کد خبر : 25722
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴

آب,مطالبه ای سیاسی نیست ، مطالبه ای حیاتی است

آب,مطالبه ای سیاسی نیست ، مطالبه ای حیاتی است

گزارش از سعید میرزایی دانشجویی حسابداری دانشگاه آزاد ممسنی و عضو کانون اندیشه سازان سلسله چالش و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب در ایران است.

ایران هم اکنون در حال تجربه مشکلات آب است.خشک سالی های مکرر توام با برداشت بیش از حد آب های سطحی و زیر زمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت های هیدرولیکی و چاه های عمیق ، وضعیت آب های کشور را به سطح بحرانی رسانده است.

از نشانه های این وضعیت خشک شدن دریاچه ها،رودخانه ها و تالاب ها،کاهش سطح آب های زیرزمینی ، فرو نشست زمین ، تخریب کیفیت آب ، فرسایش خاک،بیابان زایی و طوفان های گرد و غبار بیشتر است.

اگه بخواهیم با آمار و ارقام کم آبی توجه کنیم باید گفت:% ۹۱ ازآب های شرب در بخش کشاورزی و% ۷آن در بخش صنعت و فقط % ۲آب های قابل شرب کشور در بخش شرب خانگی مصرف میشود.

طبق گزارش های رسمی% ۹۱ منابع آب در بخش کشاورزی مصرف میشود که با توجه به خشکسالی و چالش بی آبی و نبود استفاده از تکنولوژی و سیستم های نوین آبیاری،مدیریت مصرف آب را مصرف میکند.

اگر بتوانیم در بخش کشاورزی تنها% ۳ صرف جویی کنیم میتوانیم آب حدود ۷۵,۰۰۰,۰۰۰ نفر بجز جمعیت فعلی کشور راتامین کنیم.

سرانه آب مصرفی در بخش خانگی کشور ما ۴ برابر سرانه مصرف جهانیست.بنابراین اگر ما با اصلاح الگوی مصرف سرانه ی مصرف کشور را به متوسط جهانی برسانیم با همین منابع آبی میتوانیم برای چهار برابر جمعیت کنونی کشور آب فراهم کنیم.

استفاده از آب در تمام صنایع امری رایج بوده و بدون حضور این ماده حیاتی،انجام فعالیت های صنعتی غیر قابل ممکن خواهد بود.

موارد اصلی استفاده های آب در صنعت را میتوان به صورت ذیل خلاصه کرد:

۱ تولید انرژی از طریق تهیه ی بخار

۲ انتقال حرارت

۳ انتقال و جابجایی کردن مواد خام یا محصولات زاید

۴ فعالیت های مکانیکی

۵ تولید محصول

اگر بتوانیم موارد ذکر شده را که در صنعت ، آب زیادی مصرف میکنند به جای آب های آشامیدنی از آب های غیر قابل شرب استفاده کرد میتوان کمک زیادی در صرفه جویی آب های قابل شرب نمود.

*اماچطور می توانیم در بخش کشاورزی % ۳ از آب های شرب را صرف جویی کنیم ؟

تغییر الگویی کشت برای کاهش مصرف و افزایش بهره وری

تغییر الگوی کشت بحث بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود ،در دنیای امروز صلاح نیست کشاورزان به سمت کاشت محصولات آب بَر و با ارزش افزوده پایین بروند .باید بررسی شود که هر محصول به اندازه و در مکان مناسب کشت شود .از محصولات پر آب می توان از انواع سبزی و صیفی جات نام برد ، که جز گیاهان و محصولات پرمصرف می باشد .

می توان محصولات سبزی و صیفی که پر مصرف هستند ،را به محیط گلخانه و کنترل شده ببریم که میزان را به یک دهم تقلیل و میزان تولید را تا ۱۰ برابر افزایش داد.

*یکی دیگر از راه های صرف جویی آب های آشامیدنی ، قطره ای کردن زمین های کشاورزی و باغ ها می باشد . با توجه به این هشدار ها مدیریت منابع آبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مسئولین ومردم با بکارگیری از روش های نوین و صرفه جویی در مصرف آب از این بحران به خوبی عبور کنند.این شیوه ها میتواند بهینه سازی لوله ای انتقال آب و استفاده از لوله های پلی اتیلن در زیر ساخت ها و یا استفاده کشاورزان از روش های بهینه ی آبیاری قطره ای مثل نوار آبیاری مزارع و کشتزار های خود باشد.

روش های مدیریت صحیح مصرف آب در بخش صنعتی و کشاورزی برای جلوگیری در میزان هدر رفت آب می توان نسبت به رفع فرسودگی و تعویض لوله های شبکه توزیع و انتفال آب اهتمام ورزید. با توجه به مزایای فراوان لوله های

پلی اتیلن، استفاده از این نوع لوله ها می تواند گزینه مناسبی باشد. در بخش کشاورزی نیز با تغییر روش های آبیاری باغ ها، مزارع و کشت زار ها و با بکاری گیری روش های نوین آبیاری مثل استفاده از نوار آبیاری که نوعی از لوله ی

دریپردار مخصوص آبیاری قطرهای هستند می توان به مدیریت مصرف و کاهش هزینه ها کمک کرد .

 و اما روش های مدیریت صحیح مصرف آب در بخش خانگی

در حال حاضر یکی از عوامل هشدار دهنده در مورد منابع آب کشور، بالا بودن مصرف سرانه آب شرب نسبت به متوسط حجم استاندارد آن در جهان است لذا موثرترین راه، مدیریت صحیح مصرف آب است و می توان با رعایت نکاتی میزان صرف آن را در بخش خانگی به طور قابل توجهی کاهش داد.

در ادامه تعدادی از این راهکار های مفید را به شما معرفی می کنیم

۱ استفاده از شیرآلات کاهنده مصرف )مثل شیر های الکترونیکی یا اهرمی، سردوش

های کاهنده مصرف در حمام (

۲ آبیاری فضای سبز و باغچه ها منزل در زمان هایی که هواخنک می باشد مثل صبح یا در هنگام غروب

۳ عایق بندی لوله ها و جلوگیری از نشتی احتمالی لوله ها انتقال آب

۴ _در هنگام استحمام لزومی ندارد در حین شست شوی سر و صورت شیر آب به صورت مداوم باز بگذارید

۵ به فزندان خود آموزش دهیم در هنگام مسواک زدن از باز گذاشتن شیر آب پرهیز کنند

۶ _برای نظافت خودرو خود از باز گذاشتن دائم آب بپرهیزید و با یک سطل آب و کف به همراه دستمال اقدام به تمیز کردن آن نمایید و سعی نکنید با فشار آب آن را نظافت کنید

۷ اگر فلاش تانک توالت شما نشتی دارید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام نمایید

۸ به دلیل استفاده زیاد ماشین لباسشویی از آب، سعی کنید از دفعات کمتری برای شست شو با ماشین استفاده نمایید

*توجه داشته باشیم که آب تنها نعمتی است که جایگزین ندارد و نبود آن حیات را از انسان ها و تمام موجودات جهان سلب می کند . بیایید در صرف جویی آب توجه بیشتری داشته باشیم.__

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی