کد خبر : 23897
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 دسامبر 2017 - 16:49
-

همایش پیشگیری از اعتیاد در شهرستان رستم

همایش پیشگیری از اعتیاد در شهرستان رستم

همایش پیشگیری ازاعتیاد با حضور دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس ، مسئولین شهرستان رستم، پرسنل ادارات و دانش آموزان مقاطع متوسطه برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان رستم ، صبح امروز همایش پیشگیری از اعتیاد با حضور دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس ، مسئولین شهرستان ، پرسنل ادارات و دانش آموزان مقاطع متوسطه برگزار گردید .

در این همایش "ابوطالب حسینی " فرماندار رستم ضمن خیر مقدم به مدعوین همایش ، بر اهمیت آموزش و آگاهی بخشی به والدین ، نوجوانان و جوانان در خصوص مواد مخدر و عوارض و پیامدهای آن تاکید نمود و عنوان داشت : فقدان مهارت های لازم موجبات آسیب پذیری فرزندان نوجوان و جوان ما را فراهم خواهد کرد و پر کردن این خلاء در سایه آموزش های مداوم و با کیفیت محقق خواهد شد .

در ادامه این همایش "محمد رضا ابراهیمی " دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس نیز با اشاره به تغییر الگوی مصرف مواد از سنتی به صنعتی خاطر نشان شد : تغییر الگوی مصرف مواد سبب کاهش سن اعتیاد گشته و ذات مصرف مواد روان گردان ، این است که آنها بیشتر در سنین  پایین تر مصرف می شوند و این امر نوجونان ما را در معرض خطر مصرف مواد قرار می دهد . وی افزود : شناسایی دوست ، همکار ، همکلاس و نوع ارتباط با آنها و ارتباط والدین با فرزندان در پیشگیری از آسیب ‌های اجتماعی از جمله اعتیاد ، نقش مهمی دارد.

گفتنیست در ادامه همایش نیز "شهرام سلامی " مدیر آموزش پلیس مبارزه با مواد مخدر استان فارس پس از معرفی انواع مواد مخدر به تشریح فرآیند شکل گیری اعتیاد پرداخت و عنوان داشت : گام اول به سمت اعتیاد ، اولین مصرف است که در نتیجه باورهای غلط شکل گرفته و با احساس لذت نئشگی تداوم می یابد . این باورهای غلط شامل : دیدگاه و نگرش مثبت به مواد مخدر ، تصور کنترل مصرف ، تصور کارکرد مثبت داشتن مواد ، تجویزات پزشکی غلط ، همنوایی و همراه شدن با دوستان (ناباب) و باور رفع ناکامی های جنسی است . گام دوم ، مصرف مواد به صورت گروهی به دلایلی از جمله : همنوایی و عقب نماندن از جمع دوستان ، تمسخر و دست انداختن فرد ، تجربه لذت در اولین مصرف ، تصور اعتیاد آور نبودن مواد بعد از اولین مصرف ، دوست داشتن محفل مصرف و مجانی بودن مصرف در جمع است . گام سوم مصرف انفرادی و گام چهارم بروز نشانه های ترک است و در نهایت گام پنجم و ششم وابستگی کامل به مواد مخدر و تبدیل شدن فرد به معتاد خیابانی می باشد . "سلامی" با تاکید بر نقش خانواده در بروز یا پیشگیری از اعتیاد خاطر نشان شد : با توانمند سازی و تربیت صحیح فرزندان از طریق آموزش مهارت نه گفتن ، حل مساله ، مشورت کردن و تصمیم گیری ، توانایی مقابله با استرس و تفکر نقاد ، توانایی برقراری ارتباط موثر ، همدلی و خودآگاهی می توان گام بسیار موثری در راستای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان برداشت .

  همایش پیشگیری از اعتیاد در شهرستان رستم  همایش پیشگیری از اعتیاد در شهرستان رستم  همایش پیشگیری از اعتیاد در شهرستان رستم     همایش پیشگیری از اعتیاد در شهرستان رستم

گفتنیست این همایش با همکاری فرمانداری ، شبکه بهداشت و درمان ، بهزیستی ، آموزش و پرورش ،اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی,نیروی انتظامی و اداره کار, تعاون و رفاه اجتماعی برگزار گردید .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی