• تاریخ: ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  • شناسه خبر: 1726

نابودی آتشکده میل اژدها نماد تمدن ممسنی

بعد از شهرتاریخی لیدوما که معلوم نیست چرا زیر خاک دفن شده است حالا آتشگاه میل اژدها در نورآباد در بدترین شرایط نگهداری قرار گرفته است

نگهداری از آثار تاریخی نه تنها بر عهده میراث فرهنگی بلکه بر عهده همه سازمانهای فرهنگی است این نهادها باید با یکدیگر همکاری کنند تا این آثار به خوبی نگهداری شوند. سیاوش آریا پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران می گوید: این آتشگاه ۲ هزار و اندی ساله که به میل اژدها مشهور است در نورآباد مَمَسنی استان فارس در میان دشتی بر فراز کوه و در بدترین شرایط نگهداری رها شده است.وی می افزاید: بخش هایی از این اثر تاریخی به مرور زمان از سازه جدا و بر روی زمین ریخته شده است.

این کنشگر میراث فرهنگی و گردشگری بیان می کند: اخیرا در حریم درجه یک این یادمان برای زمین های کشاورزی لوله کشی آب برپا شده که خطری برای این اثر ملی محسوب می شود.آریا ادامه می دهد: معتادان و ولگردان در کنار این اثر ملی آتش روشن کرده و خاکستر آن را در همان جا رها کرده اند و زباله های آنها در همه جای این یادمان ملی دیده می شود.
 
به گفته وی، گُل سنگ ها و درختچه درون سنگ های این اثر تاریخی نفوذ کرده و باعث ایجاد ترک در آنها شده است.سیاوش آریا پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران اظهار می کند: یادگاری نویسی اخیر عده ای بی خرد و چپاول گر بر روی این یادمان، علاوه بر آسیب های برگشت ناپذیر، چهره ای زشت از این اثر تاریخی را به نمایش گذاشته است.
 
وی می افزاید: این افراد تا بالاترین جای این سازه را خط خطی کرده اند که همین جای بسی شگفتی دارد.
 
کنشگر میراث فرهنگی و گردشگری ادامه می دهد: نکته قابل تامل این است که یک پایه ستون که در پایین این کوه و زیر تابلو این اثر ملی در بازدید میدانی دو سال پیش ما رها شده بود، همچنان بر روی زمین مانده است.
 
به گفته آریا، این در حالی است که ما در همان زمان به سازمان میراث فرهنگی رفته و تصاویر آن را به مسئولان میراث فرهنگی نشان داده و آنها را آگاه کرده بودیم و دست کم امید آن می رفت که تاکنون در این زمینه کاری کنند.
 
قدمت آتشگاه میل اژدها به بیش از ۲ هزار سال می رسد و از آن با نام های دیمه میل، میل آزاد و برج نورآباد یاد می کنند.این یادمان ملی در نزدیکی روستای آهنگری و ۱۲ کیلومتری غرب نورآباد مَمسَنی قرار دارد.این سازه به صورت چهار گوش به بلندای ۷ متر، بر فراز کوهی ساخته شده است.
 
این آتشگاه برای راهنمایی کاروان ها و سواران نظامی راه شوش – تیسفون، گُور – استخر بوده و با سنگ های رگی سفید بنا شده است.برخی از باستان شناسان معتقدند: این آتشگاه با ویرانه های شهر نزدیک به آن در ارتباط است.هر چند که سازمان میراث فرهنگی برای نگهداری و حفظ این اثر درگذشته و در سال ۱۳۶۸ کارهای مرمتی انجام داده است ولی هم اینک باید کارهای مرمتی در آن آغاز شود.
 
آتشگاه میل اژدها با شمارۀ  356 در بهمن ماه ۱۳۱۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
 
نابودی تدریجی آتشگاه نورآباد
  1. هادی می‌گه:

    مخروبه شدن و روبه زوال رفتن آثار تاریخی و فرهنگی ممسنی از با کفایتی و خدمات ارزشمند نمایند محترم و مسولین مربوطه است،این آثار تاریخی، شناسنامه ما هستند چه بسا هدفمندانه توسط عده‌ای مورد بی مهری واقع میشوند،

    Thumb up 2 Thumb down 0