کد خبر : 16996
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 20 آوریل 2017 - 6:10
-

مبارزه با فساد به مثابه واقعیت،توهم یا دروغ–توسط کاندیداها؟؟ کدام؟

مبارزه با فساد به مثابه واقعیت،توهم یا دروغ–توسط کاندیداها؟؟ کدام؟

(علی امیری کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری ) در آستانه پنجمین انتخابات شورای اسلامی شهر، مبارزه با فساد به مهمترین شعار نامزدهای انتخاباتی تبدیل شده است. چنانچه در ادوار گذشته هم همینطور بوده است، اما در عمل همه می دانیم که شعار مبارزه با فساد هرگز محقق نشده است. اما اصلا این فساد که همه

علی امیری(علی امیری کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری )

در آستانه پنجمین انتخابات شورای اسلامی شهر، مبارزه با فساد به مهمترین شعار نامزدهای انتخاباتی تبدیل شده است. چنانچه در ادوار گذشته هم همینطور بوده است، اما در عمل همه می دانیم که شعار مبارزه با فساد هرگز محقق نشده است.

اما اصلا این فساد که همه می خواهند با آن مبارزه کنند، چیست؟؟

عموما کاندیدا ها فساد را انتفاع یا سوء استفاده شخصی از منابع عمومی تعریف می کنند. اما این یک تعریف ناقص و عوام فریبانه است. معمولا افراد زمانی که در حل مسائل پیچیده و بغرنج ناتوان می مانند، ابتدا مسئله را به اندازه درک و دانش خود فرو می کاهند و ساده می کنند، به بیان بهتر از میان وجوه مختلف مسئله ، تنها خود را در برابر آن وجه از مشکل که در حد درک و توانشان هست قرار می دهند، و بعد در حد بضاعت خود علاج آن را ارائه می کنند. این همان چیزی است که در اصطلاح به آن ساده انگاری یا تقلیل گرایی می گویند.
 
شبیه یک اژدهای هفت سر که شما خود را تنها در برابر یکی از سرهای آن قرار می دهید. اما در عمل حتی اگر آن یک سر اژدها را هم قطع کنید، بازهم شش تای دیگر دارد. اینگونه می شود که عموما مبارزه با فساد از سطح شعار خارج نمی شود. بدتر از این ما در شورای شهر با پدیده هایی مواجه بوده ایم که همزمان با یک سر اژدها در حال مبارزه بوده اند و با دست دیگر خود به سر دیگر اژدها غذا هم داده اند.

وقتی تعریف فساد معلوم نباشد، همه شعار مبارزه با فساد را می دهند ولی ما آخر نمی فهمیم دقیقا منظورشان مبارزه با چیست و حتی خود آنها که شعار می دهند هم نمی دانند چه می گویند. دیده شده در میان چند ادوار شورای شهر ، کسانی که تا گردن در فساد غرق شده اند، همزمان مدعی مبارزه با فساد هم هستند و در حالی که بوی تعفن اعمالشان شهر را فراگرفته، رفتار خود را مصداق فساد نمی دانند. برای مثال استخدام خارج از ضابطه بستگان خود یا سپردن پیمانها به حامیان انتخاباتی خود را نوعی خدمت می دانند و در محافل خصوصی و عمومی با جدیت از تصمیمات خود دفاع نیز می کنند.

کسی برای من نقل نکرده بنده به گوش خودم شنیدم که حضرت آقایی از نمایندگان شورا، در دفاع از عملکرد خود در جمعی فرمودند که: بستگان ما هم شهروند همین شهرهستند، ما هم در فامیل بیکار داریم بد کردیم برای عده ای جوان اشتغال ایجاد کردیم و در ادامه افزودند ما روایت داریم که اگر می خواهید شهر خود را آباد کنید از بستگان خود شروع کنید.

اما فساد در لغت به معنای تباهی است. هرگاه در فرآیند یک برنامه منابع در زمان مقرر به محصول تبدیل نشوند، صرف نظر از اینکه این منابع دزدیده شود، یا به هرطریق اتلاف گردد و همچنین آن قسمت از منابع و هزینه ها و حتی زمانی که برای رسیدن به اهداف برنامه بیش از نیاز مصرف شود، در اصطلاح فاسد شده است.

اگر این تعریف را بپذیریم نفس کاندید شدن بسیاری از این عزیزان "نامتخصص و کارنابلد" که امروز به واسطه قوم و طایفه و عشیره و حتی آنهایی که به واسطه فلان جریان سیاسی در صحنه وارد شده اند و پرچم دار مبارزه با فساد هستند؛ تکیه زدنشان برکرسی شورا مصداق بارز فساد است، چرا که اولا جای کسانی را اشغال کرده اند که می توانستند در توسعه شهرها تاثیرگذار باشند و این گونه شهرها را از تجربه و دانش نیروهای متخصص و کارآزموده محروم می کنند و درثانی حتی اگر نفع مالی هم در این روند نداشته باشند، هزینه های اتلاف منابع و زمان که به واسطه بی تجربه گی و کارنابلدی ایشان به شهر وارد می شود، بعضا بسیار ویرانگرتر از اختلاس های مالی است.

درپایان لازم به ذکر است هیچ نهادی از درون نمی تواند ناظر برعملکرد خود باشد. ناظر الزاما باید مستقل از مجری باشد. تنها علاج و تنها راه مبارزه با فساد شفاف سازی است. این مهم نیازمند ساختارهایی است که عملکرد شورای شهر را از خارج از آن پایش کند. بخشی  از این امر وظیفه دستگاههای نظارتی حاکمیتی است که وجود دارند. اما مهمتر از آن پایش مستمر مردمی است و این مهم نیز تنها در صورت شفافیت کامل عملکرد مالی و اداری نهاد شورا ممکن است.

 توصیه من  به خودم و کاندیدای محترم شورای اسلامی شهر این است که بجای وعده های بدون پشتوانه و ضمانت اجرایی، برنامه خود را برای شفاف سازی ساختارهای اجرایی ، مالی و اداری شورای آینده اعلام کنند و به ما بگویند که چه ضمانتی برای اجرای این وعده ها می دهند و اگر نتوانستند آن وعده ها را محقق کنند چه می کنند؟
♦️ پیوند گروه حامیان "مهندس علی امیری    
              ???

https://t.me/joinchat/AAAAAEKyGAfEsKM

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
علی امیری پنج‌شنبه , 20 آوریل 2017 - 9:01

علی امیری( شهرساز ی):
✳️از جمله برنامه های مهندس علی امیری (کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری)

✔️تخصص ،وتحول

✔️.نگاه ویژه تخصصی به شهر وشهرسازی .

✔️کاهش اسیب های اجتماعی .

✔️اهمیت تعهد وتخصص و مردم داری .

✔️توجه به عنصر زیبایی شناختی در سیمای شهر ی .

✔️عدالت محوری وعملکرد گرایی .

✔️درامد پایدار شهری وتقویت زیر ساخت ها .

✔️الویت دهی به حمل ونقل عمومی .

✔️کاهش ترافیک .کاهش الودگی هوا .

مجید پنج‌شنبه , 20 آوریل 2017 - 7:49

سلام. بزرگوار. متنی با کلمات دهن پر کن و ثقیل بیان کردید اما در واقع با سوال پایان دادید. من از شما سوال میکنم برنامه هایتان برای شفاف سازی چیست و چه زمانتی دارید.
شما هم خودتان از کاندیداها هستین چرا ابتدا خودتان جواب نمیدهید
جایگاه شما طرح سوال نیست
جایگاه شما پاسخگویی است.
طرح سوالهای فصیح و بلیغ و ثقیل ظاهری بسیار آسان است.
امیدوارم برنامه هایتان را در جواب سوال خودتان زودتر در همین سایت منتشر کنید

نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی