کد خبر : 26274
تاریخ انتشار : جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۳
-

تیرهای مشقی

تیرهای مشقی

تیرهای مشقی تحلیلی بر انتخابات مجلس شورای اسلامی در ممسنی در سال آینده به قلم  وحیدگلستان کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و کارشناس بازرگانی شرکت ایرانخودرو منتشر شد

بدون شک انتخابات مجلس در ممسنی یکی از بزرگترین صحنه های مشارکت مردمی است و بدلیل فضای قومیتی، این انتخابات حساسیت های خاص خود را دارد اما قبل از بیان تحلیل و نقدی بر تحلیل های منتشره، برآنیم پایه های تجربه شده در انتخابات ممسنی را بیان و به پیش بینی نهایی و فینالیست های این کارزار انتخاباتی بر اساس پایه های تجربه شده بپردازیم:

پایه های تجربه شده در انتخابات ممسنی:

 1. اصولا و اساسا کاندید های جدیدالورود در سال اول ورود شانسی برای پیروزی نداشته اند.
 2. اصولا و اساسا نمایندگی در ممسنی تک دوره ای است.
 3. ذائقه سیاسی مردم ممسنی به جزء در سال های اولیه انقلاب، حاکی از آن است که به مدیران و شخصیت ها و نخبه های بانفوذ پایتخت، اعتماد بیشتری دارند و به مدیران شهرستانی رای نمی دهند و این موضوع با انتخاب چهره های چون آقایان دکتر امینی، احمدی، مرادی، شفیعی و گودرزی بروز پیدا کرده است و در آینده بدلیل هوش بالای اجتماعی مردم ممسنی محتمل است.
 4. فضای انتخاباتی در شهرستان های ممسنی و رستم به نفع اصلاح طلبان است و اصولا پایگاه مردمی اصول گرایان چندان قوی نیست هرچند صدای بلندتری در برخی مواقع دارند و در زمان نزدیک شدن به عرصه عملی چون صدای دهلی که از دور گوش نوازتر بوده است نمایان می گردد.
 5. انتخابات در ممسنی و رستم اساسا دو مرحله ای است.
 6. فضای قومیتی و طایفه ای در شهرستان وجود دارد اما این فضا شکاف های نیز خورده است و نقش بی بدیل طایفه در گذشته تا حدودی کمرنگ تر شده است.
 7. فضای مجازی و افزایش آگاهی های عمومی در انتخابات موثرتر گردیده است.

نقدی بر تحلیل های اخیر منتشر شده :

یکی از تحلیل های نزدیک تر با واقعیت در چند بخش توسط یکی از نخبگان ممسنی "دانشجوی دکتری مطالعات استراتژیک" بنام سید روح الله موسوی نگاشته و تحلیل دیگر در کانال ذربین که با کانال خبری صدای لر قرابت خاصی نیز دارد منتشر شده است.

تفاوت های این تحلیل ها:

 1. در تحلیل جناب موسوی یکی از پایه های موثر در انتخابات آتی را طایفه رستم و با تاکید بر شخصیت هایی چون جناب آقای سید یدالله حسینی و جناب آقای مجید انصاری مورد سنجش و ارزیابی قرار داده است در حالی که در تحلیل منتشره در کانال ذربین اساسا نقش طایفه رستم در انتخابات کمرنک است.
 2. در تحلیل کانال ذربین که این کانال خود را "نیروی یگان ویژه واکنش سریع علیه دشمنان معرفی می کند" با مداقه ای سطحی پیروز انتخابات را مشخص کرده است و حتی از شخصیتی چون دکتر محمد محمودی به اشاره نیز یادی نشده است این  در حالی است در تحلیل جناب موسوی پیروزی جناب آقای نصیبی را اساسا غیرممکن و در صورت وقوع "معجزه" محتمل دانسته است و از دکتر محمد محمودی بعنوان چهره ای اثر گذار در انتخابات آتی یاد کرده است.
 3. با مداقه در تحلیل کانال ذربین طایفه بکش را چند صدا و در تحلیل جناب موسوی اتحاد در چهره های این طایفه را محتمل و تک صدایی را در آینده محتمل فرض انگاشته است.

شباهت های تحلیل های منتشره:

در تحلیل های انتشار یافته در خصوص انتخابات آتی پایه و مفروض اصلی طایفه انگاشته شده است و به نقش فضای حاصله بدلیل تاثیر فضای مجازی بی توجهی شده است و هر چند این رنگ و بو در تحلیل جناب موسوی کمرنگ تر است.

نگاهی به چهره های سیاسی مطرح در شهرستان های ممسنی و رستم بر اساس پایه های تجربه شده در انتخابات ممسنی:

الف: طایفه رستم:

 1. سید یدالله حسینی :

فرماندار بازنشسته و با سابقه کار نظامی در سپاه پاسداران چهره موثر و اثر گذار در انتخابات بوده و خواهد بود و هر چند با انشقاق احتمالی در رستم یک و دو که قریب به ذهن هم هست نمی تواند یکی از طرف های فینال باشد.

۲٫مجید انصاری :

وکیل خوشنام و حقوق دان که سابقه حضور چند باره در انتخابات را دارد و حضور ایشان بدون شک در نتیجه انتخابات موثر است اما با انشقاق احتمالی که در بالا از آن یادشد شاید این آخرین شانس ایشان باشد شانسی که بر پایه های محکمی نیز بنا نهاده نشده است هر چند بدلیل بازنشستگی جناب سید یدالله حسینی و جوان تر بودن جناب آقای مجید انصاری شانس ایشان به مراتب بیشتر خواهد بود.

ب .طایفه بکش:

 1. دکتر مسعود گودرزی:

سیاستمدار و نماینده فعلی شهرستان با فرض  اینکه اصولا و اساسا نمایندگی در ممسنی تک دوره ای است نمی تواند در این دوره کار موثری انجام دهد هر چند تیم باتجربه ایشان در روزهای انتخابات بقیه رقبا را با چالش های مواجه خواهد نمود اما منتج به نتیجه موثری نخواهد شد و در نهایت ایشان در بهار ۹۹ با بهارستان خداحافظی خواهد کرد و عملکرد ایشان بعد از خداحافظی زیاد مورد تجزیه و تحلیل صاحب نظران  قرار خواهد گرفت.

۲.جناب آقای عبدالرضا مرادی :

نماینده اسبق ممسنی و محبوب بین هوادرانش با فرض اینکه اصولا و اساسا نمایندگی در ممسنی تک دوره ای است و فرض فضای قومیتی و طایفه ای شکاف های خورده است و نقش بی بدیل طایفه در گذشته کمرنگ تر شده است به احتمال زیاد وارد صحنه انتخابات نخواهد شد و اما در صورت حضور بدون شک تاثیر جدی و قابل توجهی در صحنه انتخابات خواهد گذاشت.

۳.دکتر شفیعی و یارانش:

هر چند مفروض های مطرح شده در خصوص دکتر مسعود گودرزی و جناب آقای عبدالرضا مرادی در خصوص دکتر شفیعی نیز صادق است و شانس ایشان در رسیدن به فینال بسیار کم است اما یاران ایشان چوت دکتر داریوش اسدی و جناب آقای رهام پیکری با مفروض اصولا و اساسا جدیدالورودها در سال اول ورود، شانسی برای پیروزی نداشته اند مواجه هستند و در صورت قصد کاندیداتوری با پای لرزان وارد فرمانداری خواهند شد. هر چند ائتلاف احتمالی بین چهره های همچون دکتر گودرزی و دکتر شفیعی و حتی عبدالرضا مرادی بعید نیست و در صورت این ائتلاف هر رقیبی با مانع سختی برای پیروزی مواجه خواهد شد.

ج. طایفه جاوید:

 1. امید نصیبی:

فرمانده جوان نیروی مقاومت بسیج ممسنی نیز با مفروض اصولا و اساسا جدیدالورودها در سال اول ورود شانسی برای پیروزی نداشته اند و همچنین با مفروض ذائقه سیاسی مردم ممسنی به جزء در سال های اولیه انقلاب حاکی از آن است که به مدیران و شخصیت ها، نخبه های بانفوذ و پایتخت نشین اعتماد بیشتری دارند و به مدیران شهرستانی رای نمی دهند و همچنین با مفروض جو انتخاباتی در شهرستان های ممسنی و رستم به نفع اصلاح طلبان است و اصولا پایگاه مردمی اصول گرایان چندان قوی نیست و همچنین با مفروض فضای قومیتی و طایفه ای شکاف های خورده است و نقش بی بدیل طایفه در گذشته کمرنگ تر شده است و همچنین با مفروض فضای مجازی و افزایش آگاهی های عمومی در انتخابات موثرتر شده است روبرو هست و پیروزی این نظامی جوان را غیرممکن و به قولی در صورت وقوع "معجزه" محتمل است.

۲.دکتر محمد محمودی:

حقوق دان جوان و دارای ارتباط با بدنه حاکمیت و از نخبه های پایتخت و با مشخصه عملگرایی ، سابقه یک تمرین در انتخابات گذشته مجلس را دارد و همچون اسلافیان خود چون دکتر علی احمدی و جناب عبدالرضا مرادی در سال اول کاندیداتوری شکست خورده است و نزدیک به آنان در اولین تجربه کاندیداتوری قریب به هفت هزار رای کسب کرده است و فضای مجازی و تسلط جوانان بر این فضا تا حدودی به نفع وی است و در نزدیکان او اصلاح طلبان و اصولگرایان دیده می شود.

اهمیت تحلیل های انتشار یافته در گذشته و آینده:

با تجزیه و تحلیل گزاره ای و مفروضات واقعی که تجربه شده است به نظر می رسد تحلیل های منتشره همه تیرهای مشقی است تا طرفین همدیگر را بسنجند و خود را برای آینده و کارزار زمستان سال ۹۸ آماده کنند و تحلیل های انتشار یافته هر چند بخشی از حقایق را هم گفته اند اما اساسا تیر مشقی هستند.

تیر مشقی کارکردهای متفاوتی دارد در زمان صلح برای یادگیری تیراندازی اصلی و در زمان جنگ برای شناخت جایگاه خود و شناسایی جایگاه طرف مقابل استفاده می شود تا انتخابات تحلیل های مختلفی منتشر خواهد شد و اتاق فکر کاندید ها، افکار عمومی را خواهند سنجید اما آنچه که این تحلیل های انتشار یافته و نویسندگان این تحلیل ها را قابل تحسین نموده زمان انتشار این تحلیل هاست بیش از یکسال تا انتخابات مجلس شورای اسلامی مانده است و این تحلیل ها چون در فضای تبلیغات انتخاباتی نیست می تواند بر آگاهی افراد بیفزاید و کاندیدها هم جایگاه واقعی خود را بدانند.

پیش بینی نتیجه انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی در ممسنی:

اما عنوان نمودیم که مفروض آن است که  انتخابات در ممسنی و رستم اساسا دو مرحله ای  است اگر بخواهیم نتیجه انتخابات آتی را پیش بینی کنیم جناب آقای عبدالرضا مرادی و دکتر محمد محمودی و جناب آقای مجید انصاری قطب های رقابت اصلی خواهند بود و در این بین جناب آقای عبدالرضا مرادی و دکتر محمد محمودی هر دو با ذکاوت و باهوشی فراوانی که دارند از تیرهای مشقی استفاده فراوانی برده اند لذا نتیجه و فینال انتخابات آتی این دو چهره خواهند بود عبدالرضا مرادی توانسته ارتباط خود را با دوستانش حفظ و جایگاه خود را بازسازی نماید و در صورت ائتلافی با محوریت ایشان یکی از رقیبان سخت و با احتمال پیروزی فراوان است.

دکتر محمد محمودی نیز از روز شکست در انتخابات کفش آهنی پوشیده است و در فضای ممسنی حضوری پررنگ دارد تئوری های ایشان در حمله به ساختار های تصمیم سازی در ممسنی با کلید واژه "خوانین نوظهور" و نقش آفرینی در حل یک مسئله قتل بین دو طایفه بزرگ ممسنی و ارتباط موثر با بدنه جوانان از وی رقیبی سخت  و آب دیده ساخته است.

استفاده از تیرهای مشقی و حرکت های وی رقیبان درون طایفه ای ایشان را به اشتباهی سخت انداخته و از جمله جناب آقای نصیبی که می توانست در روزهای نزدیک در انتخابات یکباره ظهور کند و دکتر محمودی و هوادران دو آتشه اش را حداقل برای چند شب به بی خوابی بیندازد، را به اشتباه کشاند و از تیر مشقی برای تخلیه انرزی رقبا با تیزهوشی استفاده بهینه را بردند و در نتیجه آنکه دکتر محمد محمودی نیز یکی از رقیبان سخت و با احتمال پیروزی فراوان است.

نکته قابل توجه آنکه در صورت ائتلاف در شهرستان رستم حول محوریت جناب مجید انصاری که تا حدودی بعید است نتیجه این پیش بینی تغییر پیدا خواهد کرد.

اما آنچه محتمل تر است رقابتی سخت در زمستان سرد ۱۳۹۸ بین یاران جناب آقای  عبدارضا مرادی و دکتر محمد محمودی شروع خواهد شد و پیش بینی پیروزی برای این دو رقیب باهوش ، حقوق دان و با نفوذ پایتختت تا زمان نوشتن این تحلیل پنجاه پنجاه خواهد بود.

اما آنچه که قطعی است زمستان ۹۸ آخرین فرصت و آخرین تجربه انتخاباتی برای جناب آقای  عبدالرضا مرادی، دکتر محمد محمودی و جناب آقای مجید انصاری خواهد بود و در صورت شکست هر کدام، آنان عرصه سیاسی ممسنی را برای همیشه ترک خواهند نمود و هیچ گاه به قصد کاندیداتوری به خاک ممسنی و رستم قدمی نخواهند گذاشت.

پیروزی و سربلندی و عاقبت به خیری همه سیاستمداران دیارم در هر مکان و موقعیتی هستند را از خدای متعال خواهانم.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی