• تاریخ: ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
 • شناسه خبر: 4872

شهادت محیطبان نورآبادی در پارک ملی بمو زرقان

منوچهر شجاعیان ، محیط بان نورآبادی پارک ملی بمو شهرستان زرقان که بعد از ظهر دیروز هدف گلوله شکارچیان متخلف قرار گرفت، به درجه رفیع شهادت نائل گردید

شهید منوچهر شجاعیانوی سومین محیط بانی است که در ۴۸ ساعت اخیر توسط تیر اندازی مستقیم شکارچیان شهید شده است.

منوچهر شجاعییان با پیگیری های مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس و اعزام هلی کوپتر، به بیمارستانى در شیراز منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت اما تلاش ها برای نجاتش جوابگو نبود.

با این وضعیت تعداد شهدای محیط بان پس از شهادت دو محیط بان هرمزگانی و منوچهر شجاعیان محیط بان پارک ملی بمو به ۱۱۹ نفر رسید.

گفتنی است ضاربین وی دستگیر شده اند.شجاعیان از اهالی بخش جاوید شهرستان ممسنی است

"دیار ممسنی "شهادت ایشان را به خانواده معزز و محترمشان و عموم مردم شهید پرور شهرستان های ممسنی و رستم تسلیت عرض نموده و آرزوی مغفرت و امرزش برای آن شهید گرانقدر و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت مینماییم..

شایان ذکر است،روز گذشته نیز محیط بانان هرمزگانی به نام های پرویز هرمزی و محمد دهقانی در منطقه حفاظت شده گنو در درگیری مسلحانه با پدر و پسر شکارچی به شهادت رسیدند که عصر دیروز با پیگیری های انجام شده از سوی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کل کشور این دو شخص شناسایی و به جرم خود اعتراف کرده اند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام این حادثه گفت: محیط بانان ما در پارک ملی بمو دو شکارچی متخلف را دنبال می‌کردند که محیط ‌بان«شجاعیان» به متخلفان نزدیک شد. شکارچیان به سمت او شلیک کردند و گلوله به سینه و گلوی او خورد و از روی صخره به پایین پرت شد.

حمزه ولوی افزود: همکاران طی تماسی تلفنی موضوع را به ما اطلاع دادند که تماس نیمه کاره قطع شد اما خوشبختانه از محل دقیق حادثه با خبر شدیم. پس از هماهنگی با دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید در تهران و درخواست بالگرد از مقامات استان، بالگرد اعزام شد و محیط‌بان «شجاعیان» به بیمارستان شهید رجایی شیراز منتقل شدند.

ولوی که از محل حادثه راهی بیمارستان شهید رجایی بود و با نگرانی از وضعیت وخیم محیط‌بان «شجاعی» سخن می‌گفت اعلام کرد: با اعلام اینکه با هماهنگی دکتر ایمانیه رئیس علوم پزشکی استان فارس بهترین متخصصان برای نجات محیط‌بان دست به کار شده‌اند درباره آخرین وضعیت وی گفت: زمانی که به ما زنگ زدند و خبر دادند، گفتند که محیط‌بان به سختی نفس می‌کشیده اما اگر زنده به بیمارستان رسیده باشد که با حضور به‌موقع بالگرد امیدواریم اینطور شده باشد، امکان نجات وی زیاد است.

۲ ضارب محیط بان پارک ملی بمو دستگیر شدند

مدیرکل دفتر حفاظت و صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست نیز از دستگیری ۲ شکارچی متخلف با نام‌های حسین جعفری و محمد جعفری و بازداشت آنها در پاسگاهی در شهر زرقان خبر داد.

علی تیموری در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، با اشاره به حادثه تیراندازی به محیط بان پارک ملی بمو در شیراز در روز جمعه افزود: خوشبختانه با هماهنگی ستاد و همکاری بموقع وزارت دفاع و سازمان هوا فضای سپاه بالگرد امدادی سریعا به محل اعزام و محیط بان مجروح را به بیمارستانی در شیراز منتقل کرد.
وی افزود: در عین حال با تلاش‌های صورت گرفته نیز لحظاتی پیش ۲ ضارب محیط بان بمو دستگیر شدند.

 

پارک ملی بمو در شمال استان فارس و در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر شیراز با وسعت ۴۸۰۰۰ هکتار قرار دارد و به وسیله جاده شیراز- اصفهان به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می گردد.پارک‌ ملی‌ بمو در سال‌ 1341 با گستردگی‌ حدود ۱۰۰۰۰۰ هکتار به‌ عنوان ‌منطقه‌ ممنوعه‌ اعلام‌ گردید و به‌ تدریج‌ از وسعت‌ آن‌ کاسته‌ شد. در سال‌ 1346 به‌ منطقه‌حفاظت‌ شده‌ تغییر نام‌ یافت‌ و در سال‌ 1349 به‌ پارک‌ وحش‌ و سپس‌ پارک‌ ملی‌ بمونامگذاری‌ گردید. وسعت‌ پارک‌ ملی‌ بمو در حال‌ حاضر در حدود ۴۸۰۰۰ هکتار می‌باشد.
پارک ملی بمو دارای‌ اقلیم‌ نیمه‌ خشک‌ سرد با بارندگی‌ زمستانه‌ می‌باشد. متوسط بارندگی‌ سالیانه‌ در ایستگاه‌ اصلی‌ معرف‌ منطقه‌ یعنی‌ شیراز، برابر۳۹۲٫۹ میلیمتر و همچنین دمای‌ متوسط سالیانه‌ ایستگاه‌ فوق‌ الذکر برابر ۱۷٫۹ درجه‌ سانتیگراد است‌ . بررسی‌ باد منطقه‌ نشان‌ دهنده‌ غالب‌ بودن‌ بادهای‌ شمال‌ غربی‌ و غربی‌ در منطقه‌ می‌باشد.پارک ملی بمو در زون‌ زاگرس‌ چین‌ خورده‌ قرار دارد . درمحدوده‌ پارک ملی بمو سازندهای‌ متعددی‌ رخنمون‌ داردکه می توان به مواردی چون آهکهای‌ سروک‌، آهکهای‌ تربور، سازندساچون‌، توده‌های‌ کربناته‌ آسماری‌ – جهرم‌، سازند رازک‌، سازند آغاجاری‌، سازندبختیاری‌ و نهشته‌های‌ کواترنری‌ اشاره کرد.
بلندترین نقطه پارک ، قله کوه بمو با ارتفاع ۲۷۰۰ متر می باشد. همچنین پارک ملی بمو شامل ۳ رشته کوه است که به موازات هم از شرق به غرب کشیده شده ودرمیان این کوهها دشتهای باریکی قراردارند که دریکی از آنها جمعیت قابل توجهی از آهو مشاهده می شود. درتپه ماهورها ودامنه های کوهها قوچ ومیش زندگی می کنند وپرتگاههای صخره ای این پارک نیز زیستگاه مناسب بزوپازن وحشی است .هوای مطلوب همراه با بارندگی مناسب باعث رویش گیاهان متنوع دراین پارک گردیده است. دربهار زودرس پارک ملی بمو انواع گلهای پامچال ، لاله وشقایق منطقه رامی پوشاند . در پارک ملی بمو  تعداد ۳۲ گونه پستاندار، ۹۱ گونه پرنده ، ۱۹ گونه خزنده و۳ گونه دوزیست شناسایی شده است.


 1. شهاب جعفری گفت:

  shahab jafari:
  بسم رب الشهدا والصالحین

  ولاتحسبن الذین قتلو فی سبیل الله امواتا بل احیاء عندربهم یرزقون

  با کدام قلم و بیان می توان از عزیزانی که سنگرهای جبهه را به محراب و معراج الی الله تبدیل میکنند ثنا گفت .
  شهیدان جان عزیزشان را که ودیعه الهی بود در بازار شهادت به مشتری جانها فروختند . اینکه معظم له فرمودند : شهید قلب زنده تاریخ است ؛ از این باب است که در باغ شهادت هنوز هم باز است ……..
  ممسنی و رستم عرصه شهادت و رشادت بوده و هست
  شهر ما باز بوی شهادت گرفته است شهدای مدافع حرم شهدای امنیت و اکنون نیز شهید سبز پوش جبهه و سنگر محیط زیست
  شهید منوچهر شجاعیان باز اثبات کرد که این ملت فهیم راهشان همان راه امام حسین (ع) بوده و هست……
  اینک باز مردی از تبار مردان به جمع برادران شهیدش پیوست ..
  بدینوسیله فقدان این شهید بزرگوار را به خانواده محترم ایشان تسلیّت عرض نموده و از درگاه پروردگار متعال برای روح بلند آن شهید بزرگوار آرامش و آمرزش و برای بازماندگان، از خداوند منان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت مینماییم …..
  چشم پاک دختری از جمله‌ای تر مانده است
  چشم‌های پاکش اما خیره بر در مانده است…
  روی دیوار اتاق کوچک تنهایی‌اش
  عکس بابایش کنار شعر مادر مانده است…

  بنیاد اصولگرایان ممسنی و رستم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. علی گفت:

  با سلام
  ایشان از اعضای خانواده ۱۱۰ واحدی فرمانداری که با مشکلات و مشقتهای فراوان به این منزل رسیده بود و بعد از حدود ده پانزده سال کرایه نشینی و بدبختی توانست با نشکلات فراوان این خانه را خریداری نماید که هیچ خیری از این خانه ندید و دارای ۲ فرزند می باشد یکی از اغضای مجتمع ۱۱۰ واحدی فرمانداری

  Thumb up 1 Thumb down 0

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.