• تاریخ: ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  • شناسه خبر: 3829

خنده زار نورآبادی کتاب سال جایزه شهید غنی‌پور شد

کتاب «خنده زار» اثر محمد محمودی نورآبادی در پانزدهمین دوره جایزه کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور در بخش انقلاب و دفاع مقدس موفق شد عنوان کتاب سال را از آن خود کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پانزدهمین دوره جایزه کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور کتاب «خنده زار» اثر محمود محمودی نورآبادی، نویسنده توانای استان فارس، در بخش انقلاب و دفاع مقدس موفق شد عنوان کتاب سال را از آن خود کند.

این کتاب با موضوع انقلاب اسلامی نوشته شده و جریان فعالیت‌های انقلابی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در فضاهای روستا‌یی و عشایری را به تصویر کشیده است. در واقع نویسنده تلاش کرده تبعات وقوع انقلاب اسلامی را در یک محیط روستایی و در واقع در یک ایل به منزله نمونه‌ یکی از روستاهای انقلاب اسلامی نشان دهد.

وقایع و رویدادهای رمان «خنده‌زار» در روستایی به نام «زارستان» واقع در استان فارس اتفاق می‌افتد و رمان به مبارزات مردم روستا با ژاندارم‌های رژیم شاه می‌پردازد. درواقع «زارستان» در «خنده‌زار» نماد ایران است و شخصیت‌های درگیر انقلاب نیز در همین روستا به سر می‌برند.

راوی این داستان، پسری ۸ ساله به نام عیسی است. در این رمان همچنین شخصیتی به نام «رستم» به عنوان نماد ملیت و «رضا» به عنوان نماینده مذهب حضور دارند. نقش فرهنگیان و معلمان در بیداری مردم روستا نمود بارزی در «خنده‌زار» دارد.

محمد محمودی ‌نورآبادی متولد ۱۳۴۹ روستای مهرنجان شهرستان ممسنی در استان فارس است. وی در پاییز سال ۶۵ از مدرسه به جبهه رفت و در عملیات کربلای ۴ و ۵ شرکت کرد. محمودی نورآبادی از سال ۱۳۷۰ به طور جدی وارد عرصه نوشتن شد. از او تاکنون حدود ۲۰ اثر به چاپ رسیده است.