کد خبر : 26159
تاریخ انتشار : جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۷:۳۴
-

بخش سوم پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم

بخش سوم پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم

بخش سوم پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم به قلم سید روح الله موسوی دانشجوی دوره دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تربیت مدرس و فعال مدنی منتشر شد

لازم است در مقدمه بخش سوم این یادداشت، چند نکته مهم را خدمت مخاطبان عزیز بیان نمایم؛ برخی از دوستان انتقاد کردند که این تحلیلها مبنای علمی ندارد. اگر این عزیزان نگاه آکادمیک به این نوشتار داشتند، ملاحظه میکردند که نگارنده در همان عنوان یادداشت از واژه "پیش نگری" به جای "پیش بینی" استفاده کرده که این خود قطعا بارمعنایی خاصی دارد. برای این یادداشت از تکنیکهای رایج در علم آینده پژوهی و مدیریت استراتژیک مثل تحلیل روند و فن دلفی بهره گرفته شده که در تحلیل روند، روندها و شاخصهای گذشته مثل داده های مربوط به انتخابات ادوار گذشته مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم به دقت مورد بررسی و تحلیل قرار گرفتند. همچنین در فن دلفی از نظرات نخبگان محلی و فعالان سیاسی استفاده شد، که از طریق مصاحبه تلفنی با این گروه، نهایتا نظرات و دیدگاه های نمونه آماری، توسط نگارنده جمع بندی، تفسیر و در قالب عباراتی بتدریج در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.
در این راستا نگارنده کوشیده‌ است تا بدون تعصب و سوء گیری و با استفاده از اطلاعات معتبر و موثق، نگاهی متفاوت و واقع‌گرایانه به موضوع داشته باشد. اگرچه به دلیل فقدان منابع کافی و مبهم بودن فضا به دلیل زمان زیاد مانده تا ثبت‌نام رسمی و اعلام تأیید صلاحیت‌ها، ناگزیر به استفاده از برخی گمانه‌ها و شنیده‌ها نیز بوده‌ است.

نکته دوم اینکه تبلیغات خانه‌به‌خانه و یارگیری‌های قومی- طایفه ای بیش از هر مولفه دیگری، وجه تمایز شهرستان ما از سایر مناطق کشور است. همین موضوع، علیرغم عدم اعتقاد نگارنده به برجسته نمودن نقش طایفه و تأکید بر نکوهش انتخاب بر اساس معادلات طایفه ای، نگارنده را لاجرم به سمت اشاره و استفاده از این مولفه غیرقابل‌انکار در این تحلیل پیش برده است، که از مخاطبان فهیم به خاطر استفاده از این واژه عذرخواهی میشود.

نکته سوم اینکه تمام افراد حاضر در صحنه‌ انتخابات محترم بوده و به طور بالقوه از شانس برگزیده‌ شدن توسط مردم برخوردارند و حجم مطلب نگاشته‌شده درباره آنها نیز به میزان اخبار و اطلاعات کسب شده در مورد هر فرد برمی‌گردد. امید است با تداوم تحلیل‌هایی از این دست، زمینه‌ انتخاب آگاهانه توسط مردم فراهم شده و نهایتا شاهد حضور پرشور مردم، توسعه و شکوفایی دیارمان و سرافرازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشیم.

نکته چهارم؛ انتخابات دوره آتی مجلس شورای اسلامی در شهرستان ما قطعا نسبت به دوره های قبل تفاوتهایی خواهد داشت. در انتخابات آتی برخی شاخصها تغییر کرده و شاخصهای جدیدی، از طرف کاندیدها و مردم بر روند انتخابات افزوده خواهد شد. با نگاهی به آرایش سیاسی فعلی می توان به این نتیجه رسید که در این دوره اگر تمامی کاندیداهای شاخص، تا آخر رقابت در میدان بمانند شاید دیگر شاهد رقابت دوقطبی نباشیم، چیزی که در تمام انتخابات گذشته شاهد آن بوده ایم.
نکته پنجم؛ شاید با گرم‌تر شدن تنور انتخابات بار دیگر قوه جاذبه دو گروه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نام‌های مطرح را به سمت خود بکشاند؛ اما در شرایط کنونی کاندیداها نامی از حزب و گروه منتسب به خودشان مطرح نمی‌کنند. انگار به انتظار روزهای آتی هستند تا ببینند گرایش عامه مردم با کدام جناح و حزب خواهد بود تا با بررسی چربش آراء به آن سو تغییر جهت دهند! هر چند در این میان هستند نام‌هایی که از همین الان هم گرایشات سیاسی‌شان برای مردم مشخص شده است. لذا قابل پیش بینی خواهد بود که با توجه به ناامیدی مردم از جناح ها و شعارهای چپ و راست؛ شاهد تغییر رفتار و رویه اکثر کاندیداها محترم نیز باشیم، به نحوی که اکثراً خود را به مردم بیشتر نزدیک کرده ( تاکید بر مردمداری) و سعی نمایند از سردادن شعارها و ابراز گرایشهای تند حزبی و سیاسی پرهیز کنند!

آنچه در پی می آید ادامه بخش دوم و مختصری از وضعیت برخی کاندیداهای احتمالی عرصه رقابت انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم است.

۴- محمد محمودی:
چهره‌ای جوان و از کنشگران سیاسی–اجتماعی  که با بدنه جوانان ارتباط تنگاتنگی دارد. محمودی با حضور دقیقه نودی در انتخابات دهم، اگر چه با اختلاف بسیار زیادی با نفر اول و دوم از راهیابی به دور دوم بازماند، اما موجب شد تا بسیاری از وی به عنوان پدیده انتخابات در آن دوره نام ببرند و آن را پایه‌ای اساسی برای بخت بالای او در انتخابات آتی و پوشیدن قبای نمایندگی مردم قلمداد کنند!! دلبستگی فراوان به رأی پایه مردم زادگاهش ( مهرنجان) و انسجام و یکپارچگی مردم طایفه اش؛ بسیاری را بر آن داشته تا شانس تقریبا خوبی را برای وی – حدأقل در راهیابی به دور دوم انتخابات- قائل شوند. اگرچه وی با رقیبان درون طایفه ای چندانی روبرو نیست، اما حضور قدرتمندانه فردی محبوب و مردمدار به نام امید نصیبی، چالشی جدی را بر سر راه محمودی و هوادارانش قرار داده است.

 محمودی که هیچگاه بطور شفاف مواضع سیاسی خود را بیان ننموده است؛ ستون‌های امیدواری خویش را بر روی تئوری پیوند طایفه-جوانان متمرکز نموده است! تئوری‌ای که بر مبنای آن آرای طایفه ای، پایه و مقدمات حضور فردی با تفکر جوانگرایی را در مجلس شورای اسلامی فراهم خواهد آورد!

محمودی در دور دهم با شعار اصلی آمده ام تا بساط خوانین نوظهور را جمع کنم به نوعی تاکتیک انتخاباتی خود را زیر سوال بردن ساختار قدرت در ممسنی و رستم قرار داد. تاکتیکی تهاجمی و اشتباه که وی را با هجمه انتقادات زیادی هم روبرو کرد! اشتباه از آن جهت که شاید صرفا متناسب با موقعیت زمانی( حضور دقیقه نودی در انتخابات) طراحی و موقعیت مکانی در آن لحاظ نشده بود! کاندیدایی که سنگ بنا و پایگاه رای خود را نه بر تفکر سیاسی، که بر حمایت طایفه ای قرار داده، نباید همزمان در خلاف جهت طایفه حرکت نماید! با وجود رفتارها و نمادهای به ظاهر مدرن، ما همچنان در یک جامعه با بافت و ساختار سنتی زندگی میکنیم. شاید بتوان جامعه ممسنی و رستم را هنوز جامعه ای سنتی ( بویژه در مناطق روستایی) و نهایتا جامعه ای در حال گذار تلقی کرد و در چنین جامعه ای، قشربندی اجتماعی پا در گذشته دارد و مردم با معیارها و انگیزه های آن زندگی می کنند و ساختار قدرتی که طی سالیان متمادی درون یک طایفه شکل گرفته، یک روزه قابل فروپاشی نیست.
اگر محمودی با پایش محیطی، تاکتیک انتخاباتی خود را تغییر ندهد، به علت ماهیت پوپولیستی این تاکتیک، شاید مثل دور گذشته، در کوتاه مدت با استقبال عده ای از مردم بویژه جوانان مواجه شود، ولی در بلندمدت ( فاصله زمانی یک سال و نیمه تا برگزاری انتخابات)، به علت جبهه گیری ذی نفوذان و رهبران محلی( معتمدین)، نهایتا با روندی کاهشی آراء مواجه خواهد شد. قابل پیش بینی خواهد بود که اولا این تاکتیک انتخاباتی قابلیت جذب آرای بیش از ۱۰ هزار رای را نخواهد داشت و ثانیا با توجه به حالت صعودی- نزولی جذب آراء، در آستانه انتخابات بخشی از آرای ایشان توسط امید نصیبی جذب شود!
تاکتیک اشتباه دیگری که محمودی ممکن است اتخاذ کند مواضع شدید انتقادی علیه نماینده فعلی شهرستان است که هر دو دارای سبد رای متفاوت بوده و به نوعی رقیب همدیگر تلقی نمی شوند! انتخابات آتی، رقابت طایفه ای است و هر کاندیدا باید در ابتدا باید رقیب اصلی خود را درون طایفه خود جستجو کند!

در یک جمع بندی کلی؛ محمودی این روزها همراهان و در عین حال منتقدان زیادی دارد که در خصوص برآیند تعداد موافقان و مخالفانش، جز در عرصه انتخابات مجلس در هیچ جایی نمی توان قضاوت دقیقی داشت! اما قطعا محمودی بهتر از هر کسی می داند که جو کلی حاکم بر جامعه ممسنی بزرگ به نفع او نیست و از طرفی فاصله انتخابات دهم و یازدهم آنقدر زیاد نیست که از این ستون تا آن ستون فرجی باشد!!

اما در مورد نقطه قوت محمودی علاوه بر نگاه ویژه به جوانان باید گفت که رسانه ها نقشی تعیین کننده در هر انتخاباتی را ایفا می کنند و پایگاهی استراتژیک برای هر کاندیدایی به شمار می آیند. محمودی از زمان حضور در انتخابات دهم با زیرکی، رابطه نزدیکی با رسانه های محلی برقرار و همین موضوع وی را به رقیبی پرصدا و خطرناک برای سایر نامزدهای انتخاباتی بدل کرده است و مواضعش چون از زبان رسانه ها به گوش جامعه می رسد باورپذیر می شود!

اما در مورد نقاط ضعف محمودی نیز باید بگوییم که مروری سطحی بر کانال تلگرامی ایشان نشان میدهد درصد بالایی از مطالب کانال را پیام های تبریک و تسلیت به اشخاص تشکیل داده و ایشان برنامه و راهبرد جدیدی برای مسائل و مشکلات شهرستان ارائه نمی دهد! همچنین تحلیل و بررسی آرای دور قبل وی نشان خواهد داد تقریبا اکثر آرای محمودی را آرای درون طایفه ای شکل داده و برای فردی که قرار است نقش وکیل را برای مردم ۵ طایفه و دو شهرستان ایفا نماید این وضعیت مطلوبی نیست! برخی از لیدرهای ایشان هم بصورت غیرهدفمند و ناآگاهانه و با رفتارهای افراط گرایانه، سعی در دامن زدن به تنش هایی طایفه ای را دارند که قطعا رفتن انتخابات به سمت چالش های طایفه ای، به ضرر وی خواهد بود!

۵- مجید انصاری:
مجید انصاری را می‌توان تا بدینجای کار یکی از خوش‌شانس‌ترین‌های این عرصه دانست! وی که اخیراً و پس از اخبار غیررسمی مبنی بر کناره گیری سید یدالله حسینی از عرصه انتخابات جان تازه‌ای به خود گرفته، چند روزی است که بصورت جدی تر و کاملا علنی فعالیت‌های انتخاباتی خود را از درون طایفه آغاز نموده است. نداشتن رقیب سرسخت درون طایفه ای، امید او به نفوذ در درون جمعیتی بزرگ و اثرگذار بنام ده تینی ها و همچنین امید فراوان او به جلب حمایت مردم تیره های "بهمنیاری"- " جلیل" – " دشتی" و … باعث شده تا او و همراهانش با امیدواری بیشتری به فعالیت‌های انتخاباتی خود ادامه دهند.
البته وی همان کسی است که طی انتخابات نهم اقبال هم به او روی آورد اما نتوانست درست از آن بهره برداری کند! مجید انصاری اگر استراتژی مناسبی انتخاب کرده بود همان دور نهم راهی بهارستان شده بود. اما چرا نرفت؟ و اینگونه نشد ؟ دلایلی هستند که احتمالا در این انتخابات باز هم پاشنه آشیل وی هستند و وی را از راهیابی به مجلس باز میدارند!
بنابراین ظاهرا تا اینجای کار به نظر میرسد هر چند سایر کاندیداهای شاخص، در معادلات درون‌ طایفه ای خود با مشکلی به نام تعدد و تکثر کاندیدا دست و پنجه نرم می‌کنند، اما مجید انصاری می‌رود تا مردم رستم را قانع به اجماع بر روی خود کند! عدم حضور افرادی چون سید عبدالله موسوی، سید جعفر هاشمی و سید یدالله حسینی در این عرصه، به عنوان فرصتی طلایی برای جلوگیری از هم‌پاشیدگی آرای رستم و اتحاد آنان حول محور یک نفر و به احتمال زیاد مجید انصاری قلمداد می‌گردد! مجید انصاری، رفته‌رفته با فارغ شدن از نگرانی چنددستگی طایفه، نگاه خود را به سمت سایر سرچشمه‌های رای معطوف میدارد. بنابراین با ساده نگری میشود وی را شانس اول انتخابات آتی قلمداد کرد؛ اما سقف آرای وی، در دو دور گذشته، میزان تقریبا مشخصی بوده و این میران آراء نمی تواند وی را در رقابتهای انتخاباتی موفق کند. حتی اگر وی بتواند تمام آرای قومی و محلی را از آن خود کند( که البته بعید است ) باز هم امکان جمع آوری رای از دیگر طوایف و گروههای اجتماعی را نخواهد داشت. بنابراین وی نیز نمی تواند صرفا با تکیه بر یک پایگاه اجتماعی و قومی – حتی اگر تیره پرجمعیتی چون ده تینی باشد- دورنمای روشنی را در انتخابات برای خود ترسیم کند!

به نظر می رسد کاندیداهای رستم، اگر موفقیت در انتخابات آتی را می خواهند تا غیبت چند دوره گذشته در مجلس را جبران کنند باید با تحلیلی واقع بینانه و بررسی دقیق آرایش انتخاباتی و توزیع آرا و همینطور توان خود برای جذب آرا، حاضر بشوند اجماع کنند تا بتوانند از تکرار نتیجه انتخابات مجلس دهم جلوگیری کنند و در غیر اینصورت باید ۴ سال دیگر هم منتظر بمانند!
اینکه مجید انصاری سیاست گفتگو و اقناع را برای نشاندن سایر رقبای احتمالی درون طایفه ای خود در پیش خواهد گرفت و یا به رقابت با آنان  می پردازد- به مانند دور گذشته- و یا با جذب حداکثری آراء مردم رستم با فاصله‌ای زیاد از آنها پیشی می‌گیرد، دقیقاً مشخص نیست، اما شنیده می‌شود او تاکنون بیکار ننشسته و  قصد دارد یکی-دو نفر از کاندیداهای احتمالی را با رایزنی‌ها و ارتباطات خود از حضور در این عرصه منصرف نماید!!

اما جدای از احتمال ورود افرادی جدید و دارای پایگاه رای قوی در طی فرصت باقیمانده تا روز برگزاری انتخابات در طایفه رستم، بزرگترین چالش پیش روی وی، تخلیه و کاهش انرژی و انگیزه‌ی تیره "ده تینی" در انتخابات دو دور گذشته حول مجید انصاری است!
در یک جمع بندی؛ وی توان رفتن به مجلس را نخواهد داشت. زیرا فرصتی که در انتخابات نهم برای وی ایجاد شد محال است تکرار شود!

نهایتا اینکه اگرچه از مجید انصاری به عنوان فردی اصولگرا یاد می‌شود، اما ظن حمایت تشکیلاتی اصولگرایان از وی نیز بسیار کمرنگ است!

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 7 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۷
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
محمد رحيم دارابي یکشنبه , ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴

سلام و ادب – دوست عزیز که تحلیل انتخاباتی ارایه نموده اید نمیدانم شما تخصص و یا حداقل اطلاعاتی در کدام حوزه دارید اما اگر واقعا یک شخص فعال در عرصه رسانه ممسنی هستید به حال این شهر و این مردم رنج دیده باید گریست شما چگونه به خود اجازه میدهید در زمانی که دوره گذار از تعصبات قومی جهالت در این شهر است تحلیلی این چنین سبک و صرفا بر اساس تعصبات قومی ارایه میدهید ؟!!! آیا فجایع این تعصبات را دو گذشته به یاد ندارید یا حتی اطلاعی در این خصوص کسب نکردیده اید ؟!!!! آیا شما بعنوان مثلا یک فعال رسانه ای و تحلیلگر ! باید تا این حد عامیانه بنویسید و به شعور مخاطب توهین کنید ?! اساسا اصول تحلیل شما بر چه پایه ای استوار است ؟! شما می گویید تعصبات را قبول ندارید و مذموم و ناپسند می دانید اما چگونه انتخابات یک شهرستان را صرفا بر اساس چیزی که مردود است و شما هم قبول ندارید تحلیل میکنید !؟ توهین و بی حرمتی زشت است و ناپسند آیا یک مولفه زشت و مردود را شما از نقطه نظر علمی تحیلیل و قابل ارایه به مردم و مخاطب خود می دانید ؟؟!!! واقعا حیرت آور است !!! این مردم دیگر نه حوصله طایفه گرایی و تعصبات جاهلی را دارند و انگیزه ای برای ورود به این مسایل …. کاش یه خط از برنامه یا توانایی علمی یا توان سیاسی یک نفر از این دوستان می نوشتید که آیا اساسا چنین توانایی در این اشخاصی که قرار است وکیل مردم باشند وجود دارد یا خیر …. خواهشا به شعور مردم توهین نکنید ممسنی پر از نخبگانی است که سالهاست بخاطر همین تعصبات و جهالت ها فرصت خدمت به مردم و نشان دادن لیاقت و توانایی خود را نداشته و ندارند ……

علی بخش شنبه , ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۷

سلام حضرت عالی به این تعصبات قومی و فتنه گریهای خواص بی بصیرت که منجر به ایجاد تنش و درگیری های خیابانی ونیز ایجاد جو بدبینی جامعه نسبت به فرهنگ تاریخی شهرستان ممسنی تا جایی که نخبگان شهرستانهای همجوار در نشستهای خود آونو توحش مینامیدند بدشانسی میدانید نه خیر شما باید اول از خودت شروع کنی وتعصب و بیطرفی راثابت کنی ما طایفه انصار زمان حاج فریبرز که خواص در بوق و تبلیغات کرده بودن اینها چنان میکنن وچنین اما یک مسول را با ابروش بازی نکردیم صداقتمونو ثابت کردیم ولی بعدها حتی از سرایداری ادارات هم گذشت نکردند

سید روح الله موسوی جمعه , ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹

سلام و عرض ادب، ممنون از دقت نظری که داشتید؛ خدمت تان عرض کنم که در مطالعات آینده پژوهی، آینده به دو حوزه کلی تقسیم می شود: آینده حدوثی و آینده احداثی، آینده حدوثی، آینده ای است که نتیجه طبیعی وضعیت اکنون، در اثر تغییرات طبیعی است. تغییرات طبیعی، یعنی آن تغییراتی که بدون فاعلیت و دخالت عامل انسانی رخ می دهند. تبیین این آینده را پیش نگری یا آینده نگری میگویند. در مقابل این نگاه، آینده احداثی طرح می شود؛ یعنی آینده ای که با دخالت و فاعلیت انسان، صورت گرفته و ساخته می شود. تبیین این نوع از آینده را پیش نگاری یا آینده نگاری می نامند.

پس ­نگری هم به زبان ساده یعنی خود را در یک لحظه از آینده موردنظر تصور کنیم و بعد به عقب بر گردیم ببینیم چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم تا به آینده موردنظر دست پبدا کنیم؛ بنابراین پس نگری همراه با عدم اطمینان و عدم قطعیت است، در حالی که پیش بینی، همراه با جبرگرایی و پیش­ بینی پذیری است.

یک تفاوت مهم دیگر بین رویکردهای پیش بینی و پس نگری، در نگرش آنها نسبت به عدم اطمینان است. اکثر افراد، اعتقاد دارند که دانش موجود در مورد یک پدیده اجتماعی، اغلب اجازه نتیجه گیری همراه با اطمینان کامل در مورد آن را نمی دهد.

بنابراین وقتی ما در مورد پدیده ای چون انتخابات صحبت میکنیم که تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که ما بر آنها کنترل چندانی نداریم مجبورم برای تحلیل از تکنیک پیش نگری بهره ببریم، مثلا ممکنه خدای نکرده فلان کاندیدای شاخص، فوت شوند و این چیزی نیست که تحت کنترل ما باشد هر چند با احتمالی قابل تصور است ولی قطعا چنین چیزی را تو تحلیل لحاظ نمی کنند. و خارج شدن فلان کاتدیدای شاخص هم کلا نتیجه انتخابات را تغییر خواهد داد. موفق باشید

رضا شنبه , ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶

راهنمایی عالی بود یرامون مبحث آینده نگری و پیش بینی و پس نگری

رضا جمعه , ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲

و شما دقیقا پیش بینی کردید تا پیش نگری که من میگم پس نگری است و مطالب تون با پیش نگری و پس نگری خیلی متفاوت است چون در پایان بررسی هر شخصیت وضعیت او را هم پش بینی کردید مثلا در مورد مجید انصاری گفته اید که در یک جمع بندی؛ وی توان رفتن به مجلس را نخواهد داشت.این جمه پیش بینی محض است نه پیش نگری یا پس نگری

رضا جمعه , ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸

سلام …بزرگوار شما به ظن من واژه ها را اشتباه درک کردید….چون مطالب شما پیرامون وضعیت انتخابات ممسنی برگرفته از واژه پس نگری است نه پیش نگری چون دقیقا متن شما به دنبال آشکار نمودن این مسئله نیست که آینده احتمالا چگونه خواهد بود، بلکه به دنبال نشان دادن امکان پذیری و پیامد سیاست های مختلف است

محمدیاسوج جمعه , ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۷:۵۸

مجیدانصاری گفته فقط اگه سیدیدالله حسینی درصحنه باشد به انتخابات ورود میکند و ازهمین الان چندین کاندید ازشهرستان رستم تبلیغات وشروع کردند وخانه به خانه تبلیغ میکنند ک شاید هرکدام سبدرای شش یاهفت هزارنفری دارند ک تاجایی ک اطلاع دارم اینها ازطرف بعضی ازافراد ک بعداحضورشان درانتخابات ورودمیکنندوشانس خوبی هم دارندعلم شده اندوباگفتگوی مجیدانصاری هم کنارنمیروند شانس اصلی انتخابات دردورآینده بین عبدالرضا مرادی ومحمودی است باتوجه به تعددکاندیداازطایفه بکش بازشانس محمودی بیشتراست

نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی