کد خبر : 26037
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۷
-

پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات مجلس در حوزه ممسنی و رستم

پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات مجلس در حوزه ممسنی و رستم

پیش نگری آرایش سیاسی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم به قلم سید روح الله موسوی دانشجوی دوره دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تربیت مدرس و فعال مدنی منتشر شده است

تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تقریبا یک سال و نیم باقیست؛ اما ممسنی و رستم که انتخابات را زودتر از هر حوزه انتخابیه دیگری شروع میکند کم کم وارد فضای انتخاباتی شده و این می‌تواند هوای سرد زمستان ۹۸ را زودتر از موعد مقرر گرم، هیجانی و بهاری نماید!

تکاپو در فضای مجازی از یک طرف و رایزنی‌ در فضای واقعی برای جلب حمایت افراد صاحب نفوذ در طوایف و فامیلها آغاز شده است، تا هیچکس از کورس رقابت جا نماند. هر چند این تکاپو و جدیت شرط لازم حضور در انتخابات است، لکن شرط کافی نیست؛ چرا که صافی سخت و دقیقی به نام شورای نگهبان وجود دارد که به اثبات تجربه دوره‌های پیشین، از خیل ثبت نام کننده‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی فقط تعداد معدودی از نامزدها را حائز صلاحیت‌های لازم نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی تشخیص داده است و یقیناً در آینده هم کاندیداهای حضور در خانه ملت، مورد پالایش و ارزیابی دقیق شورای محترم نگهبان قرار خواهند گرفت.

بدون تردید پس از اعلام نهایی تایید صلاحیت شده‌ ها، می‌توان تحلیل دقیق‌تری از فضای انتخابات داشت، لکن بر اساس آنچه در انتخابات دوره های قبل اتفاق افتاده و آنچه تاکنون بر ممسنی و رستم رفته؛ شاید بتوان دورنمایی کلی از انتخابات آینده ترسیم کرد. لذا در این یادداشت؛ تحلیل ساده و به قولا خودمانی (!) از شرایط و وضعیت جریانات سیاسی و چهره‌های احتمالی حاضر در انتخابات آتی مجلس در حوزه انتخابیه ممسنی و رستم ارائه خواهیم داد. هر چند انشاء الله در یادداشت دیگری با استفاده از تکنیک شبیه سازی، طی پنج سناریو شانس هر یک از کاندیداها برای راهیابی به مجلس را بصورت آکادمیک و علمی بررسی و تحلیل خواهیم نمود. برای این تحلیل علمی علاوه بر لحاظ شاخص ها و فاکتورهای مرتبط، با بیش از ۵۰ نفر از فعالان سیاسی دو شهرستان نیز مصاحبه به عمل خواهد آمد.

 فارغ از تایید صلاحیت این و آن، می توان انتخاباتی به مراتب رقابتی تر از دور قبل را پیش بینی کرد. انتخاباتی که پنج ضلع آن از هم اکنون خود را آماده رقابت کرده اند ( مسعود گودرزی، عبدالرضا مرادی، سید یدالله حسینی، مجید انصاری و محمد محمودی) و قابل پیش بینی خواهد بود که به احتمال زیاد ضلع ششم این رقابت انتخاباتی نه کاندیدای لیست امید، بلکه کاندیدایی با نام واقعی امید خواهد بود! هرچند اصلاح طلبان نیز در موعد مقرر از کاندیدای اصلی خود رونمایی خواهند کرد، اما بعید است با توجه به شرایط فعلی، کاندیدایی غیر از کاندیدای دور قبل معرفی شود!

با این حال فارغ از دغدغه رد صلاحیت کاندیداهای مورد حمایت اردوگاه اصلاح طلبان و جبهه اعتدال، آنچه که میتواند زمینه شکست این گروه را فراهم نماید، بروز اختلاف سلیقه به هر شکل ممکن در میان خود اصلاح طلبان و یا بین آنها و جبهه موسوم به اعتدال خواهد بود. قطعا همپوشانی هرچه بیشتر کاندیداهای این دو طیف که در نگرش سیاسی بسیار نزدیک و همسو هستند، احتمال پیروزی در انتخابات پیش روی مجلس را افزایش خواهد داد و دور شدن از این فرض مهم و معرفی کاندیداهای دوگانه، بیش از خطر رد صلاحیتها گریبان کاندیداهای این طیف سیاسی را خواهد گرفت!


در محافل غیررسمی علاوه بر شش ضلع اصلی انتخابات از نوذر شفیعی، مرتضی بخشی، آیت الله کاویانی، محسن غلامی، خداکرم مختاری، بابک قائدی، حمید سلیمانی، عزیزالله رضایی، مسعود احمدی، ابوطالب جعفری، ایلوش شریفی، جلال یوسفی، محمدعلی دارابی، محمود کرمی، افشین انصاری، سید علی عباسیان به عنوان کاندیداهای احتمالی نام برده میشود؛ و افرادی چون علی احمدی ( جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس کمیته مشترک مجمع با بیت رهبری، بانفوذترین فرد فعلی شهرستان در ساختار حاکمیت و از افراد نزدیک به محسن رضایی)؛ مصطفی امیری ( فرماندار سابق کلانشهر شیراز در دولت تدبیر و امید، بازرس ویژه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در منطقه جنوب کشور و از افراد نزدیک به دکتر ولایتی)؛ ضرغام صادقی( نماینده سابق شیراز در مجلس نهم و از افراد نزدیک به دکتر لاریجانی)؛ طهمورث قاسمی( مدیر امور اداری مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی)، داریوش اسدی( رییس سابق آموزش و پرورش ممسنی، با گرایش اصلاح طلبی و از افراد نزدیک به دکتر امینی) و سید عبدالله موسوی( رئیس سابق دادگستری استان چهارمحال و بختیاری و با گرایش اصلاح طلبی) ضمن رصد هوشیارانه فضا، بی میل نیستند در صورت مساعد بودن فضا وارد این عرصه شوند

هر چند به نظر میرسد علی احمدی و مصطفی امیری تمایل دارند شانس خود را در حوزه انتخابیه شیراز امتحان کنند. ولی ورود هر کدام از این افراد به عرصه انتخابات حوزه ممسنی و رستم، آرایش انتخاباتی را بطور کلی دستخوش تغییرات اساسی خواهد کرد.
 
🔻 تحلیل نگارنده بر اینست که با وجود آنکه عبدالرضا مرادی، نوذر شفیعی و مجید انصاری تحرکات انتخاباتی خود را شروع کرده اند، ولی نهایتا این سه نفر وارد عرصه انتخابات نخواهند شد. چون ورود مجدد به این عرصه برای هر سه نفر، ریسک ( احتمال ردصلاحیت در کنار عدم رای آوری) بسیار بالایی دارد و این سه نفر تا مطمئن به پیروزی قطعی در انتخابات نشوند نامزد نهایی انتخابات نخواهند شد و با توجه به شرایط فعلی و آرایش انتخاباتی، رسیدن به این قطعیت تقریبا بعید است! با عدم حضور این سه نفر، احتمالا شاهد ورود افرادی چون ضرغام صادقی و داریوش اسدی به عرصه انتخابات خواهیم بود!

رستمی ها که از مجلس پنجم به بعد با تکثر کاندیدا و رای گاها فراطایفه ای نتوانسته اند کاندیدایی از طایفه خود را راهی مجلس کنند؛ بی میل نیستند در انتخاباتی که احتمالا باز نگاه های طایفه ای بر آن حاکم خواهد شد، با حمایت از چهره ای جدید ( که روزمه ای قوی هم داشته باشد) این پست کلیدی و مهم را تصاحب کنند! به نظر می رسد برای این امر، ضرغام صادقی مهره ای مناسب باشد.

 احتمالا برای اولین بار شاهد حضور بانوان در قامت کاندیدا در انتخابات آتی نیز خواهیم بود. چهار خانم با نامهای ( ز-الف)؛ ( ز-ح)، ( ن-د)  و ( س-ن) برای حضور در این صحنه اعلام آمادگی کرده اند، ولی با توجه به شرایط خاص شهرستان، فعلا تمایلی به رسانه ای شدن نام شان ندارند.

آن چیزی که کاملا قابل تصور است حضور برخی کاندیداها در راستای جاده صاف کن(!) یا کسب شهرت و نهایتا انصراف در دقیقه نود به نفع یکی از کاندیداها یا حضور در این عرصه و کم کردن میزان رای سایر رقبا به نفع دیگری است.

اما در مورد شانس کاندیداهای مطرح برای راهیابی به مجلس باید چند فاکتور را لحاظ کرد: اول اینکه همواره فضای سیاسی شهرستان ما- ضمن تاثیرپذیری از فضای سیاسی کل کشور- دستخوش تغییرات اساسی است و گاه تغییرات به گونه ای است که غافلگیری تحلیلگران و فعالان سیاسی را به همراه داشته و می توان گفت در انتخابات مجلس در شهرستان ما، گزینه هایی می توانند موفق ظاهر شوند که بتوانند یک موج مردمی و امید را ایجاد کنند. موجی که معمولا با خلاقیت برخی نیروهای فکری این کاندیداها ( بویژه با کمک فضای مجازی) در ۱۰ روز پایانی و ایام تبلیغات رسمی رقم خواهد خورد.

دوم سیاست و سیاستمداری در شهرستان ما به اندازه خود مفهوم سیاست پیچیده است و رفتار درصد بسیار زیادی از افراد شفاف نیست! و انتخابات بیش از آنکه حزبی و سیاسی باشد، قومی و طایفه ای است. بیش از آنکه به خط و خطوط سیاسی، تخصص و توانمندی کاندیداها توجه شود، پایگاه طایفه ای و فامیلی آنها مورد توجه قرار می گیرد. هر چند این رویکرد در سالهای اخیر کمی بهبود یافته است، اما کماکان انتخابات، روشنترین عرصه برای رقابت های قومی و طایفه ای است.

اما با وجود همه این موارد، همچنان رفتار انتخاباتی درصد بالایی از مردم شهرستان ما بر اساس دیدگاه انتخاب عقلانی ( نان بده، رای بگیر) قابل توصیف و توجیه است و رای دهندگان کسانی را که بیشترین منافع را برای آنان ایجاد کند انتخاب می کنند( احتمالا رای طایفه ای هم بر اساس همین دیدگاه قابل تحلیل است)!

در ادامه به بررسی اجمالی کاندیداهای مطرح می پردازیم.

🔹 ۱- مسعود گودرزی:

مسعود گودرزی را با چهره ای جوان، جذاب و خندان می‌شناسیم و موهایی که احتمالا رفته‌رفته برف بهارستان روی آن نشسته و جوگندمی شوند!
قرار گرفتن در لیست امید و ورود به مجلس، این امید را ایجاد کرد تا از او چهره‌ای ملی ساخته شود و عضویت در کمیسیون مهمی چون امنیت ملی و سیاست خارجی و بالتبع عضویت در گروه‌های پارلمانی بین‌المللی و مسئولیت‌هایی که در مجلس می پذیرفت، این راه را هموار نماید. همچنان که چند نطق تاریخی، خاص و ماندگار و به لطف فضای مجازی تا حد زیادی از وی چهره ای ملی و مردمی ساخت. در نطقش چنان جدی صحبت کرد که نشان داد منافع موکلانش را با هیچ چیز عوض نمیکند و نطق پر احساسش همین را نشان داد، به خصوص آنجا که به تمام مسوولان ایراد گرفت!
اوج کار وی را باید نقش آفرینی فوق العاده در طرح استخدام معلمان حق التدریس و استیضاح وزیر ناکارآمد تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست، که از قضا رابطه بسیار نزدیکی هم با وی داشت. مسعود گودرزی هم از طراحان اصلی این استیضاح بود، هم جز پنج نماینده ای که در موافقت با این استیضاح نطق داشت.
اما ایراد اساسی که صاحبنظران به کار وی( و البته بنا بر خصوصیتی ذاتی که در اکثر افراد ذی نفوذ شهرستان وجود دارد)، وارد میکنند اینست که باید خرد جمعی و گفتمان گروهی و استفاده از مشاوران توانمند و کاربلد را بیشتر سرلوحه کار خود قرار میداد و از پتانسیل نخبگان بیشتر بهره می برد، تا هم معیاری میشد برای گریز از دگر ناپذیری در بین اهالی این دیار و هم برای این بیماری مهلک تک‌روی در بین این جماعت چاره‌جو!!
مشکل بعدی که مسعود گودرزی با آن دست و پنجه نرم میکند اینست که نمی توان تغییرات مدیریتی چندانی در حوزه انتخابیه وی مشاهده کرد! که این موضوع شاید از دیدگاه برخی ها که به مساله، آکادمیک و بی تعصب نگاه میکنند یک نقطه قوت محسوب شود؛ ولی همین مساله، باعث دلخوری بخشی از طرفداران و حامیان وی شده که به دنبال گرفتن پست و منصب بوده اند و چیزی عاید آنها نشد!
برخی تغییرات مدیریتی هم چندان موفقیت آمیز نبود، بویژه تغییر فرماندار توانمند و فعالی چون مهندس رهام پیکری. جالب آنکه فردی چون ایوبی که با سر و صدا و حاشیه های بسیار جایگزین پیکری شد، شاید از نگاه مسائل و معضلات طایفه ای، انتخابی مناسب بود؛ ولی هنوز نتوانسته انتظارات را برآورده کرده و جایگاهی بین فعالان سیاسی و نخبگان شهرستان برای خود دست و پا کند!
همچنان بانوان هم در پست های مدیریتی مثل روندهای گذشته نادیده گرفته شدند!
 هر چند نباید کار ماندگار مسعود گودرزی در واگذاری سه پست کلیدی( فرماندار- ریاست آموزش و پرورش و بخشدار مرکزی) به افرادی خارج از طایفه خود را به راحتی نادیده گرفت.

اگرچه مسعود گودرزی در سال ۹۴ با آرای بی سابقه ۵۶ هزارتایی راهی مجلس شد، ولی این بار شاید راهی سخت‌تر در برابر انتظارات مردم پیش پای اوست. در این میان، آنچه راه انتخاب مجدد مسعود گودرزی را مشکل تر هم میکند، تغییر ذائقه انتخاباتی مردم از اصلاح طلبی به سمت و سوی های دیگر( و احتمالا نگرش و نگاه های طایفه ای ) است! ولی با لحاظ پایگاه اولیه رای و حمایت احتمالی اصلاح طلبان و جبهه اعتدال، باید همچنان وی را وزنه ای قوی در انتخابات آتی دانست. شاید اگر با کمک فیلتر دقیق شورای نگهبان (!) آرایش سیاسی خاصی در منطقه بکش شکل گیرد، مسعود گودرزی برای بار دوم راهی مجلس شود!

🔹با یک تخمین ساده میتوان آرای تیره ای( بوان) مسعود گودرزی را ۴-۵ هزار رای، آرای طایفه ای( بکش) وی را ۴/۵-۷ هزار رای، آرای فراطایفه ای وی را ۲-۲/۵ هزار رای، آرای تفکری( قرار گرفتن در لیست احتمالی اصلاح طلبان ) وی را ۱-۲ هزار رای و آرا به واسطه جایگاه نمایندگی را  5/. تا ۱ هزار رای برآورد کرد.
 بنابراین در مجموع در بدبینانه ترین حالت، آرای وی حدود ۱۲ هزار رای، در حالت واقع بینانه حدود ۱۴ هزار رای و در حالت خوش بینانه حدود ۱۷ هزار رای برآورد میشود.

اما پاسخ به یک ابهام: مسعود گودرزی می آید و با قدرت هم می آید.

🔸پایان بخش اول؛
 در بخش دوم یادداشت که به زودی منتشر خواهد شد به بررسی وضعیت بقیه کاندیداهای اصلی، پایگاه رای، تخمین میزان آرای آنها و همچنین شانس راهیابی آنها به مجلس خواهیم پرداخت و نهایتا به پیش نگری آرایش نهایی انتخابات( بعد از اعلام نتیجه تایید صلاحیتها) و تاکتیک های رقابتی کاندیداها اشاره ای هم خواهیم کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 6 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۵
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
محمد مهدی حسینی سه شنبه , ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱:۵۰

با تشکر از شما و دکتر موسوی تحلیل نسبتا خوبی بود ولی ای کاش این به اصطلاح تحلیل ها بی طرف و بدون تعصب بود…..

انشتین یکشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۸:۵۳

انقدر بی خاصیته این نگرش که حتی ارزش نظر دادن را هم نداره, فقط خواهش میکنم از رسانه های شهرستان اگر کسی نگرشی این چنینی راجب به انتخابات اتی اراعه کردند از نشر ان خود داری کنید,
متشنج کرد فضا و زمان پیشرو جز خسارت سودی نداره.

بهار شنبه , ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۰۵

نماینده بعدی دکتر عبدالرضا مرادی است دور دور اصوالگرا است ایشان قدر است خواهشاً گپ گودرزی ده نزنید که دل مردم و خون
بقیه اقایان که تعدادی از آنها را می شناسیم جوانند جویای نام که دوست عزیز اشاره فرموده

رضا سه شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۱۴

اطلاعات ایشان از فضای حاکم بر شهرستان خیلی خیلی خیلی کم می باشد…..ضمنا تحیلیلتون نسبت به اقای گودرزی کاملا اشتباه است ایشان اگر بخواهند کاندید شوند برای انتخابات که من اصلا پیشنهاد نمی دهم ..کل رای که می تونند جذب کنند هزار رای است ……..ضمنا به زودی سازمان غیردولتی جوانان ایل جاوید به حمایت از دکتر محمودی اعلام موجودیت خواهد نمود ……………

دارابی یکشنبه , ۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹

تحلیل جناب موسوی بسیار زیباست. اما به نظر میرسد از چارچوبها واقعی سیاسی خصوصا در شهرستان های ممسنی و رستم فاصله زیادی دارد مثلا پیش بینی در خصوص تعداد آرای کاندیداها خیلی راحت خنده را برلب خواننده می کارد.جناب موسوی نباید فراموش کنند انتخابات دو شهرستان تابع مستقیمی از شرایط سیاسی ملی و فرا ملی خواهد بود . جناب موسوی حتی به خودشان زحمت نداده اند در خصوص ساختار قومی و قبیله ای شهرستان رستم از یک آدم مطلع کسب اطلاع کنند.البته ایشان برای من عزیزند اما مشمول این ضرب المثل خواهند بود که جوانند و جویای نام

نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی