شماره : 25763
۲۱ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۵

چند خبر کوتاه از شهرستانهای ممسنی و رستم

مهمترین خبرهای کوتاه این هفته بر محور افتخار آفرینی ورزشکاران دو شهرستان ممسنی و رستم می باشد

بازدید آقایان حیدری بخشدار مرکزی، اکابری رئیس اداره امور عشایر و دهقان کارشناس بنیاد مسکن شهرستان ممسنی از روستای دره گرم جاوید که چند روز پیش دچار آتش سوزی شده بود
━━━━━━━━━

بوکسر رستمی قهرمان مسابقات کشوری شد

به نقل از روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان رستم،یاسین باقری ( فرزند جانباز ۷۰ درصد جمشید باقری) از فرزندان شهرستان رستم موفق به کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی کشور در رشته کیک بوکس در وزن ۷۰ کیلو تیمی و انفرادی شد
این مسابقات در تهران و با حضور کلیه ی استان های کشور برگزار گردید.
━━━━━━━━━━━━
محمدجواد انصاری از پاسداران شهرستان رستم موفق شد در مسابقات تک تیراندازهای ارتش های دنیا که در روسیه برگزار میشود مقام اول را کسب نماید
━━━━━━━
حامیان طبیعت شهرستان رستم در یک اقدام فرهنگی، عصر امروز جمعه؛ اقدام به آبیاری درختان کوه سیاه واقع در شوسنی کردند
━━━━━━━━━━━━
 مهندس تبادار استاندار استان فارس روز گذشته از بازیکنان و مربیان تیم فوتسال استانداری فارس که در مسابقات استانداری های کشور در مازندران مقام نایب قهرمانی را کسب کرده بودند تجلیل کرد
ابوالفضل نظری مسئول روابط عمومی و بیت اله عباسی از کارکنان فرمانداری شهرستان ممسنی نیز از بازیکنان این تیم بودند

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25763 توسط محسن ضرغامی و در روز یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۵:۳۴
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25758
۲۱ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۷

در خطبه های نماز جمعه 19 مردادماه؛

امام جمعه موقت ممسنی :ریشه فساد در قوه مجریه است

 حجت الاسلام یزدانی امام جمعه موقت ممسنی در خطبه دوم نماز جمعه ۱۹ مرداد ماه ۹۷ به مشکلات روز جامعه اشاره داشتند که بخشی از آنرا در این مطلب منعکس کردیم

به نقل از ستادنماز جمعه شهرستان , حجت الاسلام یزدانی امام جمعه موقت شهرستان ممسنی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته بیان داشتند :۱۷ مرداد روز خبرنگار است. ضمن تشکر از زحمات و تلاش اصحاب رسانه انتظار می رود که اصحاب رسانه رسالت خودشان را انجام بدهند. خبرنگاری در رسالت خودش موفق است که سالم باشد و صادقانه خبر را بنویسد. امانتدار باشد و در خبر خیانت نکند. حقوق مردم را از مسئولین مطالبه کند. خبرنگار نباید توجیه گر باشد باید واقعیت را انتقال بدهد. اصحاب رسانه باید زبان گویای مردم باشند.

در مبارزه با فساد اقتصادی از سیاسی کاری پرهیز کنیم. قرار نباشد با این بهانه ها آبروی کسانی را که خدمت کرده اند از بین ببریم.
تشکر می کنم از اعضای شورای تامین خصوصا فرماندار محترم که به طور میدانی وارد بازار شدند و این خیلی کار قشنگی است، حضور شما در بازار ان شاالله که اثر داشته باشد.
برخورد با فساد وظیفه همه دستگاه هاست. درست است نگاه همه ما الان به دستگاه قضاست اما مجلس شورای اسلامی و قوه مقننه، وظیفه اولیه مبارزه با فساد روی دوش آنهاست.
جای قوانینی که ریشه فساد را در کشور بخشکاند را خالی می بینیم. در همین بازار اجاره مسکن ببینید، بنده به سلیقه خودم اجاره می دهم، شما به سلیقه خودتان اجاره می دهید، اجاره منازل ما سرسام آور شده، چندین برابر اجاره ها بالا می ورد. ما تمنا داریم که اولا آنهایی که خانه دارند انصاف داشته باشید و مراعات کنید، قرار نیست ما مشکلات را از این اجاره مسکن تامین کنیم. لذا رحم کنید و مسئولین هم بیایند و مجلس شورای اسلامی هم قوانینی وضع کند.
وظیفه مجلس شورای اسلامی در بحث مبارزه با ریشه ها این است که شما ناظر هستید، ما شما را به عنوان ناظران انتخاب کرده ایم. باید نظارت شما به اندازه ای باشد که نتوانند در این کشور زمینه ها ی فساد را به وجود بیاورند. قوه مجریه هم باید در بحث مبارزه با فساد اقتصادی حضور پیدا کند.
اصلا ریشه فساد در قوه مجریه است. منشا در دولت هاست و دولت ها باید زمینه های فساد را از بین ببرند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25758 توسط محسن ضرغامی و در روز ساعت ۱۸:۱۷:۳۵
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25761
۲۰ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹

رئیس اداره آبفا روستایی شهرستان ممسنی گفت؛

شروع حفرچاه اب شرب مجموعه خومه زار

رئیس اداره آبفا روستایی شهرستان ممسنی گفت :عملیات حفر چاه آهکی جهت رفع مشکل کمبود آب شرب شهر خومه زار و هرایرز آغاز گردید.

به گزارش پایگاه خبری دیارممسنی,کامبیز لشکری رئیس اداره آبفا روستایی شهرستان ممسنی با اعلام این خبر گفت :به لطف خدا و پیگیریهای شبانه روزی این مدیریت بالاخره بعد از کش و‌ قوسهای فراوان و رفع مشکلات اجتماعی بوجود امده ، عملیات حفر چاه آهکی جهت رفع مشکل کمبود آب شرب شهر خومه زار و هرایرز آغاز گردید.

لشکری همچنین از دکترگودرزی نماینده شهرستانهای ممسنی و رستم،دکتر ایوبی فرماندار شهرستان ممسنی و همچنین دکتر بوستانی مدیرعامل شرکت ابفا روستایی فارس جناب و همه کسانی که در انجام این مهم  همکاری داشتند قدردانی کرد
 

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25761 توسط محسن ضرغامی و در روز شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۹:۰۳
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25754
۱۹ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۹:۰۰

مراسم تجلیل از خبرنگاران در شهرستان ممسنی

مراسم تجلیل از خبرنگاران شهرستان ممسنی به مناسبت هفدهم مرداد سالروز شهادت شهید صارمی و روز خبرنگار در فرمانداری شهرستان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ممسنی مراسم تجلیل از خبرنگاران شهرستان ممسنی عصر روز چهارشنبه ۱۷ مرداد با حضور دکتر ایوبی فرماندار شهرستان ، جمعی از مسئولین ادارات و  اصحاب رسانه شهرستان و اهالی قلم در سالن فرمانداری برگزار گردید .

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید ,سید ابراهیم حسینی  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ممسنی ضمن تبریک این روز به اصحاب رسانه شهرستان گفت :روز خبرنگار روزی است که به پاس و بزرگداشت شهدای خبرنگار نامگذاری شده است تا هر ساله یادی از شهدای خبرنگار داشته باشیم و ضمن گرامی داشت این ایام از زحمات و تلاش شبانه روزی این عزیزان در طول سال تجلیل گردد .

ایشان خبرنگاری را یک رسالت عظیمی دانستند که آگاهی سازی و اطلاع رسانی و روشنگری جامعه است . 

حسینی افزود: ممسنی یکی از شهرستانهای فعال در عرصه خبر و اطلاع رسانی می باشد به طوری که امروز ما شاهد فعلانی در این عرصه هستیم که عملکرد آنها هم در کمیت و کیفت اخبار شهرستان جایگاه ویژه را  در شهرستان و استان دارا می باشد . همه مردم و مسئولین به این باور رسیده اند که اصحاب رسانه دو بال جامعه جهت رسیدن به قلعه افتخار و توسعه همه جانبه هستند . و اگر امروز در جامعه رشد و آگاهی در بین عموم را لمس می کنیم و مطالبه گری مردم  به یک فرهنگ تبدیل شده است همه و همه از تلاش های اصحاب رسانه می باشد . ایشان مطالبه گری و نقد منصفانه را دو ویژگی اصحاب رسانه دانست و گفت : اگر این دو ابزار در اصحاب رسانه تقویت و مورد حمایت جامعه قرار گیرد روز به روز شاهد پویایی و رشد جامعه خواهیم بود .

سپس ایشان گزارش مختصری از وضعیت و تلاش های اصحاب رسانه شهرستان را به سمع مسئولین حاضر رساندند

در ادامه اقای ایوبی فرماندار شهرستان ممسنی با تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه گفت:خبرنگاران طلایه داران آگاهی و توسعه جامعه هستند و این آگاهی می تواند در همه زمینه باشد و جامعه ما نیاز به خبرنگاران توانمند در انجام رسالت واقعی خود دارد تا باور و امید را مردم در جامعه احساس کنند .ایشان  در خصوص شاخص ها و ویژگی های خبرنگاران در جامعه های توسعه یافته و سنتی اظهار داشتند:خبرنگاران در جوامع توسعه یافته به سه عنصر سرعت ، صحت و دقت در انتقال اخبار توجه دارند و  خبرها بر پایه دانش است و در این جوامع خبرنگاران شاخص هایی چون نقد منصفانه و دلسوزانه، مطالبه گری و منافع عموم بدون جناح گرایی و جریان سازی توسعه  را مد نظر قرار می دهند اما در جوامع سنتی و توسعه نیافته شاخص هایی چون تخریب گرایی،فرد گرایی ،جهت گیری به نفع جناحی خاص و نقد جانبدارانه مورد توجه خبرنگار است.

ایوبی با اشاره به اینکه خبرنگاران در امر توسعه جریان ساز هستند افزود : جهت توسعه شهرستان به کمک خبرنگاران نیازمندیم و در این راه آماده هر گونه همکاری با خبرنگاران هستیم .

وی گفت خبرنگاران باید محکم در برابر رسالت خود انجام وظیفه کنند تا بتوانند پیام واقعی را به جامعه منتقل دهند .

سپس رئیس شورای شهر – رئیس اداره بهزیستی-نماینده ی شهرداری –معاونت اجتماعی نیروی انتظامی-مسئول فرهنگی بنیاد شهید و رئیس بسیج رسانه -مطالبی در خصوص روز خبرنگار بیان کردند

روز-خبرنگار۹۷-در-شهرستان-ممسنی

در ادامه نیز تعدادی از خبرنگاران شهرستان دیدگاه ها ، نظرات و مشکلا  خود را بیان و در پایان با اهدای لوح سپاس و هدیه از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ممسنی و فرمانداری شهرستان از زحمات اصحاب رسانه قدردانی شد .

توضیح مدیرمسئول دیارممسنی :

امسال نیز علی رغم تاکید خبرنگاران رسمی شهرستان,شاهد حضور افراد غیرخبرنگار در جلسه بودیم که از آنها به عنوان فعال فرهنگی و اهل قلم یاد میشد! و متاسفانه در چندسال اخیر رشد قارچ گونه کانالهای تلگرامی و صفحات اینستاگرامی باعث شده است از عدم آگاهی مردم سواستفاده و خود را خبرنگار/رسانه جا بزنند و مطالب و اهداف خود را منعکس کنند.

با وجود گلایه های زیاد خبرنگاران از این موضوع و عدم برخورد مسئولین مربوطه شاهد دعوت آنها در اغلب جلسات هستیم که یک بی احترامی به کسانی است که قریب به یک دهه با مجوز مکتوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بدون هیچ منبع درآمدی کار خبری را انجام داده اند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25754 توسط محسن ضرغامی و در روز جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۰:۱۹
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25752
۱۹ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۷:۲۹

فرمانده انتظامي شهرستان ممسني خبر داد:؛

توقیف خودروی سمند حامل ۵۶ کیلو تریاک در شهرستان ممسنی

فرمانده انتظامی شهرستان ممسنی از توقیف یک دستگاه خودروی سمند و دستگیری یک قاچاقچی و کشف ۵۶ کیلوگرم تریاک خبر داد.

سرهنگ "محمد هاشم قسام" در گفت‌وگو با پایگاه خبری پلیس، بیان کرد: در راستای مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر، ماموران یگان امداد شهرستان ممسنی با انجام یک سری کارهای اطلاعاتی و پلیسی از حمل و جا به جایی مقداری مواد مخدر توسط شخصی به هویت معلوم مطلع و موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.
وی افزود: در همین رابطه مأموران به محورهای مواصلاتی اعزام و ضمن برپایی ایست و بازرسی، یک دستگاه سمند حامل مواد مخدر را شناسایی و پس از طی مسافتی تعقیب و گریز خودرو را متوقف کردند.
فرمانده انتظامی ممسنی خاطرنشان کرد: در بازرسی از آن خودرو ، ۵۶ کیلوگرم تریاک کشف و یک نفر قاچاقچی مواد مخدر دستگیر شد.
سرهنگ قسام با اشاره به اینکه متهم دستگیر شده برای سیر مراحل قانونی به همراه مواد مکشوفه تحویل مراجع قضائی شد، تأکید کرد: مبارزه بی‌امان با قاچاقچیان به‌ صورت ویژه در دستور کار مأموران قرار دارد و نیروی انتظامی اجازه جولان و سرکشی به سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد افیونی نخواهد داد و با آنان برابر قانون برخورد قاطع می‌کند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25752 توسط محسن ضرغامی و در روز ساعت ۰۷:۲۹:۴۷
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25745
۱۷ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰

پیام تبریک رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ممسنی به مناسبت روز خبرنگار

سید ابراهیم حسینی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ممسنی در پیامی روز خبرنگار را تبریک گفت

باسمه تعالی 
ن و القلم و مایسطرون 
بی‌تردید بیان واقعیت‌ها و تنویر افکار عمومی در کنار صیانت از نشر و پردازش اطلاعات در همه ادوار از اهمیت و تأثیر بسزایی برخوردار است  .دستیابی به قله‌های پیشرفت، سربلندی و سعادت و توسعه همه جانبه ممکن نیست ، جز با حق‌جویی و صداقت در عرصه آگاهی جامعه .همه ما نیک می دانیم که این رسالت عظیم بر عهد کسانی است که خود زبان گویای جامعه می باشند که به گواه تاریخ  این عزیزان  همواره پیشرو و پیش قدم در عرصه های مختلف بوده اند.حرفه خبرنگاری رسالتی بس عظیم است که بر عهده اصحاب  خستگی ناپذیر رسانه نهاده شده است که در حقیقت نقش آنها آگاهی بخشی و روشنگری در میان اقشار مختلف جامعه بی نظیر می باشد . 
هفدهم مردادماه، سالروز تجلیل از پیام آورانی است که در خلق جهانی آباد، آزاد و آگاه، همتی والا و تلاشی بیاد ماندنی اما دشواردارند .لذا این روز، روز پاسداشت حق گویی و حق جویی و فرصتی است تا از یک سال زحمت و تلاش بی‌وقفه و بدون چشم داشت اهالی رسانه و خبر تجلیل و قدر‌شناسی شود. تجلیل از خبرنگارانی که پیشرفت و تحول در حوزه علمی کشور مرهون تلاش و پیگیری مجدانه آنهاست. 
این عزیزان  خوب می‏دانند که رسالتشان  آگاهی بخشیدن به جامعه  است و در قبال باورها و اعتقادات مردم، منافع ملی، اخلاق جامعه و تهاجم فکری و اندیشه‌‏ای بیگانگان‏ به حریم فرهنگی، مسئولیت دارندو راه رسیدن به تعالی  و پیشرفت  را در حرفه مقدس اطلاع رسانی برای او هموار می‏سازد. 
سلام خداوند بر خبر‏نگاران شهیدی که قلم را همچون سلاح و رسانه را همچون سنگری برای دفاع از آزادی و استقلال قرار داده و در این مسیر، با افتخار به دیدار حضرت دوست شتافتند. 
اینجانب  و همکاران در عرصه فرهنگ و هنر ، فرا رسیدن روز خبرنگار را به دلسوزان و فعالان عرصه ی خبر و اطلاع رسانی تبریک گفته، از خداوند برای این عزیزان آرزوی موفقیت و سربلندی را داریم . 
سید ابراهیم حسینی 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ممسنی

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25745 توسط محسن ضرغامی و در روز چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۰:۱۹
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25736
۱۳ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲

در مرکز بهداشت شهید خواجه ممسنی؛

برگزاری همایش ترویج تغذیه با شیر مادر در ممسنی

به مناسبت هفته ترویج تغذیه با شیر مادر، همایش ترویج و اهمیت تغذیه با شیر مادر در مرکز بهداشت شهید خواجه ممسنی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان ممسنی در این همایش که باحضور مادران باردار، شیرده، داطلبان سلامت و کارشناسان مراکز جامع سلامت برگزار گردید.

دکتر سهام چوبینه رییس مرکز بهداشت شهرستان ضمن تشکر از مادران در زمینه ترویج تغذیه با شیرمادر، در مورد شیرمادر و مزایای آن، اهمیت شیرمادر دین اسلام  پرداخت. سپس خانم امیری مسئول اورژانس اجتماعی در مورد آسیب های اجتماعی در کودکان و تاثیر شیر مادر بر کاهش این آسیب ها سخنرانی کرد. 
در ادامه، اسداله امیری کارشناس تغذیه مرکز بهداشت در مورد تغذیه صحیح باشیرمادر ، تغذیه تکمیلی و چگونگی شروع تغذیه تکمیلی در کودکان زیر دوسال نکاتی را بیان کرد.  

برگزاری همایش ترویج تغذیه با شیر مادر در ممسنی
در پایان همایش از چند مادر که شیردهی موفق داشتند باتقدیم هدایایی تقدیر و تشکر بعمل آمد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25736 توسط محسن ضرغامی و در روز شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۲:۳۲
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25733
۱۳ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰

بازدید مسئولین شهرستان از پروژه آبرسانی به بخشی از شهر نورآباد 

پروژه آبرسانی چاه شماره ۱۷ از سال ۹۶ شروع و با پیشرفت چشمگیر تا هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید

به گزارش روابط عمومی آبفا نورآباد دکتر گودرزی نماینده شهرستان به همراه جمعی از مسئولین و فرماندار محترم شهرستان از پروژه حفاری و تجهیز چاه شماره ۱۷ واقع در تل نقاره دیدن و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این پروژه قرار گرفتند 
 پروژه آبرسانی چاه شماره ۱۷ از سال ۹۶ شروع و با پیشرفت چشمگیر تا هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید .

مهندس نعمت الله حسینی مدیر امور آبفا نورآباد در این بازدید ضمن ارائه گزارشی بیان داشت: با بهره‌برداری از این پروژه تعداد ۳ هزار خانوار از نعمت آب آشامیدنی سالم بهرمند خواهند شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25733 توسط محسن ضرغامی و در روز ساعت ۱۴:۰۰:۵۰
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25725
۱۲ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴

فرماندار ممسنی در برنامه زنده گفتگو رادیو فارس؛

گستره خدمات رسانی فرزندان ممسنی کشوری است

فرماندار شهرستان ممسنی در برنامه زنده گفتگو رادیو فارس به تمجدید از فرزندان شهرستان و بیان مشکلات ممسنی پرداختند

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ممسنی داود ایوبی فرماندار ممسنی گفت: باتوجه به تلاش خستگی ناپذیر فرزندان ممسنی وتأمین امکانات لازم اولیه در نظام مقدس جمهوری اسلامی امروزه گسترده خدمات فرزندان شهرستان ممسنی کشوری شده و در اقصی نقاط کشور شاهد خدمات رسانی آنها می باشیم.

وی که در برنامه زنده گفتگو رادیو فارس صحبت می کرد افزود: تشریح خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در همه حوزه ها نیاز به زمان طولانی دارد که از مرحله یک یا چند برنامه خارج است ولی در یک کلام می توان گفت آنچه امروزه در ممسنی وجود دارد در چهل سال گذشته تأمین شده است.
فرماندار ممسنی اظهار داشت : چهاربانده شدن قسمت اعظم محور شیراز –اهواز ایجاد چندین دانشگاه خدمات زیر بنایی در حوزه های بهداشتی ودرمانی ،آبرسانی وتأمین سوخت و…. همگی درطول عمر پربرکت انقلاب اسلامی ایجاد شده است.
دکتر ایوبی با اظهار نگرانی از وضعیت صنعتی شهرستان گفت : گرچه اقداماتی هر چند بسیارکم در زمینه صنعتی شدن اقداماتی انجام شده ولی این شهرستان یکی از صنعت ترین صنعت را در بین شهرستانهای استان فارس دارد.
نماینده عالی دولت در شهرستان ممسنی افزود: به تضمین می توان گفت هر روستای شهرستان ممسنی دارای قابلیت ویژه ای است که با حمایت های ولو اندک می توان اقتصاد ومعیشت ساکنان آن را تغییر داد.
وی با اشاره به تعداد زیاد روستایی و روستانشینان این شهرستان اظهار داشت : در شهرستان ممسنی بیش از ۳۰۰ روستای دارای خانوار در سه بخش مرکزی ،دشمن زیاری وماهورمیلاتی وجود دارد که پراکندگی آنها امر خدمت رسانی را مشکل نموده که در قریب ۸۰ روستای شهرستان اقدامات نوسازی وبهسازی انجام نشده است .
ایوبی افزود : اقتصاد تک محصولی شهرستان نیاز به توجه بیشتر مسئولین مربوط به حوزه گردشگری وبازرگانی و…. دارد که در این زمینه اقدامات اولیه خوبی در حال انجام است که تسریع در آن حمایت های ویژه وتسهیل گری بیشتر مسئولان استانی را می طلبد.
گفتنی است در این برنامه زنده رادیویی که سیدابوالحسن موسوی دبیر اسبق تربیت بدنی شهرستان نیز حضور داشت موقعیت و توانمندیهای شهرستان برای شنوندگان رادیویی فارس تشریح شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25725 توسط محسن ضرغامی و در روز جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۴:۰۱
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 25722
۱۱ / ۵ / ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴

آب,مطالبه ای سیاسی نیست ، مطالبه ای حیاتی است

گزارش از سعید میرزایی دانشجویی حسابداری دانشگاه آزاد ممسنی و عضو کانون اندیشه سازان سلسله چالش و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب در ایران است.

ایران هم اکنون در حال تجربه مشکلات آب است.خشک سالی های مکرر توام با برداشت بیش از حد آب های سطحی و زیر زمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت های هیدرولیکی و چاه های عمیق ، وضعیت آب های کشور را به سطح بحرانی رسانده است.

از نشانه های این وضعیت خشک شدن دریاچه ها،رودخانه ها و تالاب ها،کاهش سطح آب های زیرزمینی ، فرو نشست زمین ، تخریب کیفیت آب ، فرسایش خاک،بیابان زایی و طوفان های گرد و غبار بیشتر است.

اگه بخواهیم با آمار و ارقام کم آبی توجه کنیم باید گفت:% ۹۱ ازآب های شرب در بخش کشاورزی و% ۷آن در بخش صنعت و فقط % ۲آب های قابل شرب کشور در بخش شرب خانگی مصرف میشود.

طبق گزارش های رسمی% ۹۱ منابع آب در بخش کشاورزی مصرف میشود که با توجه به خشکسالی و چالش بی آبی و نبود استفاده از تکنولوژی و سیستم های نوین آبیاری،مدیریت مصرف آب را مصرف میکند.

اگر بتوانیم در بخش کشاورزی تنها% ۳ صرف جویی کنیم میتوانیم آب حدود ۷۵,۰۰۰,۰۰۰ نفر بجز جمعیت فعلی کشور راتامین کنیم.

سرانه آب مصرفی در بخش خانگی کشور ما ۴ برابر سرانه مصرف جهانیست.بنابراین اگر ما با اصلاح الگوی مصرف سرانه ی مصرف کشور را به متوسط جهانی برسانیم با همین منابع آبی میتوانیم برای چهار برابر جمعیت کنونی کشور آب فراهم کنیم.

استفاده از آب در تمام صنایع امری رایج بوده و بدون حضور این ماده حیاتی،انجام فعالیت های صنعتی غیر قابل ممکن خواهد بود.

موارد اصلی استفاده های آب در صنعت را میتوان به صورت ذیل خلاصه کرد:

۱ تولید انرژی از طریق تهیه ی بخار

۲ انتقال حرارت

۳ انتقال و جابجایی کردن مواد خام یا محصولات زاید

۴ فعالیت های مکانیکی

۵ تولید محصول

اگر بتوانیم موارد ذکر شده را که در صنعت ، آب زیادی مصرف میکنند به جای آب های آشامیدنی از آب های غیر قابل شرب استفاده کرد میتوان کمک زیادی در صرفه جویی آب های قابل شرب نمود.

*اماچطور می توانیم در بخش کشاورزی % ۳ از آب های شرب را صرف جویی کنیم ؟

تغییر الگویی کشت برای کاهش مصرف و افزایش بهره وری

تغییر الگوی کشت بحث بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود ،در دنیای امروز صلاح نیست کشاورزان به سمت کاشت محصولات آب بَر و با ارزش افزوده پایین بروند .باید بررسی شود که هر محصول به اندازه و در مکان مناسب کشت شود .از محصولات پر آب می توان از انواع سبزی و صیفی جات نام برد ، که جز گیاهان و محصولات پرمصرف می باشد .

می توان محصولات سبزی و صیفی که پر مصرف هستند ،را به محیط گلخانه و کنترل شده ببریم که میزان را به یک دهم تقلیل و میزان تولید را تا ۱۰ برابر افزایش داد.

*یکی دیگر از راه های صرف جویی آب های آشامیدنی ، قطره ای کردن زمین های کشاورزی و باغ ها می باشد . با توجه به این هشدار ها مدیریت منابع آبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مسئولین ومردم با بکارگیری از روش های نوین و صرفه جویی در مصرف آب از این بحران به خوبی عبور کنند.این شیوه ها میتواند بهینه سازی لوله ای انتقال آب و استفاده از لوله های پلی اتیلن در زیر ساخت ها و یا استفاده کشاورزان از روش های بهینه ی آبیاری قطره ای مثل نوار آبیاری مزارع و کشتزار های خود باشد.

روش های مدیریت صحیح مصرف آب در بخش صنعتی و کشاورزی برای جلوگیری در میزان هدر رفت آب می توان نسبت به رفع فرسودگی و تعویض لوله های شبکه توزیع و انتفال آب اهتمام ورزید. با توجه به مزایای فراوان لوله های

پلی اتیلن، استفاده از این نوع لوله ها می تواند گزینه مناسبی باشد. در بخش کشاورزی نیز با تغییر روش های آبیاری باغ ها، مزارع و کشت زار ها و با بکاری گیری روش های نوین آبیاری مثل استفاده از نوار آبیاری که نوعی از لوله ی

دریپردار مخصوص آبیاری قطرهای هستند می توان به مدیریت مصرف و کاهش هزینه ها کمک کرد .

 و اما روش های مدیریت صحیح مصرف آب در بخش خانگی

در حال حاضر یکی از عوامل هشدار دهنده در مورد منابع آب کشور، بالا بودن مصرف سرانه آب شرب نسبت به متوسط حجم استاندارد آن در جهان است لذا موثرترین راه، مدیریت صحیح مصرف آب است و می توان با رعایت نکاتی میزان صرف آن را در بخش خانگی به طور قابل توجهی کاهش داد.

در ادامه تعدادی از این راهکار های مفید را به شما معرفی می کنیم

۱ استفاده از شیرآلات کاهنده مصرف )مثل شیر های الکترونیکی یا اهرمی، سردوش

های کاهنده مصرف در حمام (

۲ آبیاری فضای سبز و باغچه ها منزل در زمان هایی که هواخنک می باشد مثل صبح یا در هنگام غروب

۳ عایق بندی لوله ها و جلوگیری از نشتی احتمالی لوله ها انتقال آب

۴ _در هنگام استحمام لزومی ندارد در حین شست شوی سر و صورت شیر آب به صورت مداوم باز بگذارید

۵ به فزندان خود آموزش دهیم در هنگام مسواک زدن از باز گذاشتن شیر آب پرهیز کنند

۶ _برای نظافت خودرو خود از باز گذاشتن دائم آب بپرهیزید و با یک سطل آب و کف به همراه دستمال اقدام به تمیز کردن آن نمایید و سعی نکنید با فشار آب آن را نظافت کنید

۷ اگر فلاش تانک توالت شما نشتی دارید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام نمایید

۸ به دلیل استفاده زیاد ماشین لباسشویی از آب، سعی کنید از دفعات کمتری برای شست شو با ماشین استفاده نمایید

*توجه داشته باشیم که آب تنها نعمتی است که جایگزین ندارد و نبود آن حیات را از انسان ها و تمام موجودات جهان سلب می کند . بیایید در صرف جویی آب توجه بیشتری داشته باشیم.__

ثبت شده در سایت پایگاه خبری دیارممسنی طی شماره 25722 توسط محسن ضرغامی و در روز پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴:۵۴
© Copyright 2018 http://diaremamasani.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر