کد خبر : 27269
تاریخ انتشار : چهارشنبه 23 اکتبر 2019 - 8:16
-

به مناسبت اول آبان،روز کارشناس؛

سالروز تصویب قانون استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری

سالروز تصویب قانون استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری
به مناسبت اول آبان، سالروز تصویب قانون استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری؛ روز کارشناس,روزی به نام کاشفان حقیقت به قلم فرزاد نظری عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس؛

در لغت نامه دهخدا، "کارشناس" دانای کار، حاذق در کار، خبره و بخرد معنی شده است. کارشناس از طریق تمرین و آموزش در یک حوزه خاص، تجربه های زیادی را کسب کرده تا یک منبع قابل اعتماد و قابل اتکا از فن و مهارت باشد. به عبارتی، پژوهش، تجربه، آموزش و اشتغال از یک فرد، کارشناس خواهد ساخت.

 حال به بهانه روز کارشناس چند خطی پیرامون عواملی که می تواند به یک نظریه کارشناسی در محاکم قضایی و یا اجرایی اعتبار بیشتری دهد، اشاره می کنم و قطعا این موارد در بسیاری از امور مرتبط با فرایند کارشناسی یک مسئله، خارج از حیطه قضایی قابل تعمیم است.

 1-صراحت نوشتاری: به بیانی دیگر روشن و شفاف بودن و در مثال، پوست کنده بودن یک نظریه کارشناسی باعث زدودن ابهامات خواهد شد. به همین خاطر برای داشتن چنین خصیصه ای، لازم است تا کارشناس ضمن تشریح و کالبدشکافی موضوع، تحقیقات میدانی انجام داده تا بتواند دلایل مستند در بیان داشته باشد. در هر زاویه ای از نظریه کارشناسی، چنانچه سکوت باشد، تاریک و ابهام آلود خواهد بود. از این رو، ابهام در نظریه کارشناسی، از صراحت آن خواهد کاست. هر چند میزان توانایی علمی و فنی کارشناس در این شاخص بسیار مهم است اما مصلحت اندیشی و در نظر گرفتن مصلحت ها، آفت دادن نظریه صریح است.
 2-قطعی بودن: از جمله توصیفی که می توان برای یک نظریه نهایی خارج از شک و دودلی بکار برد، قطعی بودن یک نظریه با کمک مهارت کارشناس است
 3-مستدل بودن: استفاده از مستندات، مدارک، دلایل معتبر و همچنین چگونگی استدلال و استنباط در بیان نتیجه نهایی به نحو درست می تواند به یک نظریه کارشناسی وصف مستدل را بدهد و پایه اصلی یک نظریه کارشناسی، استدلالها و نحوه بیان نتیجه گیری با کمک ادله خواهد بود.
۴-مقبول و موجه بودن:
پسندیدگی، مقبول بودن، قاعده دار بودن و استدلال مناسب داشتن از جمله مواردی است که یک کارشناس باید در اظهار نظر خود بکار ببرد.
با این وجود اظهار نظرهای کارشناسی باید مبتنی بر دلایل و براهین طبق مقررات فنی و تخصصی موضوع مورد نظر باشد تا بتوان مورد استفاده قرار گیرد.

ورای مطالب ذکر شده، به روز بودن دانش کارشناس، داشتن تبحر در نقد و دیدن نقاط ضعف فنی( ضمن نقد پذیر بودن)، داشتن توان کار جمعی و مهارت در برنامه ریزی و سازمان دهی، از جمله توقعاتی است که از کارشناس وجود دارد. از سویی دیگر، پایه توسعه مشروط به داشتن نیروی انسانی توانمند بخصوص نیروی کارشناسی ماهر و توانمند در بدنه مدیریتی، تصمیم گیری، مشورتی و اجرا خواهد بود.
در پایان ضمن گرامی داشت این روز، امیدواریم  توانمند سازی بدنه کارشناسی کشور و پرورش کارشناسان زبده در امور، دغدغه دولت باشد.

به قلم فرزاد نظری عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی