کد خبر : 9188
تاریخ انتشار : شنبه 15 آوریل 2017 - 12:49
-

شوراها، لایه دوم اصلاحات .به قلم فرزاد نظری

شوراها، لایه دوم اصلاحات .به قلم فرزاد نظری

شوراهای اسلامی شهر و روستا بعنوان یکی از قوی ترین نهاد مدنی برای تقویت پایه های مدنیت و مشارکت سیاسی مردم که به واسطه برنامه های دولت اصلاحات اجرایی شد، عملا باید در لایه میانی قدرت، نقش آفرینی کرده و نقش چانه زنی و نظارت را مطابق قانون انجام دهد

۱فرزاد نظری-نظریه پردازان اصلاحات براین باور بودند که برای رخ دادن اصلاحات، سه لایه حکومت در بالا، نهادهای مدنی در میانه و توده مردم در پایین باید اصلاح شوند تا این راستا تغیراتی مثبت ایجاد شود به طوری که پس از این مراحل، تغییرات شگرف و مثبتی در جهت پیشرفت انجام خواهد شد. نکته مورد تاکید این صاحب نظران، «همزمان بودن» چنین تغییرات اصلاحی بود که متاسفانه در کشور ما چنین تغییراتی صورت نگرفت و فرآیند اصلاحات ناتمام باقی ماند.
۲-شوراهای اسلامی شهر و روستا بعنوان یکی از قوی ترین نهاد مدنی برای تقویت پایه های مدنیت و مشارکت سیاسی مردم که به واسطه برنامه های دولت اصلاحات اجرایی شد، عملا باید در لایه میانی قدرت، نقش آفرینی کرده و نقش چانه زنی و نظارت را مطابق قانون انجام دهد و معتقد هستم که پروسه اصلاحات از مجرای نهادهای مدنی مانند شوراها بروز می کند. از این رو بحث « شوراها سیاسی نیست» و یا «تقلیل دادن آن بعنوان شورای شهرداری» را عملا گامی در جهت عقیم کردن نهاد شوراها (این ابزار مهم اصلاحات) می دانم.
۳-اصلاحات در هر کشوری تعریف خاص خود را دارد اما پاسخگو بودن، قانون گرایی، اعتقاد به مباحث ورود نهادهای مدنی برای تصمیم گیری، اولویت دادن منافع ملی بر منافع فردی، مبارزه با فساد، کمک به حفظ کرامت و ارزش های انسانی، مقابله با انحصار طلبی و خودکامگی و کمک به حاکمیت قانون از جمله دغدغه های یک اصلاح طلب می باشد که برقراری این موارد، هزینه هایی برای فرد اصلاح طلب خواهد داشت.
۴-انتخابات شورای شهر و روستا فرصت مناسبی است تا لایه دوم پروسه اصلاحات تقویت شود که  نیاز است تا مردم ضمن جدی گرفتن روند تغییر و نیاز به اصلاحات برای پیشرفت و ترقی، دایره خواسته های خود را فراتر گرفته و شوراهای شهر را محدود به «شورای شهرداری»  نخواهند و از این نهاد پرداختن به امورات اجتماعی و فرهنگی شهر را که بسان زخم عفونت یافته ای است، طلب کنند.
خود را بکش ای بلبل از این رشک که گل را / با باد صبا وقت سحر جلوه گری بود
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ / از یمن دعای شب و ورد سحری بود«حضرت حافظ»


*سردبیر ماهنامه لیدوما

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی