کد خبر : 26243
تاریخ انتشار : جمعه 16 نوامبر 2018 - 10:33
-

گسترش شایعات در سایه نبود نظارت لازم؛

یک انتقاد از مسئولین در حادثه ربودن دانش آموز نورآبادی

یک انتقاد از مسئولین در حادثه ربودن دانش آموز نورآبادی

خبر ربوده شدن یک دانش آموز از سرویس مدرسه در شهر نورآبادممسنی در فضای مجازی موجی از نگرانی و رعب و وحشت در بین دانش آموزان و والدینی که فرزندان آنها با سرویس به مدرسه میروند ایجاد کرد!

اواسط هفته جاری خبری مبنی بر ربودن یک دانش آموز از سرویس مدرسه در شهر نورآبادممسنی در فضای مجازی منتشر شد که موجی از نگرانی و رعب و وحشت در بین دانش آموزان و والدینی که فرزندان آنها با سرویس به مدرسه میروند ایجاد کرد! موجی که اگر همکاری مسئولین با رسانه های رسمی شهرستان انجام میشد و واقعیت ماجرا از طریق سایت های محلی منعکس میشد میتوانست چون آبی بر آتش باشد.

در روز حادثه تماس خبرنگار ما با  دو مسئول محترم و مرتبط با این قضیه برای شفاف سازی و جلوگیری از شایعه بی پاسخ بود تا ما نیز چون دیگران از طریق گروه های مجازی مطالب ,برداشت ها و تصویرسازی های حادثه را دنبال کنیم و هر بار که کاربران در خصوص علت حادثه سوال میکردند جوابی برای آنها نداشه باشیم چون مسئولین مربوطه فقط در زمان ارائه گزارش عملکرد و جلسات داخلی و انتشار اخباری که نیاز به اطلاع رسانی عمومی دارد رسانه های رسمی را می شناسند و جالبتر آنکه خبر حادثه ای که در شهرستان اتفاق افتاده بود در رسانه های استان های همجوار و رسانه های کشوری با تایید بعضی مسئولین بازنشر شد .

اخبار مربوط به آدم ربایی ,قتل و… که به مسائل امنیتی مربوط میشود می بایست از طریق نهادهای قضایی و انتظامی تایید و سپس منتشر شود اما جالب اینکه در همین یک هفته دو خبر آدم ربایی و قتل بدون تایید در یکی از کانال های خبری منتشر شده است.

یادآور میشیم در سالهای اخیر انتشار اخبار مشابه در دو سایت محلی شهرستان که دارای مجوز مکتوب از هیات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند باعث شد بعضی مسئولین نسبت به انتشار آن خبر واکنش نشان دهند و در تماس با خبرنگار خواستار حذف خبر و عدم انعکاس آن شدند و حتی خبرنگار گاها تهدید به شکایت میشد!

بارها در جلسات مسئولین شهرستان با اصحاب رسانه های رسمی از خبرنگاران و مدیران مسئول این رسانه ها خواسته شده بود در انتشار اخباری که باعث ایجاد رعب و وحشت,ایجاد حس نا امنی در بین مردم و بدبین شدن به شهرستان میشود مصلحت را در نظر بگیرند و اینگونه اخبار را ابتدا از نهادهای امنیتی تایید و در صورت صلاح دید منتشر کنند.

جا دارد در همینجا از همکاری جناب آقای رحیمی دادستان محترم شهرستان ممسنی که بارها در شفاف سازی حوادث مختلف که با ایشان تماس داشتیم با رسانه ما همکاری داشتند تقدیر و تشکر کنیم

مدتی پیش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه ای مکتوب به فرمانداری شهرستان اسامی رسانه ها و خبرنگاران مورد تایید این اداره را معرفی کرد و خواستار همکاری ادارات در پوشش اخبار و ..شد.نامه ای که در حد همان نامه بود و بس و هیچگاه آنطور که انتظار میرفت به مرحله عملی نرسید!

دعوت از افراد متفرقه در جلسات و نشست های فرمانداری و اداره ارشاد, عدم جلوگیری از فعالیت کانالهای و صفحات مجازی که چون قارچ رشد کردند و بدون مجوز و در سایه عدم نظارت به فعالیت خود ادامه میدهند و بسیاری از آنها نیز با اهداف سیاسی پیش میروند باعث شده بسیاری از رسانه های فعال و شناخته شده به مرور فعالیت خود را کمتر و حتی بعضی از آنها نیز تعطیل شوند./

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی