کد خبر : 26136
تاریخ انتشار : جمعه 19 اکتبر 2018 - 8:31
-

بخش دوم پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در ممسنی و رستم

بخش دوم پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در ممسنی و رستم

بخش دوم پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در حوزه ممسنی و رستم به قلم سید روح الله موسوی دانشجوی دوره دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تربیت مدرس و فعال مدنی منتشر شد

در بخش اول این یادداشت که چند وقت قبل منتشر شد، با تحلیلی کلی بر آرایش سیاسی احتمالی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس در حوزه ممسنی و رستم؛ لیستی از کاندیداهای احتمالی ارائه شد. هر چند تا روزهای باقی مانده تا آغاز ثبت نام از کاندیداها، هستند کسانی که از حضور منصرف و باز هستند کسانی که به یکباره وارد عرصه می شوند و هیچکس نمی تواند پیش بینی دقیقی از این فضا داشته باشد! روند این فعالیت ها به نحوی است که غالبا پس از اعلام اسامی نهایی ثبت نام کنندگانی که مورد تایید صلاحیت قرار می گیرند، انتخابات وارد مرحله تازه تری شده و همه چیز رنگ و بوی جدی به خود می گیرد و مدعیان نمایندگی مجلس در دور نهایی رقابت قرار می گیرند.

 قابل پیش بینی خواهد بود با توجه به اینکه تعدد کاندیدا چه از یک جناح سیاسی و چه از یک طایفه خاص؛ از این حوزه انتخابیه به چشم می زند، اولین نتیجه ی احتمالی آن کشیده شدن انتخابات به دور دوم خواهد بود تا مثل دور گذشته، انتخاب زمستانی این حوزه به بهار ۹۹ موکول شود! البته دور از نظر نیست که برخی کاندیداها به نفع کاندیدای هم قطار، همفکر و هم طایفه ای خود کنار روند تا شاید نتیجه در همان دور اول مشخص شود، چیزی که احتمال ناچیزی دارد. آنچه در پی می آید ادامه بخش اول و مختصری از وضعیت برخی کاندیداهای احتمالی عرصه رقابت انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم است.


◾۲-عبدالرضا مرادی:
بر عکس تصور خیلی از افراد که نوذر بناوی را رکوردار حضور در انتخابات مجلس در شهرستان ما میدانند، اما عبدالرضا مرادی با سابقه حضور چهار دوره در انتخابات مجلس رکودار است: در انتخابات مجلس هفتم که نتوانست حدنصاب لازم را کسب کند، و در انتخابات مجلس نهم هم ردصلاحیت شد. ولی در انتخابات مجلس دهم اسیر همان فضای دو قطبی شد که با همان فضا به مجلس هشتم راه یافته بود!

نامزدی عبدالرضا مرادی یک پای انتخابات چهار دوره گذشته مشخص نیست و هنوز بر سر دوراهی ماندن و نیامدن گیر کرده و از تصمیم قطعی وی کسی اطلاعی ندارد؛ ولی با توجه به شرایط فعلی جامعه و برگزاری انتخابات توسط دولتی که تمام قد می‌ایستد تا مرادی در پشت در بماند و عازم بهارستان نشود! پیش بینی می‌شود طی یک تصمیم عاقلانه "مرادی" عطای مجلس را به لقایش ببخشد تا همچنان در اوج محبوبیت بماند و سوخت نشود! اما خروج وی از لیست انتخاباتی، به همان میزانی که به سردرگمی و حیرانی هوادارانش خواهد انجامید، کل فضای انتخابات ممسنی و رستم را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد!

برخی ها اعتقاد دارند عبدالرضا مرادی با ورود به مجلس هشتم؛ به دلیل اصولگرا بودن جو کشور، به این طیف سیاسی گرایش پیدا کرد و وی ذاتا اصولگرا نیست!!
هر چند عبدالرضا مرادی همچنان روند گذشته را ادامه داد و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ از حامیان پر و پا قرص سید ابراهیم رئیسی بود و حتی در حمایت از وی در ستاد انتخاباتی اش در شهر نورآباد سخنرانی کرد.

یکی از خصوصیات بارز شخصیتی عبدالرضا مرادی مردمداری و ارتباط نزدیک با موکلانش چه در دوره چهار ساله نمایندگی چه بعد از آن بود که باعث محبوبیت وی در نزد حامیانش شده است. بنابراین نباید از یاد برد که تیم وی همیشه آماده رزم است! مهم این است که اراده او چیست؟ اما بر عکس آن چیزی که حامیان و نزدیکان وی پیش بینی میکنند، کار برای او بسیار دشوار است. برخی نزدیکان بر عملکرد خوب وی در مجلس هشتم تاکید دارند، اما واقعیت اینست که امروز عملکرد عبدالرضا مرادی برای خیلی ها که حافظه سیاسی قوی ندارند و یا رای اولی هستند؛ چندان محرز و مشخص نیست!

بر عکس تحلیل خیلی از صاحبنظران؛ عامل اصلی شکست مرادی در دوره قبل، آرای منفی بالایی بود که بر علیه وی به صندوق ریخته شد! می توان در انتخابات آتی نیز چنین سرنوشتی را دوباره برای وی و حتی چهره هایی مثل نوذر شفیعی( در صورت شرکت در انتخابات) پیش بینی کرد.

"رای منفی نامزدها" آیتمی است که در تحلیل ها کمتر مورد توجه قرار میگیرد. در اینکه رای منفی امثال مرادی بیشتر از دیگرانی است که برای اولین بار در انتخابات شرکت میکنند شکی نیست؛ زیرا چهره های جدید مثل هندوانه سر بسته بوده و مردم دیگر از چهره‌های تکراری خسته شده‌ و دوست دارند میدان را به فرد جدیدی دهند تا دیگری را نیز امتحان کنند و شاید به نوعی حضور ۱۶ ساله مرادی در انتخابات را قدرت طلبی تفسیر می‌کنند و راهی جز مقابله با قدرت طلبی نمی‌بینند!

اما در مورد شانس عبدالرضا مرادی برای راهیابی به مجلس ( در صورتیکه که در انتخابات نامزد شود) باید گفت وی که همیشه حامیان ویژه و پایگاه رای خاص خود را داشته، قوی ترین رقیب خود را رد صلاحیت در درجه اول( این احتمال رد صلاحیت برای همه کاندیداها به میزان مختلف قابل پیش بینی است) و تعدد کاندیداها در منطقه بکش میداند. هر چند مرادی، جایگاهی همچون دور گذشته نخواهد داشت، چرا که طیف وسیعی از لیدرهای اصلی وی؛ دیگر سودای همسویی هر چه بیشتر با دولت تدبیر و امید و عبور از مرادی را در سر می پرورانند و برای تحقق این سودا، ایشان را گزینه مناسبی برای خود نمی بینند و برای انجام این مهم به دنبال کاندیدایی از جنس دیگر هستند!! قطعا گرایش و حمایت برخی اعضای شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه ممسنی( مثل سید ابوالحسن موسوی،ابراهیم احمدی، نادر غلامی، حسن قاسمی، احمد کشاورز و …)  به رقیب اصلی وی یعنی مسعود گودرزی نیز در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است. ولی با این حال و بدون در نظر گرفتن شرایط فوق، مرادی را نیز باید یکی از بخت های مسلم انتخابات قلمداد کرد.

البته باید در نظر داشت که عبدالرضا مرادی اگر نتواند در دور اول انتخابات حدنصاب لازم برای ورود به مجلس را کسب نماید ( این حدنصاب بستگی به سطح مشارکت مردم در انتخابات داشته و تقریبا ۲۸-۳۰ هزار رای برآورد میشود) شانس بسیار کمی برای قبولی در دور دوم دارد؛ بویژه اگر رقیب وی از طایفه رستم باشد.


◾۳- امید نصیبی:
 امید نصیبی یک سال و اندی می شود که به بهانه های مختلف در مجالس و نشست های مختلف شرکت می کند تا خود را به عنوان یکی از گزینه های اصلی انتخابات معرفی نماید.

استراتژی وی حرکت با موتوری روشن و چراغی خاموش است و آهسته و پیوسته مسیر انتخابات را می پیماید! استراتژی که سرفصل اصلی آن را حضور ساده و صمیمانه در بین عامه‌ی مردم و تکیه بر ادبیات و گفتار مردمی و عامه‌پسند شکل داده است. وی امید دارد با بدست آوردن حمایت و رای طیف انقلابی، ارزشی و همچنین طایفه جاوید به مجلس راه یابد. با این وجود هستند گزینه های دیگری که طیف ارزشی باید میان آنان و وی انتخاب کنند!

اما سرهنگ نصیبی در طول سالهای فعالیت در نهادی چون سپاه رفتار آنچنان سیاسی نداشته است! و حتی بین برخی اصلاح طلبان مقبولیت دارد و عملکرد وی در طی مدتی که فرماندهی سپاه ممسنی را عهده دار بوده؛ بویژه در روستاها و طبقه فرودست، تا حدی زیادی به وجهه اجتماعی او کمک کرده، ولی او نیک میداند که برای راضی کردن مردم دو شهرستان، برای نوشتن نامش بر روی برگه رای، کار زیادی پیش رو دارد. مردمی سخت گیر که گزینه های جدی و زیادی روی میز دارند و این بار، شاید در انتخاب خود وسواس بیشتری هم به خرج دهند! امید وی برای جذب آرای لازم برای ورود به بهارستان، نیازمند معجزه است، معجزه ای از جنس هزاره سوم!!!

  از طایفه زادگاه وی یعنی جاوید چندین نفر عزم میدان دارند و این موضوع برایش نگران کننده است، بویژه جنب و جوش ترین کنشگر سیاسی عرصه انتخابات( محمد محمودی) سرسخت ترین رقیب درون طایفه ای وی محسوب میشود.

 با توجه به آرای احتمالی ۱۸-۲۲ هزارتا جاویدی ها ( تقریبا نصف بکش یا رستم) تا اینجای کار به نظر می‌رسد، همه نامزدهای جاوید می‌دانند، تنها در صورتی شانس رقابت دارند که تک نامزد طایفه خود باشند. از این رو همانند انتخابات مجلس نهم تلاش بزرگان برای اجماع درون طایفه ای کاملا محتمل است. بنابراین فرمول انتخابات برای آنها " یک جاویدی در برابر چند غیرجاویدی" است! هر چند این فرمول، ساده‌ترین فرمول برای موفقیت در انتخابات است اما تمام متغیرها در این فرمول لحاظ نشده است. از جمله آنها؛ یک استراتژی انتخاباتی موثر است که یک نامزد را به کلی از دیگر نامزدها متمایز خواهد کرد.

اما در مورد اجماع درون طایفه ای و تمکین به نظر ریش سفیدان و معتمدان جاوید، کاملا محتمل است که محمد محمودی با توجه به صرف زمان، انرژی و هزینه زیاد در طی این چندسال؛ تن به حکمیت ندهد و با لحاظ ویژگی های شخصیتی امید نصیبی، نهایتا وی با ایثار و از خودگذشتگی عرصه را برای محمودی خالی کند!

در مورد شانس راهیابی امید نصیبی به بهارستان هم باید گفت که اگر وی تک کاندیدای جاوید باشد، با توجه به مقبولیت نسبی که بین جناح های سیاسی و مردم طوایف مختلف دارد میتواند یکی از فینالیست های راهیابی به دور دوم انتخابات باشد و اگر رقیب دور دوم وی، از رستم باشد میتواند با احتمال بیشتری راهی مجلس شود.

🔹 با توجه به آنکه برآورد آرای احتمالی کاندیداها، باعث واکنش های منفی شده است؛ برای کاهش ابهامات و سوء گیری ها؛ انشاء الله در بخش جداگانه ای با استفاده از تکنیک شبیه سازی و نرم افزار، طی پنج سناریو آرای کاندیداها، تخمین زده خواهد شد.

بخش سوم یادداشت به زودی منتشر خواهد شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
شهریار جمعه , 19 اکتبر 2018 - 11:58

سلام
آقای موسوی یه نصیحت برادرانه، چه وقت این تحلیل هاست. از همین الان فضای دو شهرستان رو با این حرفای آبکی و بدون پشتوانه علمی و تحلیلی انتخاباتی میکنی؟! برادر من دور از شان یک دانشجوی دکتری است. مردم الان در اوج مشکلات اقتصادی است و شما دارین تحلیل صد من یه غاز میکنین؟! آقای موسوی اینقد شام و کام مردم و جوانان ما تنگ و تلخ است که دیگر تاب تحمل چنین حرفای الکی رو ندارند.
دکتر عزیز این قول رو به شما میدهم که تحلیل تون هم راجع به مرادی اشتباه است و هم راجع به کاندیداهای جاوید، مطمئن باش که کاندیدای جاوید شخص ثالثی از جوانان دهه شصتی تحصیل کرده، دارای تجربه کار ملی خواهد بود. لذا از شما برادر عزیز و بزرگوارم درخواست میکنم تحلیلی ارائه فرمایید که دردی از دردهای جامعه و ملت رو حل کند، نه کاندیدا شدن آقایان مرادی، نصیبی و ….
آرزوی توفیق و سلامتی برای همه هم دردهایم در ممسنی و رستم

علی بخش جمعه , 19 اکتبر 2018 - 10:58

بله شما از همین حالا دارین به اهداف خود در راه دوقطبی و تشنج برنامه میدید وشما از کلمه طایفه چندین بار استفاده کردید که این خود تنش آفرین هست خودت هم بخوبی واقفی بعدش شما آرایش مهره های سیاسی رستم را بخوبی نمیدونید ونقش انصاری های رستم را درک نکرده اید

نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی