کد خبر : 22156
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 آوریل 2017 - 12:24
-

ائتلاف، یک حرکت کلاسیک و مدنی/فرزاد نظری

ائتلاف، یک حرکت کلاسیک و مدنی/فرزاد نظری

ائتلاف در فرهنگ فارسی معین به معنی با هم شدن، به هم پیوستن و پیوستگی  و در انگلیسی coalition  و در کتاب «فرهنگ علوم اجتماعی» به معنی اتحاد موقت گروه‌ها و نیروهای سیاسی که هدف‌های معینی را دنبال می‌کنند

فرزاد نظریائتلاف در فرهنگ فارسی معین به معنی با هم شدن، به هم پیوستن و پیوستگی  و در انگلیسی coalition  و در کتاب «فرهنگ علوم اجتماعی» به معنی اتحاد موقت گروه‌ها و نیروهای سیاسی که هدف‌های معینی را دنبال می‌کنند. در همین منبع کاربرد های ائتلاف  در مورد احزاب سیاسی، گروه بندی های خارج حزبی بوده و در سطح دولت ها نیز برای اقدام عمل مشترک می باشد. علاوه بر این امکان دارد یک گروه بزرگ تر برای رسیدن  به کسب بیشترین درصد با چند گروه کوچکتر ائتلاف کند و یا در حالتی دیگر ائتلاف برای بازداشتن توان یک گروه سیاسی قوی تر، توسط گروههای ضعیف تر  صورت گیرد.
 2- مزایای ائتلاف: صاحب نظران می گویند، انتخاب افراد بر پایه ائتلاف آنها به معنای بلوغ فکری و سیاسی گروه یا قشری  از جامعه است که معیار آینده نگری و رقابت سالم  را به جای تعصبات شخصی و قبیله ای قرار داده اند. از دیگر مزایای ائتلاف می توان به این موارد اشاره کرد:
 -جلوگیری از سردرگمی انتخاب کنندگان
-کاهش هزینه های  انتخاباتی
-عضو ائتلاف موظف به رعایت مرام نامه بوده و در قبال آن باید همواره پاسخگو باشد.
-تمرین تحزب   
-انتخاب افراد لایق و شایسته که بصورت انفرادی شانس زیادی برای انتخاب نخواهند داشت.(در مناطق عشیره ای این مورد بسیار موثر است)
نقش ائتلاف در انتخابات شورای شهر:
شورا نماد مدنیت، کار خرد جمعى و ارجح دانستن منافع عمومى بر منافع خصوصی و طایفه ای است.  از آن جایی که تصمیمات و مصوبات شورا بر اساس رای گیری صورت می گیرد و هر یک از اعضای شورا به تنهایی نمی توانند موثر باشند، از اینرو وجود درصد بالایی از افراد همفکر به پیشرفت امور کمک زیادی خواهد کرد.
نتیجه اول: انتخاب بر اساس ملاک طایفه ای و قبیله ای با توجه این بند مردود است. اشتراکات طایفه ای فقط در مجموعه منافع شخصی توجیه پذیر است، چون معیار قبول شدن بر اساس طایفه گرایی بوده نه بر اساس همفکری و داشتن برنامه مشترک.
افرادی انتخاب شده بر اساس ائتلاف، دارای تعهد جمعى می شوند و خواهند توانست پس از انتخابات، به تعهد خود بهتر عمل کنند و از طرفی احتمال تک رویی در این حالت بسیار کمتر خواهد بود و تک تک افراد موجود در ائتلاف، متعهد به خدمت و برنامه مشترک هستند.
نتیجه دوم:  با ائتلاف در انتخابات، معیارهاى بهتر جایگزین معیارهاى نادرست خواهد شد.
پیشنهاد: سرانجام انتخاب بر اساس طایفه گرایی بررسی شود و با انتخاب بر اساس ائتلاف
مقایسه شود.


 *فرزاد نظری سردبیر ماهنامه لیدوما

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی