• تاریخ: ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
  • شناسه خبر: 6718

تشریح عوامل موثر در گرایش به اعتیاد برای والدین در روستای دهنو

والدین نوجوانان منطقه روستایی "دهنو" شهرستان رستم، با عوامل موثر و محافظت کننده در گرایش نوجوانان و جوانان به اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر آشنا شدند

کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان رستم در جمع والدین نوجوانان منطقه دهنو حضور یافت و اهمیت دوره نوجوانی و تاثیر آن در شکل گیری هویت افراد را معرفی کرد.

جلسخانم مرضیه نیکنام گفت: در سن ۹ تا ۱۳سالگی، نوجوان دچار تغییرات جسمی، احساسی و شخصیتی می شود و برای اثبات هویت خود ممکن است در مقابل هنجارهای پذیرفته شده جامعه و قوانین والدین عصیان کند.

این کارشناس گفت: دوره نوجوانی و بلوغ، پرخطرترین دوران زندگی از نظر ابتلا به سوء مصرف مواد است و در اوایل این دوره، بیشترین احتمال مواجهه شدن با مواد مخدر وجود دارد که همین امر لزوم رعایت اصل نظارت بر نوجوان در قالب یک بستر گرم و صمیمی را روشن می سازد.

نیکنام مشکلات تحصیلی، فعالیت‌های اجتماعی، دسترسی بیشتر به مواد و نیاز به پذیرفته شدن از سوی دوستان و همسالان در کنار مصرف مواد در والدین و نگرش مثبت آنها به مصرف را از عوامل اصلی و تاثیرگذار در گرایش نوجوانان به سوء مصرف مواد دانست.

کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان رستم ادامه داد: مدیریت ضعیف پدر و مادرها، به ویژه وقتی فرزند دچار اختلالات رفتاری و خلقی است، رفتارهای ضد اجتماعی و پرخاشگری در سنین پایین یا اوایل جوانی، شکست های تحصیلی و احساس بیگانگی و سرکشی، دلبستگی اندک به محیط زندگی، جابجایی، در دسترس بودن مواد و آغاز مصرف مواد، حتی به صورت مصرف الکل یا دخانیات، نوجوان را به رفتارهایی مانند سیگار کشیدن یا سوء مصرف مواد دیگر سوق می دهد.

او در ادامه با اشاره به عوامل محافظت کننده برای پیشگیری از سوء مصرف مواد در نوجوانان، اضافه کرد: نوجوان با ایجاد پیوندهای مثبت و مستحکم با خانواده، نظارت‌های پدر و مادرها بر رفتار فرزندان و روابط آنان با همسالانشان و تعیین قوانین ثابت و شفاف رفتاری و گفتاری در خانوده، ایفای نقش فعال از سوی والدین در زندگی فرزندان، داشتن عملکرد موفق تحصیلی و اجتماعی، پایبندی به باورهای مذهبی و پذیرفتن هنجارهای جامعه در مورد مصرف مواد، در مقابل گرایش به مصرف مواد محافظت می شوند.


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.