• تاریخ: ۱۳۹۵/۰۸/۰۵
  • شناسه خبر: 6329

آبرسانی به ۲۰ روستای ممسنی با تانکر!

ممسنی با ۲هزار و ۴۵۰ هکتار بیشترین میزان سطح زیرکشت هندوانه را دارد که با فرض اینکه تمامی این سطح با روش‌های نوین آبیاری شده باشد، ۷ میلیون و ۳۵۰ هزار مترمکعب آب در شهرستان صرف کاشت هندوانه می‌شود

به گفته مهندس رهام پیکری،شهرستان ممسنی دچار بحران آب است به گونه‌ای که در حال حاضر ۲۰ روستای این شهرستان به ویژه در بخش ماهور و میلاتی با کمبود آب روبه‌رو هستند و با تانکر به صورت هفتگی آبرسانی می‌شوند.

علاوه بر این فرماندار ممسنی در گفت‌وگو با تسنیم از بی‌آبی حوزه عشایر شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: در حوزه عشایر شهرستان ممسنی نه آب شرب برای انسان دارند و نه آب شرب برای دام، به همین دلیل روزانه با ۷ دستگاه تانکر آب به این مناطق آبرسانی می‌شود.

این بی‌آبی در شهرستان ممسنی در حالی است که کشت محصولات آب بر از جمله هندوانه در شهرستان همچنان ادامه دارد. بنا به گفته محمدعلی امیری مدیر جهاد کشاورزی ممسنی متوسط بارندگی شهرستان ۲۵۰ میلی‌متر است(سالهای قبل ۵۰۰ میلی متر بود) و بیش از ۹۰ درصد از آب در ممسنی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

آنطور که امیری گفته است باید با آموزش و ترویج نکاتی درباره مصرف درست آب سطح آگاهی بهره‌برداران و کشاورزان این منطقه را برای مقابله با بحران آب افزایش داد.

تغییر الگوی کشت نباید معیشت کشاورز را به خطر اندازد 

تغییر الگوی کشت از دیگر مواردی است که مسئولان جهاد کشاورزی استان برای مقابله با بحران آب ذکر می‌کنند اما فرماندار ممسنی می‌گوید: امسال ۴۰ درصد کشت هندوانه را در شهرستان کاهش دادیم اما تغییر الگوی کشت زمانی موثر است که معیشت کشاورز به خطر نیفتد.

به گفته پیکری درآمد مردم ممسنی از کشاورزی است بنابراین اگر به کشاورز گفته می‌شود که هندوانه، ذرت یا برنج نکارد باید در مقابل روش‌های کسب درآمد نیز به وی آموزش داده شود. فرماندار ممسنی توپ را به زمین جهاد کشاورزی می‌اندازد تا با تحقیق و پژوهش کشت جایگزین را به کشاورزان آموزش دهد.

کشت هندوانه هم آب مصرفی زیادی دارد و هم ارزش افزوده زیادی برای کشاورز ندارد بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به کمبود منابع آبی  در شهرستان‌های مختلف استان فارس به ویژه شهرستان‌های جنوبی و مصرف ۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب آب در استان فارس برای کشت هندوانه، بهتر است مسئولان استان فارس پیش از آنکه تجربه ممنوعیت کاشت برنج در استان تکرار شود به فکر راه چاره‌ باشند


  1. میلاد گفت:

    تا باران بطور فراوان نباره مشکل بی ابی حل نمیشه این صرفه جویی ها مشکلی رو حل نمیکنه، بارندگیی که فقط شب ها شروع به باریدن میکنه و در طول روز که اسمان ابریست خبری از بارون نیست هیچ دردی رو دوا نمیکمه، بگردید دنبال راه حل چاره باشید

    Thumb up 0 Thumb down 0

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

*