کد خبر : 8038
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
-

کام تلخ کارگران کارخانه قند ممسنی و رستم

کام تلخ کارگران کارخانه قند ممسنی و رستم

در سال ۸۷ کارخانه قند ممسنی و رستم از طرف سازمان صنایع ملی ایران به بخش خصوصی واگذار شد و (م. ی) ملقب به سلطان شکر ایران تصدی این واحد صنعتی را به دست گرفت

سروش عربیکارخانه ی قند ممسنی و رستم این روزها حال و روز خوشی ندارد و گرچه نیم قرن از تاسیس این کارخانه میگذرد و روزی روزگاری یکی از برندهای مطرح صنعت قند و شکر در کشور بوده اما اکنون از نفس افتاده و کام زحمتکشان و کارگران  این واحد صنعتی از مشکلات بوجود آمده،تلخ است.
در سالهای اخیر مشکلات این کارخانه همواره در تیتر اخبار رسانه ها قرار گرفته و تلاشهایی نیز برای حل مشکلات آن انجام گرفته اما موانع پیش رو بیشتر و بزرگتر از آن چیزی است که بشود با یک برنامه و  تصمیم مقطعی مشکلات آنرا حل و فصل کرد. مشکلات مدیریتی، مطالبات کارگران، بدهی های بانکی و بدهی کارخانه به شرکتهای آب و گاز و برق روزبروز شرایط نماد صنعت شهرستانهای ممسنی و رستم را حادتر میسازد و باز هم اعتراض کارکنان بلند است که "ما گرسنه ایم" و "36 ماه است که حقوق نگرفته ایم".
⛔️ سلطان شکر وارد میشود
در سال ۸۷ کارخانه قند ممسنی و رستم از طرف سازمان صنایع ملی ایران به بخش خصوصی واگذار شد و (م. ی) ملقب به سلطان شکر ایران تصدی این واحد صنعتی را به دست گرفت اما نه واگذاری به بخش خصوصی و نه حضور سلطان شکر نتوانست مرهمی بر دردهای کارگران این کارخانه باشد چرا که به گفته ی بسیاری از افرادی که از نزدیک در جریان فعالیتهای سلطان شکر بوده اند، وی بیش از آنکه دغدغه ی رونق صنعت قند و شکر ممسنی رستم را داشته باشد، در پی آن بود تا کام خود را به امتیازات شکر خام و سفید وارداتی و وامهای کم بهره شیرین سازد.بعد از فوت مالک، ورثه ی وی زمام امور را به دست گرفته و سپس آنرا به شخص دیگری واگذار کرده اند و الان نیز این کارخانه بوسیله ی نماینده تام الاختیار مالک مدیریت میشود و همین موضوع پیگیری مشکلات و مطالبات کارگران را با مشکلات جدی مواجه کرده است. ضمن اینکه به نظر میرسد این واگذاریها جنبه ی صوری دارد و این امر ضرورت بررسی های کارشناسانه را بیشتر میسازد.
⛔️ عدم مدیریت درست و اصولی
گرچه کارخانه همواره به نام "کارخانه قند" معرفی گردیده اما فلسفه ی کار آن تهیه ی شکر خام بوده و با توجه به زمینهای حاصلخیز استان و توان  و ظرفیت بالای استان فارس در تولید چغندر قند، احداث این کارخانه در ممسنی و رستم چندان هم بی دلیل نبوده است و احداث کارخانه های قند ممسنی و رستم، اقلید، مرودشت، کوار و فسا با کار کارشناسی و شناخت اقلیم و وضعیت کشاورزی استان صورت گرفته و این در حالی است که مازاد چغندر تولیدی استان به اصفهان و چهارمحال و بختیاری صادر میشود اما چرخ کارخانه ی ممسنی نمیچرخد و طبق اعلام کارشناسان ایراد کار مشکلات فنی و نیروی انسانی نیست بلکه بلاتکلیفی در وضعیت مالکیت کارخانه و عدم مدیریت درست و اصولی کارخانه است.
⛔️ اعتراضات بلند است
کارخانه در سالهای اخیر با ریزش نیرو مواجه بوده و الان دارای ۸۰ کارگر رسمی می باشد که حدود ۴۰ نفر از آنها بازنشسته شده اند  و این عده به همراه کارگران شاغل که البته از مرداد امسال به جمع بیکاران افزوده شده اند، ۳۶ ماه است که حقوق و مزایا دریافت نکرده اند و بیمه ی تامین اجتماعی آنها نیز واریز نگردیده است. ایراد کار زمانی مشخصتر میشود که طبق بند ۱۴ قرارداد واگذاری سهام از طرف سازمان صنایع ملی ایران، خریدار حق تعطیلی شرکت را نداشته و مکلف است شرکت را به بهترین نحو ممکن در جهت افزایش تولید و بهره برداری مناسب اداره نماید اما الان کارخانه تعطیل است، مطالبات کارگران بر زمین مانده است، میزان بدهی کارخانه بالاست، تقاضای طلبکاران برای واگذاری زمین و امکانات کارخانه به جای بدهی ها مطرح است و هم اینکه اعتراضات و سرو صدا بلند است.
⛔️ ۵ میلیارد بدهکاری
کارشناسان ارزش ریالی شرکت را ۲۵ میلیارد تومان برآورد کرده اند و این در حالیست که برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر بدهی ها نزدیک به ۵ میلیارد تومان پول نیاز است و اکثر کارکنانی که در تحصن و اعتراضها برای احقاق حقوق خود شرکت می کنند دلیل این مشکلات را واگذاری کارخانه به بخش خصوصی و عمل نکردن کارفرما به تعهدات خود عنوان میکنند و امید به بازگشایی مجدد کارخانه را در واگذاری مجدد به بخش دولتی میدانند ضمن اینکه خبرها حکایت از آن دارد که کارخانه مشتری خصوصی دست به نقد هم دارد اما اینکه آیا دوباره به خصوصیها واگذار شود یا تصدی دولتی بر آن حاکم شود، هیچ چیز مشخص نیست و تا مشکلات مالی و مطالبات طلبکاران و معوقات کارگران حل و فصل نشود امیدی به راه اندازی مجدد نخواهد بود.کارخانه ای که تاکنون ۶ بار افتتاح و راه اندازی مجدد گردیده است اما یکبار هم نتوانسته است درست و حسابی کام مردم و کارگرانش را شیرین نماید.
⛔️ امید به لیست امید
در رفت و آمد نمایندگان و فرمانداران در دوره های قبل تلاشهای زیادی برای رونق این کارخانه صورت گرفته اما متاسفانه شرایط

کنونی آن وخیم است. مسعود گودرزی نماینده کنونی مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی در ماههای آغازین دوره نمایندگی خود به همراه حجت الاسلام یعقوبی امام جمعه شهرستان ممسنی در بازدید از این کارخانه قول همکاری و مساعدت در حل مشکلات کارخانه قند داد و مردم و کارگران به قول این عضو "فراکسیون امید"، امیدها دارند.
⛔️ کلید تدبیر
چندی پیش در رسانه ها خبری مبنی بر مزایده ی توربین این کارخانه که از آن به عنوان قلب کارخانه یاد میشود منتشر گردید که برای پرداخت مطالبات طلبکاران اقدام به چنین کاری شده بود و این در حالیست که در صورت خروج این توربین از کارخانه دیگر کارخانه ای وجود نخواهد داشت و راه اندازی آن غیر ممکن خواهد بود.در هر حال کارخانه ی قند ممسنی و رستم با آن هیبت، با آن همه زمین و خانه و مدرسه و ساکنانش نیازمند توجه ویژه است تا بار دیگر به چرخه ی تولید بازگردد و شاهد درآمد زایی و اشتغال از این کارخانه باشیم و آنچه که پیداست و خواست اکثر کارکنان نیز بر آن هست اینکه مجددا به بخش دولتی واگذار گردد و دست شخصیها از آن کوتاه گردد. در این میان نقش نماینده ی مردم ممسنی برای طرح موضوع و رایزنی با وزاری صنعت، معدن و تجارت و نیز وزیر کار و رفاه اجتماعی مهم و کارساز هست. ضمن اینکه اداره غله ی استان فارس و سازمان خدمات بازرگانی استان اگر به موضوع ورود کنند قطعا بسیاری از مشکلات تولید حل خواهد شد اما الان و در این برهه ی حساس تعیین تکلیف وضعیت مالک، پرداخت مطالبات طلبکاران و کارگران بر همه چیز رجحان دارد تا نماد صنعت ممسنی و رستم بار دیگر  با توجه به قطعات باکیفیت و ظرفیت تولید بالا به چرخه باز گردد که بنا به گفته ی متخصصان فنی در عرض ۶ ماه قابل سرویس دهی و راه اندازی مجدد است. آرزوی مردم ممسنی و رستم شروع به کار مجدد این کارخانه است و امید بسیار  دارند که کلید دولت تدبیر و امید، قفل زنگ زده ی این کارخانه را بگشاید و کلاف سردرگم مشکلات این کارخانه واشود.

? سروش عربی، روزنامه نگار

? روزنامه ابتکار، سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۹۶، صفحه ۱۱

Soroush_arabi36@yahoo.com

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی