممسنی و در روز جمعه 28 آگوست 2020 ساعت 15:54:11
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28090
27 / 8 / 2020 - 11:43

در هفته دولت؛

افتتاح چند طرح عمرانی در شهرستان رستم

بهره برداری از مرکز جامع سلامت دهنو و ایستگاه تقویت برق مجموعه روستاهای زیردو و اتصال این مجموعه به شبکه برق رستم در هفته دولت امسال انجام گرفت؛

به گزارش دیارممسنی, در آغاز بهره برداری از این طرح ها سید ابوطالب حسینی فرماندار شهرستان رستم گفت : امسال در شهرستان رستم طرح های خوبی در زمینه های مختلف مورد بهره برداری قرار گرفت از جمله همین دو طرحی که امروز شاهد افتتاح آنها هستیم
وی افزود :با همه مشکلات موجود، در زمینه های مختلف از جمله در زمینه برق رسانی و بهداشت و درمان کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است و امیدواریم شاهد افزایش هر چه بیشتر طرح هایی از این دست باشیم .
در ادامه جمشیدی رئیس اداره برق شهرستان رستم ارزش پروژه برق زیردو را سه و نیم میلیارد تومان اعلام کرد و گفت:این طرح باعث استقلال برق مجموعه روستاهای زیردو از نورآباد و کاهش خاموشی ها وخدمات رسانی بهتر به این منطقه خواهد بود
سپس بهروزرستمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان رستم اعتبار هزینه شده برای مرکز جامع سلامت دهنو را یک میلیارد و سیصد میلیون تومان اعلام کرد و گفت در این مرکز خدمات پزشکی و دندانپزشکی ارائه می شود و جمعیت حدود شش هزار نفری این منطقه را پوشش خواهد داد .

افتتاح طرح عمرانی در رستم

منبع:روابط عمومی فرمانداری شهرستان رستم

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28090 توسط دیارممسنی و در روز پنج‌شنبه 27 آگوست 2020 ساعت 11:43:34
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 28084
24 / 8 / 2020 - 18:27

رئیس پلیس شهرستان ممسنی؛

توصیه های سرهنگ قسام در خصوص ایام محرم

سرهنگ قسام رئیس پلیس شهرستان ممسنی در خصوص برگزاری مراسم محرم در سال جاری توصیه هایی را به شهروندان داشتند؛

۱. برای پیشگیری از ایجاد ترافیک از دایر کردن تکایا و ایستگاه صلواتی در معابر اصلی و اماکن پر تردد خودداری شود.
۲. شهروندانی که قصد توزیع نذورات دارند با توجه به پروتکل های بهداشتی نذورات را به صورت خام و بسته بندی شده در محلات پخش کنند.
۳. رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از از هرگونه تجمع متراکم در قالب دسته سینه زنی یا هر اقدام دیگر الزامی است.
۴. در هنگام برگزاری مراسم به ویژه در میان دسته های عزاداری مواظب کودکان خردسال خود باشیم و دست آن ها را رها نکنیم.
۵. هیئت های عزاداری از حرکت در خیابان ها و بین محلات پرهیز کنند.
۶. مراسم عزاداری نباید بیشتر از دو ساعت به طول بیانجامد.
۷. از عموم شهروندان درخواست می‌شود هنگام ترک منزل یا پارک خودرو جهت حضور در مراسم عزاداری نکات حفاظتی لازم جهت پیشگیری از سرقت را مد نظر قرار دهند.
۸. از هر گونه رنگ آمیزی و گل مالی خودرو ها که منجر به کم شدن دید راننده و یا مخدوش شدن پلاک خودرو می شود خودداری گردد، در صورت مشاهده برخورد خواهد شد.
۹. جهت جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمت برای سالمندان و بیماران هیئت های عزاداری بایستی نکات لازم را رعایت کرده و مراسم را در ساعت مناسب به پایان برسانند.
۱۰. جهت پیشگیری از هر گونه تنش و درگیری میان جوانان یا سوء استفاده ارازل و اوباش از اجتماع محرم نیاز است که همه شهروندان فهیم به‌خصوص ریش سفیدان، خانواده ها و مسئولان هیات ها، همکاری های لازم را با نیروی انتظامی داشته باشند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 28084 توسط دیارممسنی و در روز دوشنبه 24 آگوست 2020 ساعت 18:27:20
© Copyright 2020 https://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر