کد خبر : 27305
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 اکتبر 2019 - 10:35
-

در جلسه شورای فرهنگ عمومی؛

بررسی نقش فرهنگ و اخلاق در انتخابات شهرستان ممسنی

بررسی نقش فرهنگ و اخلاق در انتخابات شهرستان ممسنی
در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ممسنی « نقش فرهنگ و اخلاق در انتخابات» بررسی گردید ؛

به گزارش دیارممسنی,سعید محمودی دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان و سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ممسنی ، رسالت اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای فرهنگ عمومی را مبارزه با تهاجم فرهنگی خواند و گفت در چند ماه آینده انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می شود که برای رسیدن به انتخابات سالم و بدون حاشیه ، نقش فرهنگ و اخلاق در انتخابات ضروری است .

دبیر شورای فرهنگ عمومی تشکیل کارگروه فرهنگی ، اجتماعی ذیل شورای فرهنگ عمومی را با هدف کاهش آسیب های اجتماعی یک ضرورت خواند و گفت تمام ادارات و نهادهای دولتی می بایست با تمام امکانات و ظرفیت ها برای برگزاری برنامه هایی که منجر به کاهش آسیب های اجتماعی و در این برهه خاص انتخاباتی آرام و بدون حاشیه، با هم تعامل و همکاری داشته باشند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ممسنی به تشریح اهم برنامه های کارگروه فرهنگی و اجتماعی در روستا و شهر پرداخت و گفت طرح کرسی آزاد اندیشی با حضور مجریان ، ناظران ، کاندیدها و نمایندگان آنها ، نخبگان و اصحاب قلم در چندین جلسه ، برگزاری جلسات متعدد در روستاها با حضور شورای روستا دهیار و ریش سفیدان و … برگزاری مسابقه کتابخوانی از نظریات و اندیشه های امام (ره) و مقام معظم رهبری (ره) در خصوص انتخابات ، استفاده از ظرفیت هنرمندان ، نویسندگان ، خبرنگاران و … ، اجرای تئاتر و نمایش خیابانی ، تولید فیلم کوتاه ، نمایشگاه هنرهای تجسمی و… از فعالیتهای پیش رو جهت نهادینه کردن فرهنگ و اخلاق در انتخابات است .

حجه الاسلام حسین رضایی امام جمعه موقت شهرستان اصول انتخابات از نظر امام راحل (ره) را تشریح کرد و گفت در دین مبین اسلام احکام ، عقاید و اخلاق مد نظر است که اخلاق و احکام تحت الشعاع عقاید قرار می گیرد .

حجه الاسلام حسین رضایی جهت برگزاری انتخابات سالم و بدون حاشیه تدابیر مجریان انتخابات را یک ضرورت خواند و گفت ترویج و حاکمیت دادن به اسلام ناب ، حفظ اصالت آرا و تحمیلی نبودن آن ، رعایت شئونات و شعائر اسلامی و توزیع امکانات لازم بر اساس جمعیت و جغرافیایی و پرهیز از انتخاب پشه گونه در مقابل انتخاب زنبور عسل گونه ، می تواند در فرهنگ انتخاباتی ما نقش بسزایی داشته باشند.

داوود ایوبی فرماندار و نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات حجه الاسلام یعقوبی امام جمعه سابق شهرستان گفت برای برگزاری انتخابات سالم تمام مصوبات شورای تأمین انتخابات گذشته مطالعه گردید ، تحقیقات میدانی از دانشجویان در مقاطع مختلف صورت گرفت و انتخابات گذشته آسیب شناسی گردید و عوامل اختلافات گذشته را به چند دسته می توان تقسیم کرد .

داوود ایوبی فرماندار و نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات حجه الاسلام یعقوبی امام جمعه سابق شهرستان گفت برای برگزاری انتخابات سالم تمام مصوبات شورای تأمین انتخابات گذشته مطالعه گردید ، تحقیقات میدانی از دانشجویان در مقاطع مختلف صورت گرفت و انتخابات گذشته آسیب شناسی گردید و عوامل اختلافات گذشته را به چند دسته می توان تقسیم کرد .

یکی از این عوامل ، عوامل محیطی و جغرافیایی است که مربوط به طایفه خاص است و افرادی غیر از این طایفه حق رای دادن را ندارد که اگر چنین شد منجر به درگیری و اختلاف می شد.

دومین عامل اختلاف عوامل انسانی و اراده فردی بود که در وهله اول شامل کاندیدها می گردید و افراد را به خودی ، غیر خودی ، طایفه ای ، غیر طایفه ای و … تقسیم می کردند و در وهله دوم معلمان و آموزش و پرورش بود که با تأثیر خود ،طایفه گرایی شدت می یافت. در وهله سوم دانشگاهها و اساتید بودند که برای بدست آوردن جایگاه مدیریتی به تشدید اختلاف کمک می کردند. در وهله چهارم توده مردم بود ند بازاریان ، کشاورزان و زنان به ترتیب بیشترین سهم آن را داشتند.

سومین عامل اختلاف ، کارگزاران انتخابات بودند که شامل فرماندار ، شورای تأمین ، شورای نظارات ، گروههای فشار و پر نفوذ همچون ریش سفیدان و بزرگان ، خویشاوندان و منتفذین ( سود جویان و منفعت طلبان) بودند.

چهارمین عامل اختلاف ، نخبه گان بودند که شامل کارمندان و کارشناسان ادارات است و برای ارتقای به کاندید خاصی حمایت می کردند. و نخبگانی که جایگاه اداری ندارند تأثیرات کمتری داشتند.

جلسه-شورای-فرهنگ-عمومی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی