کد خبر : 22669
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۳
-

جایگاه شهرستان ممسنی در جغرافیای جرم استان فارس

جایگاه شهرستان ممسنی در جغرافیای جرم استان فارس

در بررسی آمار جرایم استان فارس در سال ۹۵ ، یکی از جرایمی که در بین سایر جرایم فراوانی جرم را به خود اختصاص داده است، نزاع است.

جغرافیای این جرم نشان می دهد که فراوانی وقوع به ترتیب در شیراز با ۶۴% ، شهرستان مرودشت با حدود ۷% ، شهرستان کازرون با حدود ۶% ، شهرستان فسا با ۳% و شهرستان های ممسنی و جهرم هرکدام با ۲% در راس سایر شهرستان های استان قرار دارند.

این جرم در مقایسه سال ۹۵ با سال ۹۴، ۲۸% افزایش را نشان می دهد این در حالی است که نزاع دسته جمعی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، ۵۱% کاهش نشان می دهد.

در بررسی به عمل آمده با توجه به فراوانی وقوع جرم نزاع فردی در شهر شیراز با ۶۴% از کل نزاع های فردی و ۴۲% از نزاع های دسته جمعی در استان، جغرافیای این جرم عمدتا در بافت های قدیمی و مناطق حاشیه نشین و مهاجر نشین شهر شیراز قرار دارند. فراوانی این جرم در بین مردان و سن بین ۱۷ تا ۳۰ را به خود اختصاص می دهد.پایین بودن آستانه تحمل نیز از خصوصیات این گونه بزه کاران است.
از منظر جرم شناسی در بررسی علل و عوامل وقوع این جرم در محلاتی که فراوانی وقوع دارند مهاجرت، بیکاری و فقر فرهنگی از عوامل نزاع فردی محسوب می شوند.
برخی از نزاع های فردی به مراجع انتظامی و قضایی گزارش نمی شوند و بخشی از نزاع های فردی که به مراجع انتظامی گزارش می شود در مراحل مقدماتی منجر به صلح و سازش شده و نهایتا بخشی دیگر که عمدتا منجر به جرح و خسارت مادی طرفین گردیده است در مراجع قضایی مطرح و نهایتا منجر به صدور حکم می گردد. گفتنی است که در برخی موارد این نزاع ها نیز منجر به قتل یکی از طرفین منازعه می گردد که به سهم خود آسیب های روحی و جسمی را برای خانواده ها به دنبال دارد.
بنابراین این جرم نیز به سهم خود دارای رقم سیاه بزهکاری می باشد زیرا که بزهکاران قانونی یا قضایی این جرم کسانی هستند که در مراجع قضایی محکومیت پیدا می نمایند.
آنچه مهم و حائز اهمیت می باشد این است که برخی از افرادی که در درگیری ها شرکت دارند به دلیل فقر فرهنگی در جامعه به سمت قانون گریزی تمایل دارند و می توان گفت در صورت عدم پیشگیری، قانون گریزی رفته رفته در زندگی روزمره آنها به صورت یک فرهنگ تبدیل خواهد شد که این موضوع برای جامعه آسیب های جدی را به دنبال خواهد داشت.
مهمترین راه کار برای پیشگیری و کاهش نزاع های فردی و دسته جمعی ، ریشه کن کردن فقر فرهنگی در جغرافیای این جرم و توجه به امکانات فرهنگی در این مناطق می باشد که به دلیل عواملی چون مهاجرت و حاشیه نشینی شکل گرفته است.


منبع: پلیس استان فارس /سرهنگ " کاووس محمدی " معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اوقات شرعی