کد خبر : 26259
تاریخ انتشار : جمعه 23 نوامبر 2018 - 11:59
-

پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم ( بخش چهارم)

پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم ( بخش چهارم)

بخش چهارم پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم به قلم سید روح الله موسوی دانشجوی دوره دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تربیت مدرس و فعال مدنی منتشر شد

در مقدمه بخش چهارم لازم میدانم به استحضار مخاطبان فهیم برسانم در هر آن چه به عنوان سلسله مطالب پیش نگری آرایش سیاسی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ممسنی و رستم ارائه خواهد شد سعی بر این خواهد بود، اصل بی طرفی و انصاف رعایت شده، حرمت ها و حریم های خصوصی نامزدها حفظ گردد و البته طبیعی خواهد بود که برخی از نامزدها و هواداران آنها و یا گروههای سیاسی برخی مطالب را بر علیه خود فرض کرده و اعتراض نمایند! بنابراین برای حفظ حقوق اشخاص معترض؛ این حق برای آنها محفوظ خواهد بود.
اما قبل از ورود به بحث اصلی و بررسی شانس دو نفر از کاندیداهای این عرصه، ذکر چند نکته در راستای ترسیم بهتر فضای انتخاباتی آتی لازم به نظر میرسد:

۱-صرفنظر از بحث استانی شدن و یا شهرستانی ماندن انتخابات – که بسیاری منتظر رد و یا تایید آن از سوی شورای نگهبان هستند؛ و این مساله که تصویب آن میتواند آرایش انتخاباتی و شانس کاندیداها را بطور کلی دگرگون کند – قابل پیش بینی است که باگذشت زمان و با تضعیف نسبی جایگاه برخی نامزدهای قدر و در مقابل ورود نامزدهای جدید که به تقسیم آراء کمک خواهد کرد، در صورت برقرار ماندن قانون کسب حداقل یک چهارم آراء برای راهیابی به مجلس، احتمال کشیدن مبارزات انتخاباتی به دور دوم دور از ذهن نخواهد بود. آنچه قابل پیش بینی است تشتت آراء و در نهایت رقابت اصلی بین سه یا چهار نفر خواهد بود. شاید باور اینکه در این دور کاندیدایی با اختلاف آرای چشمگیر و خیره کننده پیروز میدان رقابت باشد، در ذهن تحلیلگران این میدان جایی نداشته باشد و همین امر باعث خواهد شد تا افراد و گروه های سیاسی با محافظه کاری بیشتری حرکت کنند!

۲- از تحولات فضای انتخاباتی پیش رو می توان به کوچکتر شدن اجتماعات آراء اشاره کرد که حاکی از تمرکززدایی کانون های رای و قدرت است. کمتر طایفه، محله و یا فامیلی را می توان یافت که تحت نفوذ احتمالی یک یا چند فرد، یکدست بودن رای خود را آنچنان حفظ نماید. تنوع آراء شاید نشان از نگاه متفاوت جامعه به مقوله انتخابات داشته باشد. همچنین با توجه به آغاز نسبی فعالیت های انتخاباتی، فضا نشان از باز و مستعد بودن شرایط برای ورود و در نهایت رشد نامزدهای جدیدالورود دارد. در همین راستا زمزمه هایی مبنی بر ورود چهره های جدیدی چون حمید ایزدی (مدیرعامل شرکت نفت و گاز زاگرس با گرایش اصلاح طلبی) و احسان رنجبر ( دکترای طراحی شهری و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، دانشجوی نمونه کشوری در سال ۹۱ و پژوهشگر برتر کشور در حوزه شهرسازی و معماری در دومین همایش دادمان) به گوش می رسد!

۳- آنچه که مشهود است در دوره آتی نیز مثل دوره‌های قبل، سایه سیاسی و حمایتی برخی از نمایندگان ادوار بر روی بعضی از کاندیداهای احتمالی حس می‌شود، ولی قابل پیش بینی خواهد بود که بین این قشر از نخبگان، یکدستی و انسجام در حمایت از یک کاندیدا ( مثل دور قبل) وجود نخواهد داشت.

۴- انتخابات مجلس یازدهم در ممسنی و رستم را می‌توان پیچیده‌ترین انتخابات طول تاریخ برگزاری این رقابت سیاسی در این دو شهرستان فرض کرد! آوردگاهی که در آن ترکیب جناح‌بندی‌های سیاسی و سوگیری‌های طایفه‌ای باعث به وجود آمدن معجونی شده که اکثر فعالان و حتی نخبگان کارکشته‌ی سیاسی از پیش بینی نتیجه آن ناتوانند!!
آنچه در پی می آید بخش چهارم یادداشت و مختصری از وضعیت برخی کاندیداهای احتمالی عرصه رقابت انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم است.

۶- سید یدالله حسینی:
هر چند وضعیت حضور یا عدم حضور سید یدالله حسینی به عنوان بخت دوم دستیابی به صندلی سبز بهارستان همچنان مبهم است! ولی وی همان کسی است که میتواند،‌ تعادلی منطقی بین مبانی فکری اصولگرایی معتدل و واقعیات جامعه برقرار نموده و بر اساس آن عمل نماید، لذا می‌تواند در کنار چند کاندیدای دیگر؛ به عنوان شخصیتی فراجناحی، فراطایفه ای و مورد اعتماد بیشتر اقشار جامعه از هر طیف فکری با هر نوع جهت‌گیری سیاسی -جای گرفته در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران- مطرح گردد.
برای تحلیل و ترسیم بهتر شانس وی در انتخابات آتی، لحاظ موارد زیر ضروری به نظر می رسد:
بررسی و تجزیه و تحلیل آراء در انتخابات دور گذشته نشان می دهد که حضور افرادی چون محمد گودرزی و سید جعفر هاشمی – با سبد رای تقریبا یکسان- باعث ناکامی فرماندار سابق مرودشت شد! شاید اگر نصف آرای حدود ۸۰۰۰ تایی سید جعفر هاشمی به آرای حدود ۱۴۰۰۰ تایی سید یدالله حسینی اضافه میگردید، وی میتوانست راهی دور دوم انتخابات شود!

نکته بعدی اینکه الان نگاه ها و تمرکز اصلی بر روی کاندیداهای بکش و جاوید است. علاوه بر نادیده انگاشتن کاندیداهای رستم در معادلات سیاسی، اصطکاک بین کاندیداهای این دو طایفه- چه بصورت درون طایفه ای چه برون طایفه ای- باعث هدررفت توان و انرژی آنها خواهد شد و در همین راستا فضای نسبتا آرام و کم حاشیه برای کاندیداهای رستم، باعث خواهد شد تا آنها در آرامش نسبی؛ برنامه و اهداف خود را پیش ببرند. مضاف بر این؛ معمولا در انتخابات گذشته، مردم رستم نگاه گاها فراطایفه ای داشته و درصد زیادی از آرای مردم این منطقه به سبد رای کاندیداهای خارج از رستم واریز شده و یا گاها تعدد کاندیدا و نبود برنامه ای منسجم و هدفمند برای ایجاد اجماع بین کاندیداها، باعث تشتت آراء و چند دستگی شده، ولی با توجه به شرایط فعلی قابل پیش بینی خواهد بود که در انتخابات آتی، در صورت حضور سید یدالله حسینی، به سهل ترین و کم هزینه ترین روش ممکن، این اجماع حول وی حاصل شود! ( البته این در صورتی است که افرادی چون سید عبدالله موسوی و ضرغام صادقی قصد نداشته باشند وارد این عرصه شوند ).
نکته مهم دیگر اشاره به این موضوع است که قاعده‌ای وجود دارد که در اولین انتخابات مجلس بعد از استقرار هر دولت، معمولا مجلسی همسو با آن دولت شکل می‌گیرد؛ مانند مجلس ششم که همسو با دولت اصلاحات بود، مجلس هشتم که مملو از طرفداران دولت اصولگرا بود و مجلس دهم که جو غالب به‌نفع دولت تدبیر و امید است. از سوی دیگر مجلس‌هایی که در دور دوم دولت‌ها شکل می‌گیرد معمولا به دست منتقدان دولت‌های مستقر خواهند افتاد؛ مثل مجلس هفتم و نهم. به‌ اعتقاد نگارنده مجلس آینده (یازدهم) هم از این قاعده پیروی خواهد کرد. البته ذکر این مساله لازم است که سنت‌های قومی و طایفه ای در شهرستان‌های کوچک‌تر مثل ممسنی و رستم، ممکن است این قاعده را به هم زند!
نکته بعدی اینکه در این دو شهرستان اصولگرایان همیشه پایگاه‌های سنتی خود را به‌صورت ثابت داشته و نوسانات آراء در جبهه اصلاح‌طلبی تعیین‌کننده پیروز انتخابات بوده است. لذا هرگاه اصلاح‌طلبان قدرت انسجام کافی نداشته‌اند( چیزی که در انتخابات آتی به احتمال زیاد رخ خواهد داد) اصولگرایان با همان میزان آراء ثابت و همیشگی خود پیروز شده و هرگاه شور و شوقی در اردوگاه اصلاح‌طلبی ایجاد شده، اصلاحات پیروز بازی بوده است.
کاندیداهای اصولگرایان ( از جمله سید یدالله حسینی) اکنون به دو دلیل وضعیت بهتری دارند؛ اول این‌که دیگر نمی‌توان ناکامی‌های دولت روحانی را گردن آنها انداخت، کما این‌که در سال‌ 92 و حتی سال ۹۶ اصلاح طلبان؛ گرفتاری‌ها را گردن اصولگرایان و دولت احمدی‌نژاد می‌انداختند. دوم این‌که در جایگاه منتقد قرار دارند و از وضع موجود ناراضی هستند. اما نکته منفی که در اردوگاه اصولگرایان وجود دارد تعدد کاندیداهاست چیزی که در مجلس دهم باعث ناکامی آنها شد. در انتخابات مجلس دهم، اگر آرای کاندیداهای دوم و سوم ( مرادی و انصاری) که در جبهه اصولگرایان قرار داشتند تا حدی تجمیع می‌شد، از آرای کاندیدای لیست امید فزونی می یافت.
نهایتا این که نباید این موضوع را از نظر دور داشت که بین کاندیداهای فعلی، سید یدالله حسینی دارای قوی ترین و منسجم ترین تیم انتخاباتی است که از دور گذشته تاکنون هسته اصلی خود را حفظ نموده اند و قطعا چنین ساختار تشکیلاتی میتواند در انتخابات حساس آتی، به افزایش شانس وی برای راهیابی به بهارستان کمک زیادی نماید.

در یک جمع بندی کلی؛ با دو پیش فرض می توان سید یدالله حسینی را تا اینجای کار بخت دوم انتخابات آتی دانست: اول اینکه انتخابات به روال گذشته و بصورت شهرستانی برگزار شده و طرح استانی شدن انتخابات تصویب و اجرا نشود و دوم اینکه آرایش انتخاباتی بویژه در رستم دچار تغییرات اساسی نگردد.

 ۷- نوذر شفیعی:
"نخبه علمی، مفسر و تحلیلگر مسائل سیاسی" شاید این بهترین توصیف برای فردی باشد که تا قبل از اعلام اسامی نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس نهم، شانس چندانی برای ورود به بهارستان نداشت، ولی با خوش شانسی محض و به کمک فیلتر سخت گیرانه شورای نگهبان، به راحتی وکیل مردم شد! در مجلس سخنگوی مهمترین کمیسیون شد و یک سال رئیس مجمع نمایندگان استان پهناور فارس.
مفسر و تحلیلگری که هیچگاه نه تحلیل و درک درستی از جو کلی حاکم بر حوزه انتخابیه اش داشت و نه از مشاوران کاربلد در این مورد کمک گرفت! بیشتر از آنکه در مورد مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه اش اظهارنظر کند، به تحلیل و تفسیر مسائل دیگر کشورها می پرداخت!
شعار جالب انتخاباتی اش استفاده از پتانسیل نخبگان بود، ولی بعضی ها می­ گویند وی هیچ­گونه اعتقاد قلبی به نخبگان نداشت!
 در طی چهار سال دوره نمایندگی چه بعد آن، ارتباط چندانی با بدنه نخبگان نداشت تا حتی حرف آنها را بشنود! اعتراض نخبگان این بود که “سینه­ اش را ما می­زنیم حلواش را آسید آقا می­خورد.”!!!
هر چند شفیعی نماینده قابل احترامی است و سوابق درخشان اکادمیک وی قبل از نمایندگی بر کسی پوشیده نیست، اما باید اذعان نمود که ایشان در طی مدت نمایندگی نتوانست گام عملی و قابل توجهی برای رفع محرومیت از این دو شهرستان بردارد!
در موضوع اقدامات شخصی و پیگیری های فردی، متاسفانه کارنامه نوذر شفیعی نه تنها سفید نیست، بلکه سیاه است! چرا که برای موکلینش مراجعه و تماس با وی در طول دوره نمایندگی، بیشتر به یک شانس بدل شده بود! و معمولا مردم منطقه به دلایل و مشکلات متعدد نیاز داشتند که نماینده در مشکلات فردی نیز آنها را یاری کند، اما دریغ از پاسخگویی و در دسترس بودن ایشان! بدون قضاوت در مورد صحیح یا غلط بودن شیوه مرادی گونه (!)” باید پذیرفت بخش وسیعی از مطالبات مردم محروم و کم بضاعت دو شهرستان برای پیگیری امورات خود در کلان شهر پایتخت که نه مامن و مسکنی دارند و نه توان به نتیجه رساندن کار خود در حداقل زمان ممکن، کمک خواستن از نماینده مجلس به عنوان موکل و یک تکیه گاه پرقدرت و برخوردار از لابی های نظارتی در مرکز است.
از طرف دیگر؛ شفیعی دارای شخصیتی است که از زمان و مکان بهترین بهره را می‌جوید و به همین منوال تاکنون مواضع سیاسی شفافی نداشته که این امر بارها مورد اعتراض برخی فعالان سیاسی شهرستان قرار گرفته است. وی که تا حدی با حمایت برخی اصلاح طلبان راهی بهارستان شد، هرگز نتوانست حتی یکبار هم که شده از این گفتمان در مجلس یا تریبون های رسمی دیگر دفاع نماید، مضافا وی در زمان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برعکس رقیب خود یعنی مسعود گودرزی؛ حتی یکبار هم به ستاد انتخاباتی روحانی در ممسنی یا رستم نزدیک نشد و برای ایشان فعالیتی ننمود و همین رفتار وی باعث گردید تا اکثریت اصلاح طلبان آرمانخواه در ممسنی بزرگ بر اینگونه رفتار محافظه کارانه وی ایرادات اساسی داشته باشند!
با لحاظ چنین فضایی، در این که شفیعی نه کاندیدای اصلی طیف اصلاح طلب است نه طیف اصولگرا، هیچ تردیدی نیست؛ بنابراین وی باید صرفا روی Background و ارزیابی موکلین از عملکرد خود در مجلس نهم و پایگاه رای طایفه ای خود حساب باز کند که از این لحاظ هم وضعیت مناسبی نخواهد داشت!
 در دور گذشته، با ریزش آرای حدود ۴۰ هزارتایی مواجه شد و از رای تقریبی ۸ هزارتایی هم، درصد قابل توجهی بواسطه جایگاه نمایندگی وی بود که در دور آتی از چنین مزیت و امتیازی برخوردار نیست.

در یک جمع بندی کلی؛ سیاستمدار باهوش و زیرکی چون نوذر شفیعی نیک میداند که عصر یخبندان جناحی، قومی و طایفه­ ای است و هوای سیاسی و اقتصادی هم بس ناجوانمردانه سرد! قطعا به یاد دارد که در آخرین نطق انتخاباتی اش در ورزشگاه شهید لشکری با احساس تمام چه گفت: " چون دلم پر از درد است آمده ام در اینجا صحبت کنم و ناگفته ها را به مردم بگوییم. در بدترین شرایط اقتصادی مسوولیت را پذیرفتم و در بررسی گزارش عملکردم این را در نظر نمی گیرند."
شفیعی به عنوان استاد علم سیاست، قطعا میداند که اوضاع اقتصادی فعلی حاکم بر کشور از دوره نمایندگی وی وخیم تر است، بنابراین زمینه برای ورود ایشان اصلا مساعد نیست، ولی تنها چیزی که وی را امیدوار به ورود به این صحنه کرده، وقوع اتفاقات احتمالی مثل دور نهم و یا ائتلاف با کاندیداهای دیگر است! با استناد به جمله معروف " در سیاست دوست و دشمن دائمی وجود ندارد، بلکه منافع دائمی داریم"، محتمل ترین سناریو برای شفیعی و حامیانش، ائتلاف با عبدالرضا مرادی است که در صورت شکل گیری میتواند به شدت نتیجه انتخابات آتی را تحت تاثیر قرار دهد. سناریوی دیگر، حمایت از کاندیداتوری یاران توانمند و باوفایی چون داریوش اسدی و یا رهام پیکری خواهد بود، که احتمال ناچیزی دارد. بنابراین به نظر می رسد شفیعی، مرادی و اسدی همچنان به فعالیت های انتخاباتی خود تا روز اعلام اسامی نهایی تایید صلاحیت شدگان انتخابات ادامه دهند و نهایتا روی یک نفر اجماع کنند!

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
علی بخش سه‌شنبه , 27 نوامبر 2018 - 12:10

با سلام خدمت شما دکتر موسوی الحمد اللّه قلمتون داره بهتر مینویسه و جای بهتر شدن هم داره چرا که مردم از شما توقع دارند و سواد و فهم اینو هم دارند که بفهمند شما چه نیت و نظر سیاسی دارین که در قبال این هم رعایت بیطرفی را بفرمایید تا هم عزیز و گرامی نزد مردم باشید و همچنین از نظرات و پیشنهادات مردم از جمله خود سیاسیونی که مد نظر هست و شما در مورد اونا پیش نگری میکنید و هم کسانی که دست اندر کاران انتخابات قبلیها یعنی طرفداران کاندیداها البته باید این نظرات وانتقادات همه در راه رسیدن به اهداف وبرنامهایی باشد که بتوان انتخاباتی سالم و در قبل آن پیشبرد شهرستان ممسنی ورستم عزیزمان از لحاظ پیشرفت اقتصادی و اشتغال جوانان شاداب آن باشد نه راه واهی سالهای قبل و تقویت تعصبات کور کورانه قبیله‌ای که تابحال چنین بوده متاسفانه،،،،، ممنون علی بخش انصاری شیرازامیدوارم ازنظرات قبلی من در بخش دوم و سوم ناراحت نشده باشید البته فقط ناامنی ودرگیری انتخابات ایراد گرفتم و اینکه از طایفه ها به یک اندازه بنویس و نام ببرید

علی بی غم شنبه , 24 نوامبر 2018 - 0:05

جناب موسوی سلام ازاینکه درین وااسفای اوضاع هنوز هم حوصله ای داری و تحلیا می کنی ای شکرش باقیست اما بی پرده بگویم که اولا زمان تحلیل های صد من یک غاز به قصد هدایت افکار به جهات خاص بسر امده ودر ثانی اگر مردم /روشنفکران/در گذشته از سر ناچاری در باصطلاح انتخابات ایفای نقش مکردند تا کسی پیروز شود که مضراتش برای مردم کمتر باشد حال بدین نتیجه رسیده اند که میان بد و بدتر هیچ تفاوتی نیست چون اب کهاز سر گذشت چه ………….و با اینحال تحلیل های شما هم شاید مناسبترین نسخه ی پایان نامه های دکترای مدیریت استراتژک باشد

نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی