کد خبر : 26309
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۰

در جلسه شورای کشاورزی شهرستان رستم؛

ایستگاه هواشناسی در شهرستان رستم راه اندازی میشود

ایستگاه هواشناسی در شهرستان رستم راه اندازی میشود

خبر افتتاح ایستگاه هواشناسی در شهرستان تا پرداختن به مسائل کمبود کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان و مسائل بیمه محصولات کشاورزی در جلسه شورای کشاورزی شهرستان رستم مطرح شد

به گزارش دیارممسنی، علی گودرزی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رستم گزارش داد: تا کنون در سال جاری ۳۱۹ میلی متر بارندگی داشتیم که در این مدت مشابه سال گذشته ۴۳ میلی متر بارندگی داشتیم.

گودرزی سطح زیر کشت گندم آبی را ۱۸۰۰ هکتار، گندم دیم ۲۱۰۰ هکتار و کلزا را ۱۲۰۰ هکتار ذکر که سطح زیر کشت کلزا را در ردیف اول استان و به میزان دو برابر مقدار پیش بینی شده عنوان کردند.
گودرزی با توجه به در پیش بودن فصل کاشت محصولات پاییزه گندم و کلزا در شهرستان، میزان بذر گندم و کلزای خریداری شده را به ترتیب ۸۷۰ و ۱۱۳۰۰ تن گزارش کردند.
علی گودرزی با اشاره به مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی به عوارض مصرف آن از جمله افزایش نیترات خاک و آبهای زیر زمینی و تخریب بافت خاک پرداختند و اظهار داشت: سهمیه کود شیمیایی شهرستان رستم ۳۹۰۰ تن است که در حال حاضر دو مشکل نقدینگی و تاخیر در حمل آن به شهرستان وجود دارد.

در ادامه قدیری ناظر مقیم صندوق بیمه محصولات کشاورزی ضمن اشاره به محدودیت های پرداخت خسارات به خسارت دیدگان اظهار داشت، در گندم آبی خسارت صد درصدی میدهیم.
پرداختن به مشکلات بیمه ای، شفاف نبودن قراردادهای بیمه ای هنگام عقد قرارداد، کمبود ارزیاب های بیمه قبل از برداشت محصول و عدم تناسب پرداخت های صندوق بیمه با میزان خسارتهای وارده به کشاورزان از مواردی بود که مورد بحث و تبادل نظر واقع شد.
سید ابوطالب حسینی فرماندار شهرستان رستم در این جلسه با اشاره به بارش های مناسب سال زراعی اخیر عنوان کرد: در خشکسالی ها مردم همکاری و تعامل خوبی با مسئولین داشته اند و در زمینه کشت های ممنوعه چون برنج رعایت می کردند ولی چون سالها طول خواهد کشید که وضعیت منابع آب زیرزمینی به روال عادی برگردد، لازم است مردم در دوران تر سالی نیز در زمینه کنترل مصرف همکاری لازم را بخاطر حفظ منابع آبی انجام دهند.

حسینی ضمن اشاره به معضل بودن فقدان ایستگاه هواشناسی در شهرستان رستم، خبر دادند که با پیگیری های انجام شده و خریداری کردن تجهیزات و وسایل ایستگاه هواشناسی، در آینده نه چندان دور این ایستگاه افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

گزارش : فرزادنظری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی