کد خبر : 7656
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 23 فوریه 2017 - 22:40
-

پتروشیمی ممسنی، استخوانی در گلو نوشته سروش عربی

پتروشیمی ممسنی، استخوانی در گلو نوشته سروش عربی

پتروشیمی ممسنی آنگاه که در زمستان سرد ۸۶ کلنگ زنی می شد، شاید کسی فکر نمی کرد که این طرح عظیم هیچگاه رخت بهار و روبان افتتاح به تن نپوشد و امروز در آستانه ده سالگی استخوانی در گلو باشد.

طرح الزام دولت اصلاحات به رفع عقب ماندگی از مناطق توسعه نیافته، پیش زمینه برخورداری شهرستان محروم ممسنی از صنعت پتروشیمی بود؛ ابتدا قرار بود که پتروشیمی ممسنی در کنار خط لوله عسلویه – مهاباد، قد راست کند و با خوراک گرفتن از این خط لوله عظیم، چراغ اشتغال و توسعه یافتگی را برای مردم زجر کشیده این دیار روشن کند؛ اما سر و ته خط لوله عسلویه – مهاباد راه اندازی شد و پتروشیمی ممسنی همچون پسوندی که بر نام این منطقه است از احداث و راه اندازی محروم ماند.
تغییر خط لوله خوراک پتروشیمی به خط لوله دنا، سبب شد که سرنوشت پتروشیمی ممسنی به پتروشیمی های دهدشت، گچساران و بید بلند بهبهان گره بخورد و واگذاری سهام آن از سوی شرکت ملی پتروشیمی به بخش خصوصی هم گرهی دیگر بود که در کار پتروشیمی ممسنی افتاد.
پتروشیمی ممسنی بعد از پذیره نویسی، ۳۰ درصد سهام مردمی داشت، ۲۰ درصد در اختیار شرکت ملی پتروشیمی بود و ۵۰ درصد باقیمانده سهام نیز در مالکیت شرکت های عمومی غیر دولتی قرار داشت اما با واگذاری سهام شرکت ملی پتروشیمی به هلدینگ خلیج فارس، مساله سود و زیان بر اصلی که بنای پتروشیمی بر آن بود – توسعه مناطق محروم- چربید و در نهایت این هلدینگ بزرگ سالها عطای پتروشیمی هایی چون ممسنی و دهدشت را به لقایشان بخشیده بود و امروز پس از سالها ظاهرا عملیات اجرایی را در پتروشیمی دهدشت آغاز کرده، اما هنوز خیری از این هلدینگ بزرگ صنعت پتروشیمی نصیب ممسنی‌ها نشده است.
⛔️ یک دهه انتظار!
پتروشیمی ممسنی از دولت اول احمدی نژاد لقب "پروژه ملی" گرفت و به گفته علی احمدی نماینده ممسنی و رستم در دور هفتم مجلس، سالهای ۸۶ و ۸۷ هم ردیف بودجه داشت اما هیچکدام از اینها نتوانست بجز فنس چیز دیگری عاید زمین ۹۳ هکتاری پتروشیمی ممسنی کند.
ممسنی صاحب شرکت سهامی عام پتروشیمی، مدیرعامل و هیات مدیره شد اما صاحب پتروشیمی نشد، سالهاست که مردم این شهر ساختمان اداری این شرکت را در مرکز نورآباد می بینند اما هنوز نتوانسته اند شاهد راه افتادن ساخت عظیم ترین واحد صنعتی شهرشان باشند که از زمان آغاز پذیره نویسی سهام آن آرزوی سود، رونق اقتصادی و اشتغال فرزندان بیکارشان را در سر می پروراندند و امروز اما به جای تحقق این رویاهای شیرین از فرماندار شهر می شنوند که درکشان می کند. اما سهامداران مردمی هنوز درک نکرده اند که چرا پروژه چهارساله، بعد از ده سال هنوز تنها ۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
⛔️وقتی آب و گاز بهانه می شود!
پتروشمی ممسنی در ده سالی که از بر زمین خوردن کلنگ آن می گذرد، گرفتار اختلاف سلیقه ها هم بوده است. این اختلاف سلیقه یکبار خودش را در تغییر خط لوله تامین خوراک آن نشان داد و بار دیگر در سخنان رهام پیکری، فرماندار ممسنی که آب و گاز را از مشکلات اصلی عدم اجرای پروژه برشمرده بود، نمایان شد. پیکری حتی از حفر چاه برای پتروشیمی هم خبر می دهد اما چاهی که به نام پتروشیمی بوده و به کام حوزه شرب می شود. این در حالی است که از همان ابتدا راه های گوناگونی پیش روی پتروشیمی ممسنی برای تامین آب بود، از یک سوی سد عظیم پارسیان قرار داشت و از سوی دیگر استحصال آب از طریق حفر چاه راه حل مشکل بود. به گفته کارشناسان، پتروشیمی ها در زمینه آب اسمشان بد در رفته و چندان هم نقشی در مصرف این ماده حیاتی ندارند چرا که مصرف آب در واحدهای پتروشیمی حالت سیکلی داشته و در بدبینانه ترین برآوردها حدود هفت درصد آب مورد نیاز باید جایگزین گردد که براساس طرح توجیهی و با یک حساب سرانگشتی، جهت تکمیل سیکل ۳۵۰ مترمکعب برساعت، تنها ۲۵ مترمکعب بایستی جایگزین شود که این میزان با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از طریق حفر چاه بدون آسیب به سفره های زیر زمینی قابل تامین است و بنابراین دغدغه تامین آب از بین بهانه های مسئولان رنگ می بازد.
گاز دیگر بهانه اجرایی نشدن پتروشیمی ممسنی است که در طرح توجیهی اولیه پروژه، تامین آن از طریق خط لوله ۵۶ اینچی ایستگاه وحدت نوراباد پیش بینی شده بود و اصولا با توجه به وضعیت منطقه و وجود ایستگاه های گاز طبیعی در شهرستان این مورد نیز چندان نمی تواند مانع جدی پیش روی اجرای پروژه باشد که مدیرعامل شرکت پتروشیمی ممسنی نیز بر این ادعا صحه می گذارد و مانع اصلی اجرای این طرح را منابع مالی می داند.
⛔️ بهانه احمدی نژادی!
سید جواد احمدی نژاد، مدیرعامل پتروشیمی ممسنی از پیگیری برای اخذ فاینانس برای اجرای پروژه خبر می دهد و مانع اصلی اجرای طرح را منابع مالی می داند که طبق گفته وی قوانین و مقررات دست و پاگیر بانکی برای تضمین طرح نیز قوز بالای قوز شده است. البته مدیرعامل، هیات مدیره و هلدینگ خلیج فارس باید برای تامین فاینانس پروژه تلاش کنند، هر چه باشد آنها مسئولین مستقیم ساخت و راه اندازی پتروشیمی ممسنی هستند و باید فرصت های لازم از جمله تامین مالی را برای این پروژه فراهم کنند، ظرفیت صندوق توسعه ملی راه دیگری است که مدیران مسئول در هلدینگ و مدیریت پتروشیمی می توانند با پیگیری از آن تا فراهم شدن فاینانس استفاده کنند و منابع مالی طرح را تامین نمایند وگرنه با «حلوا حلوا کردن دهن شیرین نمی شود».
احمدی نژاد می گوید که در صورت تامین فاینانس، پروژه پتروشیمی ممسنی در ۳۶ ماه به بهره برداری می رسد و مردمی که یک دهه را برای افتتاح بزرگترین واحد صنعتی شهرشان به انتظار نشسته اند، قطعا این ۳۶ ماه را هم دندان بر جگر می گذارند تا شاید کامشان با اولین سوددهی سهامشان شیرین شود؛ سهامی که در اطلاعیه سازمان بورس در سال ۱۳۹۲ افزایش قیمت را هم تجربه کرده بود اما به صاحبانش تاکنون سودی نرسانده است.
احمدی نژادِ پتروشیمی ممسنی اعتبار لازم برای اجرای پروژه را ۳۵۰ میلیون یورو برآورد می کند و به ابهامات موجود در زمینه تامین خوراک پتروشیمی پس از احداث اینگونه پاسخ می دهد: « خوراک ما از طریق پتروشیمی گچساران تامین خواهد شد که هم اکنون بیش از ۳۰ درصد پیشرفت دارد و مشکلی در این مورد نداریم».
⛔️ هشدار به نفتی ها!
سرنوشت پتروشیمی ممسنی این روزها باز هم به یک نماینده گره خورده است، گره خوردنی از جنس هشدار به وزارت نفت. نماینده ممسنی و رستم در نشست علنی مجلس در شهریورماه سالجاری حرف مردم دیارش را فریاد می زند و می گوید: براساس قانون این پتروشیمی باید به طور کامل اجرایی شود، حال حدود ۱۰ سال است که به مردم برای اجرای این پروژه سهام فروخته اند. مسعود گودرزی خبر از حل منبع خوراک پتروشیمی ممسنی می دهد و می افزاید: وزارت نفت باید در جهت اجرای این پروژه اقدام کند.
گودرزی بعد از تذکر آخر تابستانی خود به وزیر نفت، پایان پاییز را برای دیدار با مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس انتخاب می کند که نژاد سلیم در این دیدار اجرای پتروشیمی ممسنی را به حل مشکل خط لوله انتقال خوراک پتروشیمی از گچساران به ممسنی منوط می کند. البته راضی می شود که اگر دولت در این زمینه تضمین هم بدهد، هیچگونه مشکلی از سوی هلدینگ خلیج فارس در اجرای طرح وجود نخواهد داشت. فردای این دیدار، گودرزی با وزیر نفت ملاقات می کند و بیژن زنگنه تعهد اجرای خط لوله را که بهانه هلدینگ خلیج فارس بود، برعهده می گیرد که نشان می دهد اراده ای از سوی دولت برای اجرای این پروژه وجود دارد.
⛔️ اظهار نظری عجیب!
پس از این همه کش و قوس شنیده ها حاکی از آن است که رهام پیکری فرماندار ممسنی در آیین افتتاح پروژه گازرسانی به بخش ماهور در اظهار نظری عجیب بحث جابجایی محل احداث پتروشیمی ممسنی را پیش کشیده است. وی تامین آب را بهانه ای برای لزوم جابجایی این پروژه عظیم می داند، چیزی که می توانست سالها پیش اگر لازم می بود، مطرح و اتفاق می افتاد نه اکنون که عزم دولت، نماینده مردم، مسئولان محلی و مدیریت پتروشیمی برای آغاز جدی عملیات اجرایی جزم است و این اظهار نظر نه تنها کمکی به تسریع کار نمی کند که شاید گرهی باشد پیش روی پتروشیمی با اهمیت ممسنی؛ چرا که مهندسین مکان یاب در دو مرحله مقدماتی و تکمیلی در سال ۸۶ از میان گزینه های مطرح در شهرستان، براساس ۳۱ شاخص، گزینه «شور» را انتخاب کرده اند و اکنون با خریداری و تملک زمین بحث جابجایی با توجه به محدودیت های حقوقی، اداری و فنی زمان بر بوده و امکان پذیر نیست و همچنین تمام تلاش های صورت گرفته را بر باد می دهد و شاید سخنان مردم، در زمینه سیاسی بودن این اظهار نظر را برجسته تر می سازد وگرنه فرمانداری که پیشتر خود را سهامدار پتروشیمی ممسنی معرفی کرده بود، باید دغدغه احداث سریع و بی وقفه این پروژه را داشته باشد که خواسته اصلی مردم این شهرستان و سهامداران این پتروشیمی نیز همین است.
مدیرعامل هلینگ خلیج فارس هم که تا پیش از این آغاز عملیات را به تعهد دولت منوط می کرد پس از تعهد وزیر برای خط لوله تامین خوراک که پیشتر شرح آن گذشت، حالا بر طبل جایگزینی محصول تولیدی می کوبد. نژاد سلیم پیشنهاد طرح جایگزین به جای تولید محصول پلی اتیلن ۳۰۰ هزار تنی را مطرح می کند، پیشنهادی که در شرایط کنونی چندان جایگاهی ندارد و به مذاق کارشناسان پتروشیمی هم خوش نمی آید که محصول فعلی که برنامه های پتروشیمی ممسنی روی آن طرح ریزی شده، تغییر کند.
البته اظهار نظرهای مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در زمینه محصول جایگزین و فرماندار در زمینه جابجایی مکان پروژه با پاسخ نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس مواجه می شود. مسعود گودرزی در این خصوص می گوید: آنها اعلام کرده اند در خصوص پتروشیمی به دنبال جایگزین هستند اما من از آنها می پرسم، آیا در این ۱۳ سال خواب بوده اند که حالا به فکر جایگزین هستند؟
⛔️حسن ختام!
حسن ختام داستان پتروشیمی ممسنی شاید اظهار نظر تمام کننده مسعود گودرزی باشد؛ جایی که در همان افتتاحیه گازرسانی به بخش ماهور صراحتا می گوید: از مسئولین خواستاریم که یا این پروژه را اجرا کنند و یا اینکه آن را جمع کنند و این را مستقیما به وزیر نفت هم گفته ام.
به هرحال این پروژه چه اجرایی بشود چه نشود، صاحب شرکت، مدیرعامل و هیات مدیره است و سهام مردمی زیادی نیز دارد که سالهاست پذیره نویسی آن انجام شده است، پس باید حساب و کتاب شرکت پتروشیمی ممسنی روشن شود، مدیران آن ترازنامه و مباحث مالی از سال ۸۶ تاکنون را بصورت کامل، جامع و مستند در رسانه ها منتشر کنند تا هم در اختیار افکار عمومی و سهامداران و هم در اختیار نهادهای ناظر برای قضاوت در زمینه شفافیت های مالی شرکت قرار گیرد.
نکته پایانی اینکه قطعا منتقدین پروژه پتروشیمی ممسنی نیز به هیچ وجه راضی به لغو شدن اجرای این پروژه نیستند و حرف تمام مردم و منتقدین این است که پتروشیمی ممسنی باید به عنوان نماد بزرگ صنعت ممسنی و در راستای رونق اقتصادی، اشتغال و کاهش بیکاری در شهری که به عنوان کریدور ارتباطی چهار استان بزرگ کشور مطرح است، هم ساخته شود و هم راه اندازی گردد وگرنه امروز این پروژه استخوانی در گلوست که نمی شود از اجرایش چشم پوشید و نه اینکه آن را اجرایی شده پنداشت

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی