کد خبر : 24412
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۱

تحلیل تکرار آتش سوزی نیزارهای رستم

تحلیل تکرار آتش سوزی نیزارهای رستم

این گونه آتش سوزی ها، اتفاقی است که هر از چند گاهی در نقاط گوناگون منطقه ممسنی و رستم حادث می شود و نتیجه آن تخریب اکوسیستم گیاهی و زیستگاه های جانواران و آبزیان بومی است

فرزاد نظریمقارن ساعت دو بعد از ظهر روز سه شنبه مورخه بیست و شش دی ماه نود و شش یک فقره آتش سوزی مهیب با هیبت آزار دهنده ای در بیشه زار و نی زارهای دشت دهنو منتهی به اراضی مشهور به عرب خاکک به وقوع پیوست که قدرت و حجم شعله های آن نشان دهنده نابودی مقدار و حجم زیادی از گیاهان و درختچه ها بود.

 این گونه آتش سوزی ها، اتفاقی است که هر از چند گاهی در نقاط گوناگون منطقه ممسنی و رستم حادث می شود و نتیجه آن تخریب اکوسیستم گیاهی و زیستگاه های جانواران و آبزیان بومی بوده که آهسته آهسته این نقاط، پس از سوختن و تخریب، تبدیل به اراضی کشاورزی می شوند.

 حال به بهانه این رخداد، ذکر چند مسئله لازم است:

۱-دستگاههای مربوط به این امر بخصوص اداره حفاظت محیط زیست عملا حرکت و نیرویی برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی نداشته و علی رغم این که دارای وسعت اختیارات فراوانی بوده، اما در عمل نتیجه ملموسی حس نمی شود که چنین تخریب هایی رو به افزایش است.
به عنوان مثال،
پیشگیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط زیست ( که بیشتر از طریق آموزش لایه های گوناگون جامعه می تواند توسط این دستگاه اجرایی صورت گیرد ) ، حفاظت از اکوسیستم ها و زیستگاههای  طبیعی، نظارت مستمر بر مناطقی که مورد بهره برداری قرار می گیرد مانند رودخانه ها ، افزایش دانش و بینش زیست محیطی افراد جامعه و مشتاق کردن آنها در حفظ محیط زیست  و دهها وظیفه دیگر، چرا در جامعه نمود پیدا نمی کند؟
بالا بردن اشتیاق جامعه در حفاظت از محیط زیست می تواند درجه برخوردهای قهری را کاهش دهد و دشمن بالقوه و حتی بالفعل محیط زیست را می تواند به مراقب و محافظ محیط زیست تبدیل کند.

کمبود نیرو و بودجه می تواند یک توجیه در کم رنگ بودن عملکرد باشد اما بدانیم که توسعه هر کشوری در نبود محیط زیست حفاظت شده، انجام نخواهد گرفت.

 بیشه زار ها و نی زارها به طور طبیعی دارای اکوسیستم منحصر به فردی هستند که از جهات بسیاری چون حفظ تنوع زیستی گونه های جانوری و آبزی بومی و وجود جوانب اقتصادی برای اهالی منطقه حائز اهمیت است.

۲-فرمانداران محترم شهرستانهای ممسنی و رستم

آتش سوزی مورد اشاره، نمونه بارزی از تخریب های محیط زیست است که معمولا در ورای آن اهدافی چون دست یافتن بر اراضی تحت آن منابع است که در بیشتر موارد، مشرف بر آب بود و بسیار حائز اهمیت و چشمگیر است.
 سالهاست که تصرف جنگل های بلوط با ترفندهای خاص به بهانه زرع و کشت نیم بند مانند کشت جو و حبوبات دیم در بین درختان بلوط انجام گرفته است که ماحصل چنین رویه اشتباهی، حذف نهال های بلوط و سپس نابودی این درختان رقم خورده است. این سلسله اتفاقات خیلی آشنا و تکراری شده است.
متاسفانه تابستانها مختص آتش زدن کوهها و مراتع شده و زمستانها نیز فصل به آتش کشیدن بیشه زارها و نیزارها.

باقی این غزل را ای مطرب ظریف
زین سان همی شمار که زین سانم آرزوست
 "حضرت مولانا"
۳-نماینده محترم شهرستانهای ممسنی و رستم
چنانچه مستحضر هستید بنا به گزارش کارشناسان سازمان ملل فقط یک دوره پانزده ساله فرصت وجود دارد تا از عواقب گرم شدن کره زمین جلوگیری شود و از طرفی سازمان ملل نیز مسئله محیط زیست را به عنوان یک مسئله امنیتی در دستور کار خود قرار داده است.
در حوزه انتخابی حضرتعالی نیز سالانه به خاطر عوامل انسانی و نبود قوانین حمایتی محکم در مبحث منابع طبیعی و محیط زیست و با وجود قوانین فسیل شده موجود، شاهد تخریب جنگل ها و بیشه ها هستیم.
حال از شما انتظار می رود در راستای جلوگیری از نابودی طبیعت و محیط زیست منطقه، دو موضوع نظارت مستمر بر دستگاههای مربوط با ارائه گزارش به عموم و دیگری بازنگری قوانین حمایتی مربوطه را در دستور کار خود قرار دهید.

*فرزاد نظری سردبیر ماهنامه لیدوما

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

نماد رسانه

logo-samandehi

اوقات شرعی