کد خبر : 4465
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 می 2016 - 7:27
-

کشاورزان ممسنی و چالشی بنام آتش سوزی!!

کشاورزان ممسنی و چالشی بنام آتش سوزی!!

آتش سوزی های اخیر در زمین های کشاورزی منگودرز ،گوراب،بابامیدان و مصیری دل هر انسانی را میسوزاند.
آتش گرفتن گندم هایی که حاصل رنج و تلاش چندین ماهه ی کشاورزان منطقه هست

به گزارش پایگاه خبری دیارممسنی,این موضوع به یک مسئله ی تکراری در این چندسال  تبدیل شده است.آنرا میتوان از چند جنبه مورد بررسی قرار داد.
*
عوامل وقوع آتش سوزی

سهوا یا عمدا
وقتی که گندم ها زرد و خشک میشوند و آماده ی برداشت هستند یک آتش یا خاکستر سیگار میتواند به تنهایی تلاش یک ساله ی یک کشاورز را در آتش بسوزاند ,این موضوع را میتوان عامل سهوی وقوع آتش سوزی نامید که در این برهه ی زمانی گاها با بی توجهی راننده های کامیون ها ، تراکتورها،کامواها و خود کشاورزان و رهگذران اتفاق می افتد.
اما چقدر یک انسان میتواند بی رحم باشد اگر عمدا و بخاطر مشکلات شخصی نه تنها زحمات یک کشاورز بلکه زحمات کشاورزانی که زمینشان در مجاورت کشاورز دیگر میباشد را نابود کند؟.سعی میکنیم مثبت اندیش باشیم و سریع از این عامل بگذریم .
 *
عدم توانایی در کنترل آتش سوزی
به وضوح دیده شده است که آتش نشانی توانایی خاموش کردن آتش را ندارد.کمبود امکانات بخصوص کمبود نیرو و ماشین ها ی پیشرفته ی آتش نشانی ، کمبود آب مخازن و بعد مسافت آتش نشانی در چنین برهه ی زمانی حساسی که معمولا هر ساله با آن روبرو هستیم.

*عدم پیشگیری از گسترش آتش سوزی از زمینی به زمین دیگر
در بررسی این عامل یک سؤال برای نگارنده بوجود می آید.
چرا شرکت تعاونی در چنین مواقعی که هر لحظه امکان آتش سوزی وجود دارد بصورت ۲۴ساعته محصول را تحویل نمیگیرد تا روند برداشت محصول به سرعت انجام گیرد؟ شرکت تعاونی تنها تا ساعت هشت شب محصولات را تحویل میگیرد واین موضوع موجب کندی روند برداشت محصول میشود .
اما برای گسترش آتش از زمینی به زمین دیگر ممکن ترین کار را در برهه ای که محصول مستعد آتش گرفتن میباشد میتوان ایجاد خندق هایی که از آب پر شده اند در مرز زمین ها دانست که در صورت امکان میتواند از گسترش آتش تا حدودی جلوگیری کند.
این سه عامل که هر کدام به تنهایی میتوانند در برگیرنده ی  عوامل دیگر باشند،از شاخص ترین عوامل وقوع چنین اتفاق غم انگیزی هستند.
بدون شک هیچ کدام از افرادی که مسبب وقوع چنین اتفاقی هستند نمیتوانند خوشحال باشند زیرا سال های دیگر ممکن است نوبت محصول خودشان باشد.
در اینجا جا دارد همت و اتحاد مردم را در چنین مواقعی ستود که اگر همت آنها نبود خسارت ها بیش از پیش میشد

از بختیاری ماست,شاید، که آنچه میخواهیم یا بدست نمی آید یا از بین میرود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی