• تاریخ: ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
 • شناسه خبر: 4778

فقط دشمن زیاری و جاوید مجاز به کشت شلتوک هستند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی گفت:به دلیل کمبود منابع آب، امسال فقط کشاورزان مناطق دشمن زیاری و جاوید مجاز به کشت شلتوک در ۱۰۰ هکتار هستند.

محمد علی امیریمحمد علی امیری، بیان داشت: امسال ۳۸ هزار و ۱۸۳ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت گندم دیم و آبی اختصاص داده شد که از این میزان ۱۰ هزار و ۴۶۵ هکتار آن به گندم آبی و مابقی به گندم دیم تعلق دارد.
وی، میزان تولید گندم آبی در شهرستان ممسنی را چهار تن در هکتار و گندم دیم را یک تن در هکتار بیان کرد و افزود:
ارقام کشت گندم در این شهرستان از نوع چمران، واروس، شیرودی و بهرنگ است.
امیری با اشاره به اینکه عملیات برداشت گندم در این شهرستان تا پایان تیرماه ۹۵ ادامه دارد، افزود: هم اینک هشت مرکز خرید گندم در این شهرستان فعال است اما این منطقه سیلو یا ابناری برای ذخیره گندم در اختیار ندارد و به همین سبب گندم های خریداری شده از کشاورزان شهرستان ممسنی به شهرستان های همجوار ارسال می شود.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی ادامه داد: همچنین امسال حدود ۴۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت جو آبی و دیم اختصاص داده شده است.
امیری در مورد نحوه کشت شلتوک در شهرستان ممسنی که از اواسط تیرماه آغاز می شود، گفت: به دلیل کمبود منابع آب، امسال کشاورزان مناطق دشمن زیاری و جاوید این شهرستان تنها مجاز به کشت این محصول در ۱۰۰ هکتار هستند.
او گفت: بر اساس مصوبه شورای کشاورزی شهرستان ممسنی، در منطقه فهلیان ‏و دشت رزم این شهرستان که از محدوده رودخانه شور و شیرین آغاز می شود تا مناطق پایین دست آن و همچنین قسمت هایی که زیر موتور پمپ های آب محسوب می شود، کشت شلتوک ممنوع است.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی، در بخش دیگری از مطالب خود، تناوب کشت کلزا با گندم را برای کشاورزان بسیار سودمند دانست و بیان داشت: بهای دانه روغنی کلزا دو برابر گندم است و این محصول در مقایسه با گندم به آب کمتری نیاز دارد و همچنین به دلیل استحصال روغن از کلزا، کشت این محصول استراتژیک می تواند کشور را از وابستگی به واردات روغن بی نیاز کند.
امیری ادامه داد: سال ۹۴ حدود ۱۰۴ هکتار از اراضی شهرستان ممسنی به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت و از این میزان ۱۶۴ هزار تن محصول برداشت شد و مقرر شده در آبان ۹۵ که عملیات کاشت کلزا در این شهرستان آغاز می شود، سطح زیر کشت این محصول به دو برابر افزایش یابد.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی در قسمت دیگری از سخنان خود، گفت: هم اکنون در قالب اجرای پروژه ای توسعه باغ ها و جلوگیری از فرسایش خاک در منطقه دشمن زیاری در حال انجام است.
امیری بیان کرد: ‏تکمیل شبکه آبیاری زهکشی دشت های دشت رزم و فهلیان که از بند انحرافی تغذیه می ‏کنند، تغییر الگوی کشت و تغییر در شیوه آبیاری به ویژه در مناطقی که به دلیل خشکسالی سطح منابع آب آنها افت داشته است،
از مهمترین برنامه هایی است که امسال مدیریت جهاد کشاورزی ممسنی دنبال می کند، /ایرنا


 1. ارش گفت:

  سلام.در دشت بچه بازار شهرستان رستم عده ای از آبهای زیر زمینی برای کشت شلتوک استفاده میکنند واین در حالی است که آب اشامیدنی شهر کوپن از همینجا تامین میشود و به علت پایین رفتن سطح آب اصلا جوابگو نیست وافت فشار بسیار محسوسی دارد.چرا هیچ نظارتی نیست؟قانون توزیع عادلانه آب کی باید اجرا شود؟این همه چاه غیر مجاز این همه برداشت های غیر مجاز.اصلا مگر اداره امور آب برای همین امور نیست چرا اصلا رسیدگی نمیکنند؟همه فقط بلدن شعار بدن وکنفرانس بزارن که آب های زیر زمینی نباید هدر داده شوند اما در عمل هیچ اقدامی نمیشودو هر کس هر کاری دوست داشته باشد انجام میدهد.آدم دیوانه میشه از این همه ……بیخیال .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. نوت گفت:

  سلام
  اقای امیری یه فکری هم واسه کشت هندوانه کنید که هیچ منفعتی واسه دولت نداره فقط منابع آب زیرزمینی را برباد فنا میده.

  Thumb up 1 Thumb down 0

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.