کد خبر : 5761
تاریخ انتشار : جمعه 2 سپتامبر 2016 - 8:05
-

سیاست زدگی یا علاقه به صندوق سفید انتخابات

سیاست زدگی یا علاقه به صندوق سفید انتخابات

اگر نظری به شهرستانهای همجوار خود بیندازیم متوجه این موضوع خواهیم شد که آنها از فضای سیاست زدگی فاصله گرفته و سیاست ورزی راپیش گرفته اند. چون از کلمه سیاست رفاه را بیشتر طلب میکنند تا هیجانات آن را …

عمار نوریشاید وقتی تمامی ادوار انتخابات های برگزار شده در طی سی و هفت سال بعد از انقلاب را  رصد کنیم، به یک نکته اشتراک بسیار واضح برمی خوریم که از قضا رکن و ستون اصلی کلمه انتخابات به شمار میرود و آنهم مشارکت مردم است که در همه ادوار با اختلاف کم یا زیاد بیش از پنجاه درصد بوده است.

این یعنی اینکه انتخابات ها یکی از بخش های مهم حیات اجتماعی ما به شمار میرود. در واقع اصل موضوع یعنی مشارکت مردمی بسیار پسندیده و از خصوصیات جوامع مترقی و دمکراسی خواه است، اما وقتی از حریم پوسته بیرونی این واژه شیک به مغز و محتوای اصلی آن ورود می کنیم، کمی فضا برایمان عجیب و غریب میشود، دیگر آن همه فضای مثبت وجود ندارد و بیشتر تضادها خود را نمایان می کنند.

سیاست ورزی و پیگیری سیاست های حاصل از انتخابات ها در کلان شهرها به خصوص تهران بزرگ چیز زیاد عجیبی نیست و بطور معمول بخشی از این جامعه روزگار خود را در این فضا می گذرانند، و حتی از آن به نان و نوایی میرسند،و بهره کافی از آن را می برند، اما وقتی به شهرهای کوچک نگاه میکنیم ، میبینیم سیاست ورزی بدل به سیاست زدگی عجیبی شده است که تا استخوان خانواده ها نیز نفوذ میکند و در بیشتر مواقع این سیاست زدگی بسیاری از ارزشها و فرهنگ های گذشتگان أین مردم را محو میکند. شاید هنوز این انتخابات به پایان نرسیده مردم مشتاق شناختن کاندیدای دور اینده هستن تا بصورت خودجوش کمپین و جلسات روزانه و شبانه خود را برپا کنند و آرامش مردم را برهم زنند.
اگر نظری به شهرستانهای همجوار خود بیندازیم متوجه این موضوع خواهیم شد که آنها از فضای سیاست زدگی فاصله گرفته و سیاست ورزی راپیش گرفته اند. چون از کلمه سیاست رفاه را بیشتر طلب میکنند تا هیجانات آن را، چون آینده روشن را در مطالبه خواسته های خود برای رسیدن به آرمانشهر در سیاست ورزی میبینند.
آنچه مردم شهر را سیاست زده بار آورده تفکر غلط مدیرانی است که بیشتر از جلوی پای خود چیزی نمی بینند و از آینده ترس و واهمه دارند و خود را پشت مردم پنهان کرده اند، شاید میدانند که در جامعه آی که سیاست ورزی و آینده نگری حرف اساسی آن است دیگر جایی برای آنها نیست!
بیایید سیاست ورز باشیم تا سیاست زده

➖عمار نوری
کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
عام سهمیه جمعه , 23 دسامبر 2016 - 18:20

سلام یکی نیست بگو اخه با چه منطقی میای مقاله میدی.. ای خدا ده شمشیر حق بجمه

نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی