کد خبر : 27589
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 دسامبر 2019 - 9:02
-

انتقاد یا تخریب،مسأله این است!

انتقاد یا تخریب،مسأله این است!
با اندکی تأمل و با رصد صفحات مجازی خبرگزاری در اینستاگرام، شاهد حمله های بی وقفه برخی افراد از شهرستان های ممسنی و رستم به تمامی مسؤلین هستیم. حملاتی که نامزدها را نیز بی نصیب نزاشته است. ؛

اما به نظر می‌آید به جای بررسی چرایی رفتار مصطفی امیری، درستی یا نادرستی آن رفتار، باید روانشناسان و جامعه‌شناسان، با بررسی دقیق و موشکافانه، به ریشه یابی و علل یابی این موضوع بپردازند.

ظاهرا برخی از آحاد مردم و حتی در مواردی برخی از خواص، قدرت تمیز نقد و تخریب را از دست داده اند و به نام نقد، از هر واژه ای استفاده می‌نمایند، از هیچ رفتاری فروگزار نیستند! ظاهرا ممیز بین این دو مهم آنچنان کم رنگ و کم رنگ و کم رنگ تر شده است، که به نام نقد، هر انسانی را هر نخبه ای را هر شهروندی را قربانی و تیرباران می‌کنیم.

جلادان فضای مجازی فارغ از آنکه اصولا رفتار مصطفی امیری درست بوده یا نه، و اصلا اصل قضیه چه بوده است، بی مهاوا و داعش وار سر هر هر کسی که پایش را حتی یک سانت کج بگذارد، یک واو را کم یا زیاد کند، می‌برند و هلهله هم می‌کنند؛ زرد همان زرد است، رسانه و فضای مجازی زرد، هم رنگ زردی لباس جلادان داعش!

البته نمی‌شود منکر نقش و وظیفه رسانه ها در رصد جامعه شد و به بهانه ی جلوگیری از تخریب، در نقد و نقادی را بست؛ اما باید دقت کرد و دید، که هدف و نیت از نقد چیست؟ فراموش نکنیم که از صفات خداوند منان، ستار العیوب بودن است، چه شده که ما حتی خود را از خداوند هم بالاتر می‌دانیم، آنچنان که به فرض اینکه امیری دارای تیم رسانه ای باشد، حتی فرصت دفاع و پاسخگویی را از آن تیم گرفته ایم و در نهایت غرور، یک سره مصطفی امیری و امثال او را به گوشه رینگ می‌بریم و بی وقفه از چپ و راست زیر مشت و لگد می‌گیریم!

آیا وقتیش نرسیده است است با اندکی حوصله، به جای کنکاش برای مچ گیری و سپردن انسان ها به دست جوخه های تیرباران کاربران فضای مجازی، قبل از هر اقدامی، به فکر حفظ کرامت و شرافت انسان ها باشیم؟ گاهی گوش زدی در پس تو، بهتر از هزارن تذکر و ارشاد پشت میکروفن های فضای مجازی کاربرد دارد؛ به راستی آیا وقتش نرسیده از خود بپرسیم واقعا و صادقانه نیت ما از نقد و انتقاد و تجزیه و تحلیل چیست؟ خود نمایی؟ سیاه نمایی؟ رو کم کنی؟ تخلیه و ارضا احساسات فروخفته درونی؟

هیچ کس مخالف نقد نیست؟ هیچ انسان عاقلی از رفتار مصطفی امیری و مصطفی امیری ها دفاع نمی‌کند! هیچ انسان عاقلی حق نقد را از رسانه ها نمی‌گیرد و هیچ انسان عاقلی منکر تأثیر نقد در جامعه نیست؛ اما آیا وقتش نرسیده است، کمی دست نگاه داریم و بگذاریم ابتدا جامعه و اشخاص به ظرفیت و توان و درک کافی از نقد برسند و رفته رفته بستر را برای نقد با هدف سازش و اصلاح آماده کنیم؟ باور داشته باشیم که با کشتن و ترور نخبگانمان ما بزرگ نمی‌شویم و ره به جایی نخواهیم برد.

نه طریق دوستان است و نه شرط مهربانی
که به دوستان یک دل سر دست برفشانی

با احترام
احسان احسانی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی