• تاریخ: ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
 • شناسه خبر: 5164

تنگ‌ لـله و بی‌توجهی و بی‌مهری مسئولین ممسنی

نمی‌دانم از کجا شروع کنم و از چه چیزی سخن به میان آورم که کامتان تلخ نگردد اما ناگزیرم از حوادثی تلخ و کلماتی تند و نیش دار استفاده کنم که موجبات آن را فراهم آورد.

میلاد انصاری دبیر تشکل اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد ممسنی  در یادداشتی به وضعیت تنگ لله جاوید و عدم توزیع متوازن بودجه در شهرستان پرداخته است
 
میلاد انصاریمدت‌هاست که در اندیشه‌ی به تصویر کشاندن وضعیت نابسامان و تاسف‌بار تنگ‌لـله هستم و هر بار که اسمی از این منطقه عشایرخیز و نخبه‌پرور به ذهنم متبادر می‌شود، ‌مرا  چه زود یاد سرزمین  جنگ‌زده  فلسطین می‌اندازد.
نمی‌دانم از کجا شروع کنم و از چه چیزی سخن به میان آورم که کامتان تلخ نگردد اما ناگزیرم از حوادثی تلخ و کلماتی تند و نیش دار استفاده کنم که موجبات آن را فراهم آورد.
سی و اندی سال است که مردم تنگ‌لـله رنج‌های زیاد و مشکلات فراوانی را با چه مصیبت‌هایی به دوش کشیده‌اند!
این مردمان غیرتمند برای دفاع از ناموس و خاک ایران اسلامی و برای رفاه و آسایش آینده‌ی خود از هر روستایی چند شهید و جانباز و آزاده و رزمنده در طول هشت سال دفاع مقدس تقدیم کشور نمودند.
دیاری که در عرصه‌ی انتخابات در طول این چندین ساله اخیر بر حسب وظیفه‌ی شرعی خود همیشه حضور حداکثری را رقم زده‌اند و در سرنوشتشان دخیل بوده‌اند.
اما امروزه شاهد هستیم که تنگ‌لـله از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی محروم هستند و این رفتارها در شأن این مردم شجاع و سخت‌کوش نمی‌باشد. روستایی به دلیل نداشتن راه ارتباطی، ‌دیگری به دلیل نداشتن آب آشامیدنی، روستایی به هزاران دلیل و … که متاسفانه امروز می‌بینیم بیشتر روستاهای این منطقه خالی از سکنه می‌باشد. بعضاً جاده‌ی ارتباطی بین بعضی از روستاها وجود دارد که از زمان دولت پهلوی به ارث رسیده‌است و یا در زمستان‌ها به دلیل شرایط جوی حاکم بر منطقه و سردی هوا و نبود منابع تامین کننده‌ی گرمایشی،‌ مردمان این منطقه را وادار می‌نماید که به جنگل‌ها و درختان که سرمایه‌ی نسل‌های آینده می‌باشند،‌ تعرض کنند.
روستاهایی به دلیل نداشتن حتی ۵ کانال رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مجبور هستند از ماهواره استفاده نمایند که بالتبع آن موجب تهاجم فرهنگی و غرب گرایی در روستاها می‌شود. پدران و مادرانی که روز خود را با گلبانگ الـله‌اکبر آغاز و در طول روز در پی کار و روزی حلال هستند،‌ مستحق این امر نیستند که فرزندان آنان، فرهنگ غرب و گرایی و غرب زدگی و فسادهای اخلاقی و … را در قبال همکاری و همت مسئولین فراگیرند. این همه بی مهری و بی توجهی مسئولین در شأن این مردم که گرد و خاک سال‌ها زحمت و فقر روستایی بر رخسار آنها نقش بسته‌است،‌ نیست.
نمایندگان چند دروره‌ی اخیر در مجلس شورای اسلامی صرفاً برای تضارب آراء خود به این دیار عزیمت می‌نمودند و بعد از رسیدن به هدف‌شان، حتی برای گذراندن اوقات فراغت یک روز خود و قدردانی از این مردم ساده زیست که سکوی پرتاب نماینده به مجلس بوده است، به این دیار گذر نکرده اند و با مردم این خطّه بیگانه شدند و مطمئناً از نمایندگان ادوار کسانی وجوددارند که حتی نام بعضی از روستاهای دورافتاده‌ی این دیار به گوششان نخورده است!!!.
سوال اینجاست که چرا برای فلان منطقه که از فلان نماینده حمایت کرده و یا برای فلان منطقه که زادگاه نماینده‌ی شهرستان می‌باشد، جاده‌ی آسفالت، گازرسانی و دیگر خدمات و امکانات رفاهی در اولویت می‌باشد و اما برای مردمان تنگ‌لـله همه رویا می‌باشد؟
یا چرا برای مناطق نماینده خیز شهرستان بودجه‌ی عمرانی همیشه در جریان وصول می‌باشد اما برای مردم این سرزمین حتی یک قرانی (ریال) بودجه نیست؟
چه زود یاد سهراب می‌افتم که گفت: «جای مردان سیاسی بنشانید درخت/ تا هوا تازه شود.» بی‌گمان مراد سهراب همان مردان سیاست زده می‌باشد.
مردم این کشور برای برقراری عدالت و برابری دست به انقلاب زده‌اند اما این رفتارها عیناً مقابل مساوات است!!! یعنی همان تبعیض.
این همان سیاست غلط پوپولیستی یا عوام‌گرایی است که نمایندگان ادوار ممسنی به سبب لطفشان نسبت به این منطقه انجام می‌دهند. کجایند نمایندگانی که شعارشان مقابله با طایفه‌گرایی بود؟
آیا شما در برابر رأی و سرنوشت این مردم مسئولیت ندارید؟
به چه قیمت وجدان و آخرتتان را برای منصب‌های زودگذر دنیایی می‌فروشید؟
حق‌الناس بالاترین حقی است که خداوند از آن سخن به میان آورده‌است و می‌فرماید: «من شاید از حق خودم چشم پوشی کنم ولی نمی‌توانم از حق‌الناس بگذرم.»
حسن ختام این مطلب را اختصاص می‌دهم به شعری از باباطاهر عریان که شاید دوستان را به پشیمانی پیش از موعد فراخواند:
«مکن کاری که بر پا سنگت آیو/ جهان با این فراخی تنگت آیو/ چه فردا نامه خوانان نامه خوانند/ تو وینی نامه ی خود ننگت آیو.»


 1. احمد ارجمند فهلیانی گفت:

  سلام بر انصاری و کل مردم ممسنی و رستم بخصوص تنگ لله ایها. انصاری جان من نمی توانم به زمان پهلوی برگردم چون آنوقت باید مسائل خان ها و کدخداها را مطرح کنیم که ضرورت نمی بینم اما و اما از نمایندگان آمار شفریی فرمود. اولین و دومین نماینده محترم ممسنی حاج صمد شجاعی که هر دوبار من هم به ایشان رای دادم و برایش تبلیغ هم کردم ولی حاجی آقا کجاست؟ دوره سومی و چهارمی و پنجمی الی نهمی کجا هستند؟ نه اینکه باید برگردند و در ممسنی کار کنند بلکه هر کدام در تهران و ایران دوستانی دارند که می توانند این شهرستان محروم اقتصادی را نجات بدهند ولی کجا هستند کسانی که پا گذاشتند روی دوش مردم و بالا رفتند و رفتند و رفتند.کاری که ما فهلیونی ها برای شما جویی ها کردم اینکه آغوشمان را باز و هر که از جوزار و بکش و تنگ لله و …..آمد پذیرفتیم. اما مشکل با ایجاد سیستم منظم حل می شود. که جای کار تشکیلاتی دارد و در این پیامها جایی ندارد. شاید بگویند خودت هم رفتی. بله حق دارند ولی من روحم ممسنی هست و با ورود به کلاس دانشگاه اول خودم را لر ممسنی معرفی می کنم.و هر لر و یا جنوبی در دانشگاه می بینم همراهش می شوم.و با شما و مردم محروم مناطق جاوید و دشمن زیاری و ماهور و رستم و فهلیان و جنجون و زیردو و برنگون و کراشو و جعفر آباد و دولت آباد و……..همدردی می کنیم و خدا صبرتون بده تا بتوانید بر مشکلات فائق شوید.

  Thumb up 3 Thumb down 0

 2. ammar shafiee گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب انصاری محترم، باز جای بسی خوش حالی و امیدواری است که یک نفر از تنگ لله حتی اگر بی اثر به فکر مشکلات و کاستی های این منطقه افتاده، خدا قوت. ولی آقای انصاری عزیز برای همه ما واضح و روشن است که اگر تمام بودجه کشور رو هم به شهرستان ممسنی اختصاص بدن باز هم نماینده و مسئولین وابسته به آن برای خرج این بودجه تمام تمرکز خود را روی روستاها و مناطق طایفه خود می گذارند و بقیه روستاها و مردم انگار اصلا وجود ندارند (به عبارتی یتیم ان)، و مردم عادی هم دستشان به جایی بند نیست ولی شما که مسئولین شما که تحصیل کرده و داری پست و منصب هستید در شهرستان اگر واقعا دلسوزید که انشاءالله همین طور است با جدیت پیگیر این مسائل باشید چون این کارها با نوشتن یک متن و بیانیه و اعتراض نامه و … حل شدنی نیست که نیست و نیاز به سماجت و پیگیری های مستمر و مداوم دارد، که البته مردم هم باید نهایت حمایت و پشتیبانی خود را از این عزیزان به عمل بیاورند.

  Thumb up 3 Thumb down 0

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.