• تاریخ: ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
 • شناسه خبر: 2698

ممسنی و احیاء یک هویت فراموش شده…

امروه با گسترش لحظه ای شهرها و مهاجرت های زیادی که به این سمت صورت پذیرفته است شهرها پیچیدگی و دغدغه های جدیدی را برای مردم بوجود آورده است

حسین انصاریهمانگونه که میدانیم محیط بعنوان یکی از مهمترین دلایل اصلی در تغییر روحیه افراد و شهروندان بشمار میرد و و اگر نتوانیم ارتباط روحی مناسب با محیط اطراف برقرار کنیم سلامت روحی و روانی و حتی جسمی شهروندان و افراد جامعه به خطر می افتد. تغیر این محیط بسمت فضای دینی و فرهنگی میتواند روح خسته مردم از تشنجات عصبی حاصل از مشغله های کاری را به یک آرامش موقت و یا دائمی مبدل کند.

یکی از سازمان ها و متولیانی که میتواند چنین فضای پرآشوبی را مدیریت نماید شهرداری ها هستند و لذا میتوان گفت مهمترین اهدافی که شهرداری ها در کنار تمام فعالیت های عمرانی و زیباسازی محیطی شهری دارند توجه به بحث نشاط و شادابی دینی و افزایش روحیه معنوی در بین شهروندان عزیز می باشد که باعث دگرگونی های مثبت روحی و روانی میشود.

این ضرورت امروزه بیش از پیش احساس میشود و باید به یک فرآیند اصولی و مداوم تبدیل شود.

تبدیل شدن شهرداری ها به یک نهاد فرهنگی چند سالی میشود که در دنیا بویژه ایران اسلامی با تلاش گسترده و در جهت نیل به اهداف دینی و فرهنگی باعث تغییرات شگرفی در بین مردم شده است و توانسته است فضای پرآسیب کنونی شهرها را با نگاه به فرهنگ و آداب و رسوم مردم و تلفیق ظریف آن با دین و مذهب به یک محیط معنوی تبدیل نماید.
 شهر ممسنی با توجه به آشفتگی  و نابسامانی های مختلفی که در فضای شهری دارد جلوه ی نامناسب و دور از شان این مردم را به میهمانان معرفی میکند و میتوان گفت که یکی از دلایل عمده در ایجاد امنیت روانی شهروندان عزیز عدم توجه به همین مسئله است.
با عنایت به اینکه بسیاری از میادین شهر خیابانها و علی الخصوص ورودی و خروجی شهرمان از داشتن المان ها و نمادهای دینی و فرهنگی محروم می باشند انتظار میرود شهرداری محترم علی رغم تمامی زحمات و تغیرات جدیدی که انصافا در طول این چند ساله بی نظیر بود است به این مهم نیز توجه ویژه ای نمایند.
مدیریت چند پاره و پراکنده ممسنی محیط های رها شده زیاد و عدم بهره گیری اصولی از فرهنگ ، تاریخ و تمدن مردم این منطقه باعث شده است نورآباد شهر بدون هویت و بی نشاط باشد و این را میتوان از محیط تکرای چند ساله این شهر براحتی فهمید.

یکی از راهکار ای افزایش نشاط اجتماعی در شهرها نصب و بکار گیری المان های دینی فرهنگی می باشد که نقش بسرایی در هویت بخشی به شهر، افزایش سواد بصری و زیبایی محیطی دارند.

این المان های میتواند بصورت دائمی و موقت و با بهرگیری از فرهنگ اصیل مردم لُر زبان و تلفیق آن با مفاهیم ناب اخلاقی و دینی و با توجه به مناسبت های مختلف ملی و مذهبی مانند عید نوروز، محرم و ماه مبارک رمضان و … متغیر باشد و مردم را یا همان فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی ترغیب کند و جانی دوباره به شهر بدهد.

بیان این نکته لازم است که بدانیم دست یابی به این مهم نیازمد همکاری تمام ادارت و سازمان ها نهادهای خصوی و دولتی  و از همه مهتر همه شهروندان محترم میباشد تا بتوانیم یک فضای محیطی با نشاط و سرشار از روحیه کار و تلاش و طراوت را به مردم شهر هدیه دهیم و کمک شایانی به از بین بردن خستگی های روحی و جسمی مردم نمائیم.

همه ی ما شهروندان میتوانیم با حفاظت همگانی از این میراث های جدید شهری  دست به دست هم دهیم و شهری الگو و نمونه را در سطح کشور داشته باشیم.

 1. جوان می‌گه:

  هر وقت یکی میاد ی حرفی از سر دلسوزی به مسئولای این شهر میزنه ۱۰۰ نفر میریزن سرش ک چرا گفتی

  بابا بنده خدا داره میگه ب ظاهر شهرتون برسین مگه اینم انتخاباته ک اینقد طایفه گرایی میکنین

  پناه بر خدا…

  آقای انصاری خیلی هم موضوع مهمی رو مطرح فرمودین ممنون از شما جوان شایسته شهرمون

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. علی بی غم جویجان می‌گه:

  واقعا احمد اقا چه خوب گفتی .هم زحمت ما کم کردی و هم به تمام و کمال سخن راندی .

  Thumb up 1 Thumb down 2

 3. احمد ارجمند می‌گه:

  بزرگواری که متن بالا را زحمت کشیدید مطالب جالب و از نظر رونشناسی محیط قابل بحث و برسی است ولی اینکه شهر بدون هویت است اصلا قابل پذیرش نیست- زیبایی شهر نورآبد به روستاشهریش می باشد-اصلا کارکرد نورآباد همین هست، چون روستاهای ممسنی و رستم خوشبختانه پویا و زنده است و این روابط بین نورآباد و حوزه نفوذ بصورت روزانه برقرار است- لذا انتظار نداشته باش که نورآباد کارکرد شهر مستقل را داشته باشد- بنابراین شهر نورآباد دارای هویت است و فعالیت و کارکرد مثبت دارد ولی محرومیت هایی دارد که باید آن را محرومیت زدایی کرد نه اینکه با چند المان ادای توسعه یافتگی را درآورد- این شهر بدون آرایش شهر طبیعی است و با سرخاب و ماتیک و رژ و سایه زیباتر نمی شود بلکه بزک می شود- می بایست زیرساختهای اقتصاد شههری را ایجاد کرد- احمد ارجمند دانشجوی دکتری دانشگاه فردوسی و اهل فهلیان ممسنی و عاشق همه مردم ماهوری-دشمنزیاری- جاویدی- رستمی۰ بکشی و همه وهمه

  Thumb up 0 Thumb down 3